1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

MicroStrategy 650 Milyon Dolarlık BTC Yatırımı Yaptı

MicroStrategy’nin dev Bitcoin (BTC) yatırımları dur durak bilimiyor! Dev şirket 11 Aralık tarihinde duyurduğu dönüştürülebilir tahvilleri yeterli miktarda toplamayı başardığını ve 21 Aralık tarihinde 650 milyon dolarlık Bitcoin’i rezervlerine eklediğini açıkladı. MicroStrategy yaptığı bu yatırım ile birlikte rezervlerindeki sadece Bitcoin tutarını, 1,1 milyar doların üzerine çıkardı. Bu yatırımlar sonrasında, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan liderin nasıl bir yön izleyeceği merak ediliyor.

MicroStrategy 650 Milyon Dolarlık BTC Yatırımı Yaptı

MicroStrategy, geçtiğimiz dönemlerde kripto varlık piyasalarında attığı yatırım adımları ile birlikte, tıpkı Bitcoin (BTC) gibi bu alanda diğer kurumsal şirketlere adeta öncülük etmişti. Dev şirketin bu yatırımları dev miktarlara ulaşırken, şirket yatırımlarında hız kesmedi ve daha fazla yatırım yapacaklarını önceden de duyurdu. Fiziki yatırımlarının haricinde, ilk olarak 5 yıllık planlamada çok ciddi miktarlarda Bitcoin yatırımı yapacağını açıklayan şirket, daha sonra 11 Aralık tarihinde Bitcoin için dönüştürülebilir tahvilleri toplayarak, 650 milyon dolar değerinde Bitcoin yatırımı yapacaklarını açıklamıştı. MicroStrategy sadece 10 gün içinde bu tahvilleri topladı ve 21 Aralık tarihinde 650 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Bu yatırım adımı ile birlikte, MicroStrategy’nin rezervlerindeki sadece Bitcoin’in değeri, 1,1 milyar doları aştı. Şirketin 650 milyon dolar değerinde yaptığı bu yatırım 29 bin 646 adet Bitcoin’e tekabül ediyor.

MicroStrategy Sadece 10 Günde Hedefe Ulaştı

MicroStrategy, 11 Aralık tarihinde dönüştürülebilir tahvil satışları ile 650 milyon dolar değerinde Bitcoin yatırımı hedeflediklerini duyurmuştu. Aradan geçen 10 gün gibi kısa bir süre içinde şirket, bu miktara ulaştığını ve bununla da daha önce belirttikleri gibi Bitcoin yatırımı yaptıklarını açıkladı. Toplamda 29 bin 646 adet Bitcoin alan MicroStrategy, bu alımlarda Bitcoin başına ortalama 21 bin 925 dolar ödediklerini de açıkladı. İlk olarak 2020 yılında Bitcoin’i bir yatırım varlığı olarak tanıyan şirket, böylece rezervlerine toplam 70 bin 470 adet Bitcoin eklemiş oldu. Bu Bitcoin alımlarına toplamda, BTC başına ortalama 16 bin dolar ödeyen MicroStrategy’nin rezervlerindeki Bitcoin değeri de 1 milyar 125 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Şirketin 4. Bitcoin Yatırımı ve Miktar 1 Milyar Doları Aştı

MicroStrategy şirketi üstelik bu alımlarına Mart ayındaki dip seviyelerde dahi başlamadı. Toplamda 4 kere Bitcoin yatırımı yapan şirket, bu yatırımların ilkini Ağustos ayında gerçekleştirdi. Daha sonra sırasıyla Eylül ayında ve 5 Aralık tarihlerinde BTC yatırımı yapan şirket, 11 Aralık tarihinde de ilerleyen dönemlerde 650 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yapacağını açıklamıştı. Daha sonra bu yatırım için gereken şartların oluşması ile birlikte MicroStrategy 21 Aralık tarihinde 650 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı.

Şirket Bu Yatırımı Coinbase Borsası Üzerinden Yapmış

Dev şirket, 650 milyon dolarlık devasa Bitcoin yatırımını, Coinbase borsası üzerinden gerçekleştirdiğini de açıkladı. Daha önce Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, MicroStrategy şirketinin bu yatırımlar için herhangi bir borsa şirketini kullanmadığını fakat bazı özel Bitcoin balinaları ile iletişime geçerek bu yatırımları yaptığını iddia etmişti. Fakat MicroStrategy tarafından yapılan açıklamada bunun doğru olmadığı da ortaya çıkmış oldu. Şirket, yatırımın 20 Aralık’ı 21 Aralık’a bağlayan gece yapıldığını duyurdu. Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamada, şirketin Bitcoin’i güvenli bir değer saklama aracı olarak konumlandırdığına da değinildi.

Yorum Yap