1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

MicroStrategy BTC Alacak! Bitcoin 40 bin Doları Aştı

Oldukça ünlü halka açık şirket MicroStrategy hisse senedi satışları ile Bitcoin alımı yapacağını açıkladı. Daha önce tutarı farklı olan hisse satışını ise 1 milyar dolara yükselttiğini açıkladı. Bunun etkisi ile BTC arttı.

MicroStrategy BTC Alacak! Bitcoin 40 bin Doları Aştı

Bitcoin fiyat artışında bugün sınırları zorlamaya başladı. MicroStrategy şirketi daha önce düşük tutarlı olan hisse senedi satış değerini 1 milyar dolara çıkardı. Elde edilen kazancın ise BTC alımında kullanılabileceğini belirtti. Yeni gelişme ardından fiyatı sıçrayan Bitcoin 40 bin dolar düzeyini aştı. Bugün saatler 09:46 olduğunda Bitcoin fiyatı 40.363 dolar seviyesine ulaştı ve %2.76 değer kazanımını tabloda korudu. Uzun süredir 38 bin dolar düzeyi altında dalgalanan BTC, 15 Haziranda yatırımcılarını tekrar sevindirdi.

MicroStrategy: 1 Milyar Dolarlık BTC Alımı Olabilir!

MicroStrategy tekrar Bitcoin piyasasını etkileyen önemli bir açıklamaya imza atıyor. MicroStrategy 1 milyar dolarlık hisse senedi teklifinden ve BTC alım hedefinden aynı anda söz ediyor. Diğer yandan ek BTC alımını için ise 500 milyon dolarlık tahvil satışını tamamladığını açıklıyor. Ancak ilerleyen süreçte 500 milyon dolar yerine artık 1 milyar dolarlık BTC alımı yapabileceğinin sinyalini verdi. Bu sinyal ile değerlenen BTC, piyasanın genelinde iyimser bir havaya sebep oldu. 1 milyar dolarlık hisse satışına yönelik detaylar ise şirketçe SEC’e sunuldu.

Teklif Detayları Neler?

Şirketin teklifinin ayrıntıları, şirketin Pazartesi günü yayınlanan S-3 dosyası içine dahil edildi. Gelirlerin nasıl kullanımını tanımlayan alanda ise hisse senedi satışlarından elde edilen gelirlerin, Bitcoin alımını yükseltmek amaçlı tercih edilebilecekleri belirtildi. Diğer yandan SEC’e ek bir belge gönderildi.

SEC’e iletilen belgede ise,“ Bu izahname üzerinde teklif edilen herhangi bir A sınıfı adi hisse senedinin satışından elde edilen net gelir, geçerli ek bir belge ile aksi iddia edilmediği sürece, Bitcoin alımında kullanılacak. Net gelir miktarı ise belirlenmemiştir. Belirli bir amaç için özel kullanım yapılacaktır. Sonuç olarak herhangi bir teklifte net gelir tahsisi konusunda geniş takdir yetkisi elde tutulacaktır.“ ifadeleri yer aldı.

Daha önce gündeme yansıyan detaylara göre, MicroStrategy şu anda bilançosu içinde ortalama 3,7 milyar dolar değerine varan Bitcoin tutuyor. Bunların sayıları ise 92.000’den fazla.  Lider kripto para birimi sabah saatlerindeki artışı ile 40.400 dolarlık seviyeye ulaştı ve %2,4 oranında değerlendi. Bugün saatler 09:57’yi gösterdiğinde ise 40.290 dolarlık fiyat tabloya geldi ve %1.80 oranındaki değer kazanımı korundu. Kripto paraların amiral gemisi şu sıralarda 757 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bitcoin son 24 saatlik sürede 47 milyar dolarlık işlem hacmini yönetiyor.

Son 24 Saate BTC Cephesi

Bitcoin son 24 saat içinde %1.77 oranında fiyat değişimi gerçekleştirdi. Bu değişimi ise uzun süre ardından değer kazanımı yönünde yaptı. Bu oran ölçüldüğünde 695.64 dolarlık bir artışı 24 saat süre içinde yaptığı ortaya çıkıyor. Bitcoin son 24 saatte en yüksek 40.978 dolarlık fiyattan işlem gördü ve 41 bin dolar seviyesine çok yaklaştı. 24 saat süre bazında kayda aldığı en düşük fiyat değeri ise 39.072 dolar oldu. Bu düşük fiyat geçen haftalarda görülen 37.000 dolarlık seviyenin üstünde seyrederek analistlerin artış tahminlerini beraberinde getirdi.

Bitcoin’in tarihsel ilerleyişine bakıldığında en düşük ve en yüksek fiyat düzeylerinde şuan için bir değişim olmadığı görülüyor. Bitcoin için tüm zamanların en yüksek fiyat değeri 64.863 dolar ilen tüm zamanların en düşük fiyatı ise 65.63 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor. Bu kapsamda 65 dolar üstü alandan rekora giden hikayenin başarısı görülüyor.

BTC Artışı Piyasayı Etkiledi!

MicroStrategy tarafından gelen haber ile birlikte BTC artışı devam ederken piyasada da pozitif etkiler görülmeye başlandı. Uzmanlar bugün ETH, XRP, ADA, DOGE Coin cephesinde de artışların devam ettiğini belirttiler. Bugün saatler 10:08’i gösterirken Dogecoin 0.3274 dolarlık fiyatı tabloya aldı ve %0.80 değer kazanımı içinde yer alıyor. DOGE yatırımcıları için kazançlar devam ederken, son 24 saat içinde oluşan Dogecoin hareketleri ise analistlerce ele alındı.

Analistler Bitcoin’in 24 saattir piyasaya yaydığı iyimser havanın etkisi ile Dogecoin’inde değerlendiğini belirttiler. Dogecoin son 24 saat içinde %0.80 oranında fiyat değişimini değer kazanımı yönünde yaptı. Bu kapsamda 24 saatte fiyatını 0.002602 dolar kadar yükseltti. Son 1 günlük süre bazında kayda geçen en yüksek Dogecoin fiyatı ise 0.3369 dolar oldu. Aynı bazda Dogecoin için açıklanan en düşük işlem fiyatı ise 0.0912 dolar oldu.

Ethereum Değerlenmeye Devam Ediyor!

15 Haziranda Bitcoin ile aynı dakikalarda değer kazanımında olan Ethreum ise %3.38 oranında değerlendi. Bu değer kazanımı ise fiyatını 2.608 dolar seviyesine çıkardı. Ethereum son 1 günlük süre içinde toplamda %3.38’lik fiyat değişimini ise artış yönünde gerçekleştirdi. 24 saat içinde ETH için tabloya gelen en yüksek işlem fiyatı 2.639 dolar olurken, en düşük işlem fiyatı ise 2.473 dolar olarak açıklandı.

XRP Coin’de Durum Nasıl?

Bitcoin’in piyasada yarattığı olumlu hava ve Ripple’ın SEC’den dosya iteme haberi ardından XRP Coin fiyatlarında da değer kazanımı önde yer alıyor. Saatler 10:14’ü gösterdiğinden XRP Coin 0.8926 dolarlık tabloya alarak, %0.66 oranındaki değer kazanımını koruyor. Son 24 saat sürelik alanda XRP Coin’in grafiğe yansıttığı en yüksek fiyat değeri ise 0.92 dolar seviyesindeydi.

Yorum Yap