1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

MicroStrategy Bitcoin Yatırımlarına Devam Ediyor

2020 yılı kripto para piyasaları için unutulmaz bir yıl olarak geride kaldı. Geçtiğimiz yılda lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde, piyasalarda öngörülemeyen hareketlilikler yaşandı. Bu hareketliliklere Bitcoin kırdığı rekorlar ile damga vururken, onu rekora götüren en önemli faktörlerden biri de kurumsal şirketlerin yatırımları oldu. Bu alanda tüneli açmaya başlayan MicroStrategy ise Bitcoin yatırımlarına kaldığı yerden devam ediyor.

MicroStrategy Bitcoin Yatırımlarına Devam Ediyor

Geride bıraktığımız yılda, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birçok farklı etkenin bir araya gelmesi ile birlikte eşsiz bir yıl yaşadı. Bitcoin 2020 yılında, 3 yıl aradan sonra 20 bin dolar barajını aşmayı başardı. Bitcoin’in herkesin merakla takip ettiği bu seviyeyi aşması kripto para piyasalarında bir festival havası yarattı ve Bitcoin de büyük rallisini başlatmış oldu. Bu ralli orta vadede yılbaşı sonrasında 42 bin dolar seviyesine kadar sürdü. Fakat özellikle Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesindeki rekoru kırmasında ve beraberinde bu büyük ralliyi başlatmasında, en çok da kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarına girmesi etkili oldu. Piyasalarda oluşan ortak fikirde, Bitcoin’in son rekor rallisinin başlamasındaki en büyük pay sahibi, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e göstermiş olduğu ilgi ve yapılan yatırımlar oldu. Bu yatırımlarda başı çeken MicroStrategy, piyasalara adıma atması ile birlikte peşinden diğer kurumsalları getirdi ve bu da Bitcoin’e yeni rekorların gelmesinde büyük oranda yardımcı oldu. Fakat MicroStrategy yaptığı yatırımlarda durmadı ve son olarak dün, yine Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı.

MicroStrategy 314 Adet Bitcoin Daha Aldı

Son 3 günlük süreçte yaşanan geri çekilmelerde lider Bitcoin 28 bin 800 dolar seviyesine kadar gerileyince, özellikle bireysel yatırımcılar bu durumu panikle karşıladı ve satış pozisyonuna geçti. Ancak Bitcoin fiyatındaki bu geri çekilme, kurumsallara yaradı. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren Bitcoin yatırımı yapmaya başlayan MicroStrategy de yine dip seviyeden Bitcoin alımı yaptı. Nasdaq tarafından listelenen ve halka açık olan MicroStrategy, 2021 yılındaki ilk Bitcoin alımında, 314 adet Bitcoin’i ortalama 31 bin 808 dolar seviyesinden aldığını açıkladı.

Rezervdeki Bitcoin Sayısı 70 Bin 784 Oldu

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 22 Ocak Cuma günü bir açıklama yaptı ve şirket rezervlerindeki 10 milyon dolarlık fonun Bitcoin alımlarına ayrıldığını dile getirdi. Şirketin yapmış olduğu son Bitcoin alımı ile birlikte, şirket rezervindeki Bitcoin sayısı da 70 bin 784’e ulaşmış oldu. MicroStrategy şirketinin daha önce yaptığı alımları da Cuma gününde, işlem saatlerinin kapanmasıyla birlikte duyurması, yine şirketin hisse senetlerinin hafta arasında yükselmesi için yapılan stratejik bir hamle olarak değerlendirildi.

Saylor Ayrıca Bireysel Yatırım da Yaptı

MicroStrategy CEO’su Micahel Saylor, şirket rezervleri için alınan son Bitcoin’lerin yanı sıra, kendisinin de bireysel olarak Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. MicroStrategy’nin ilk yatırımı ile birlikte 250 milyon dolar olan kripto varlık rezerv değeri, an itibariyle 2 milyar 265 milyon dolar değerine ulaştı. Şirketin yaptığı tüm Bitcoin yatırımlarının ortalamasının da 15 bin dolar olması, şirketin ne denli bir kazanç elde ettiğini gösteriyor.

Yorum Yap