1. Anasayfa
  2. Bitcoin

MicroStrategy Yine BTC Aldı, BTC Arzı Tehlikede

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz yıl salgın endişesinden doğan enflasyon korkusu ile artan popülaritesi sayesinde, birçok kurumsal şirket kripto para piyasalarına giriş yaptı. Bireysel yatırımcılar tıpkı 3 sene yaptığı gibi 2020’de de sektöre akın etti ancak 2020’de kurumsal yatırımcıların etkisi fazlasıyla hissedildi. 2020’de Bitcoin yatırımları ile diğer kurumsallara tüneli açan MicrStrategy, hızını kesmedi ve yine Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı.

MicroStrategy Yine BTC Aldı, BTC Arzı Tehlikede

Geride bıraktığımız yıl kripto para piyasalarının altın çağı olarak değerlendirilebilir. 2020 yılının sonlarına kadar, bu değerlendirme 2017 yılı için yapılıyordu ancak lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020’de gösterdiği performansı Aralık ayı ortalarında büyük ralliye başlayarak taçlandırdı ve Bitcoin bu serüvende 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin’in bu rekor koşusunun arkasında, 2020 yılında birçok farklı etken bulunuyordu. 2017 yılındakine benzer şekilde gerçekleşen bu hareketlilikte, bu kez sektöre kurumsal yatırımcılar damgasını vurdu. Kurumsalların kripto para sektörüne girmesine ve Bitcoin yatırımı yapmasına ise ilk kez Ağustos 2020’de Bitcoin yatırımı yapan MicroStrategy şirketi önayak oldu. MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı yapması diğer kurumsal şirketlere de güven verdi ve kripto varlıklara olan ilgi ciddi ölçüde arttı. Bitcoin yatırımları ile geçtiğimiz yıla damgasını vuran MicroStrategy, bu yatırımlarında hız kesmedi ve 2021’de de BTC yatırımına devam etti. MicroStrategy son olarak dün, 10 milyon dolarlık daha Bitcoin satın aldı. Şirketin BTC yatırımları, piyasadaki BTC arzı adına endişe yaratmaya başladı.

MicroStrategy 295 Bitcoin Daha Aldı

MicroStrategy şirketi, dün yapılan açıklamada 295 adet Bitcoin satın aldığını duyurdu. Şirketin son yaptığı satın alım işlemi, Bitcoin için birim başına 33 bin 808 dolar seviyesinden gerçekleştirildi. Şirket her ne kadar ortalama 33 bin dolardan Bitcoin satın almış olsa da şirketin daha önceki yatırımları da göz önüne alındığında, MicroStrategy’nin toplam satın alma işlemlerinde Bitcoin’i ortalama 16 bin dolar birim fiyatından aldığı görülüyor. Son satın alma işlemi ile birlikte MicroStrategy’nin rezervlerindeki Bitcoin sayısı 71 bin 79’a yükseldi.

Şirketin Rezervleri 2 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı

Şirketin dün duyurduğu 295 adet Bitcoin alımı ile birlikte, MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma işlemlerine ayırdığı toplam bütçe de 1,145 milyar dolar seviyesine ulaşmış oldu. Birim fiyatına ortalama 16 bin dolar ödeyen şirketin sermayesi mevcut durumda ikiye katlandı ve 2 milyar dolar seviyesine ulaştı bile. Bitcoin 42 bin doları gördüğünde, şirketin BTC rezerv değeri 3 milyar dolar seviyesine kadar yaklaşmıştı.

Saylor’a Göre Başarılı Olmanın Sırlarından Biri “Bitcoin Almak”

MicroStrategy ilk Bitcoin satın alma işlemini Ağustos 2020’de gerçekleştirdi. Şirket ilk kez o tarihte 250 milyon dolara tekabül eden, 21 bin 454 adet Bitcoin almıştı. Bu satın alma işlemi ile bir trend başlatan MicroStrategy’den sonra kripto para piyasalarına SkyBridge Capital, Square, Ruffer Investment gibi birçok şirket daha giriş yaptı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, başarılı olmak için “Erken kalkmak, geç saatlere kadar çalışmak ve Bitcoin almak” gerektiğini belirtiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir