1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

MicroStrategy’nin Hisse Değerinde BTC Etkisi

Kripto para piyasalarında, hemen herkes Bitcoin’in (BTC) yeni rekor seviyelere ulaşmasında, şüphesiz kurumsal şirketlerin çok büyük payı olduğunu düşünüyor. Zira 2020 yılında kurumsal şirketler peş peşe BTC yatırımını açıklayınca, Bitcoin’in popülaritesi arttı ve aynı zamanda yeni kurumsal şirketler de bu yatırımlardan güven alarak kripto para piyasalarına giriş yaptı. Bu alanda Bitcoin yatırımı yapan ilk halka açık kurumsal şirket de MicroStrategy oldu. BTC yeni rekor seviyelere ulaştı, peki MicroStrategy şirketinin hisseleri bundan nasıl etkilendi?

MicroStrategy’nin Hisse Değerinde BTC Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında Kasım ayından itibaren eşsiz bir yükseliş trendine girdi. Bu trend yaklaşık bir ay boyunca devam etti ve BTC çok uzun zamandır beklenen tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirledi. BTC’nin yükseliş eğilimi hala da devam ediyor ve lider için şimdilerde kısa vadede belirlenen ilk hedef 30 bin dolar olarak gösteriliyor. Bitcoin’in bu kadar kısa zamanda bu denli yükselmesinde ise şüphesiz en büyük pay sahibi kurumsal şirketler oldu. Kurumsal şirketlerin peş peşe kripto para piyasalarına BTC yatırımları ile girmesi, başka kurumsal şirketlere de güven verdi ve bu tam anlamıyla bir akıma dönüştü. Bu alanda ilk yatırım adımını atan halka açık kurumsa şirket de MicroStrategy olmuştu. Dev şirketin bu adımdan sonra, diğer şirketler de peş peşe Bitcoin yatırımlarını açıklayınca, BTC talebinde inanılmaz bir artış yaşandı ve yeni rekor seviyeleri görüldü. Bu alanda ilk adımı atan MicroStrategy şirketinin rezervlerindeki Bitcoin’in değeri 2 milyar doları aştı. Peki bu yatırımlar ve fiyat artışları MicroStrategy’nin hisse senetlerini nasıl etkiledi?

BTC Yatırımıyla Bir Taşla İki Kuş

MicroStrategy şirketi ilk kez Bitcoin yatırımını 2020 yılının Ağustos ayında yaptı. Bu yatırım aynı zamanda, halka açık şirketler tarafından yapılan ilk Bitcoin yatırımı olarak kaydedildi. 11 Ağustos 2020 tarihinde MicroStrategy, şirket rezervlerinin bir bölümünü Bitcoin’e ayırdığını duyurdu. Bu açıklamanın ve yapılan ilk yatırımın üzerinden 6 ay geçti ve şirketin hisseleri tam 3 kat arttı. Yani bu yatırımlarla şirket bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Bitcoin’in değeri ile rezervlerini güçlendiren MicroStrategy, aynı zamanda kendi piyasa değerini de güçlendirmiş oldu.

MicroStrategy Sadece BTC Yatırımı Yapmadı

İlk Bitcoin açıklamasının yapıldığı tarihte MicroStrategy şirketinin hisse değeri 134 dolar seviyesindeydi. Gelen ilk Bitcoin yatırımının ardından 6 ay gibi bir süre geçti ve şirketin hisse senedinin değeri 390 dolara ulaştı. Ayrıca MicroStrategy şirketi ilk halka açık kurumsal şirket olarak Bitcoin yatırımı yapmakla kalmadı ve şirketin rezervlerinde birincil hazine varlığını da Bitcoin yaptı. Bu yatırımların dışında alınan karar bile şirketin Bitcoin’e duyduğu güveni fazlasıyla gösteriyor.

Şirket Her Bitcoin’den 13 Bin Dolar Kar Elde Etti

Şirket toplamda 4 defa Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Bu yatırımların ardından şirketin rezervlerindeki Bitcoin sayısı 70 bin 470 adede çıktı. Şirket bu Bitcoin’leri ortalama olarak 16 bin dolardan aldığını açıkladı ve bugün BTC 29 bin dolar seviyelerinde bulunuyor. Şirket 6 gibi bir sürede, her bir BTC için yaklaşık 13 bin dolar kar elde etti bile.

Yorum Yap