1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Morgan Stanley Bitcoin’i Nerede Konumlandırıyor?

Kripto para piyasalarında, 2020 yılına kurumsal yatırım şirketlerinin yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımları ve buna bağlı olarak Bitcoin’in gösterdiği değer artışları damgasını vurmayı başardı. Bu konuda başı çeken MicroStrategy şirketinin hisse sahiplerinden birinin de dünyanın en büyük ikinci bankası olan JPMorgan bünyesindeki Morgan Stanley olduğu ortaya çıktı. Dev bankacılık kurumunun doldurduğu ve medyaya yansıyan form, bankanın Bitcoin ile ilgili görüşlerine ilişkin önemli ipuçları verdi.

Morgan Stanley Bitcoin’i Nerede Konumlandırıyor?

2020 yılında kripto para piyasalarına, lider Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile ve gösterdiği kademeli değer artışları ile damgasını vurmayı başardı. Bitcoin’deki bu öngörülemez değer artışlarından sonra, piyasalarda birçok kez Bitcoin’in rekor kırmasında etkili olan faktörler masaya yatırıldı. Bu tartışmalarda ve açıklamalarda, hemen hemen her analist ve uzman, kurumsal şirketlerin yaptığı Bitcoin yatırımları ile pastadan en büyük dilimi aldığı konusunda hemfikir hale geldi. Özellikle 2017 rallisi ile kıyaslama yapıldığında, analistler o dönemde bireysel yatırımcıların piyasada olduğunu fakat bu kez devreye kurumsal yatırımcıların girdiğini dile getirdi. Bu konuda da halka açık şirketlerden ilk Bitcoin yatırımı ile MicroStrategy tüneli açtı. MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı ile başlattığı akım sonrasında birçok kurumsal şirket daha Bitcoin yatırımlarını paylaştı. Bunun üzerine MicroStrategy sadece 2020 yılının ikinci yarısında yaptığı Bitcoin yatırımları ile rezervlerindeki Bitcoin değerini 2,8 milyar dolar seviyesine çıkarmayı başardı. Bununla birlikte dün, dünyanın en büyük ikinci bankası olan JPMorgan bünyesindeki Morgan Stanley, MicroStrategy şirketine verdiği desteği gösteren bir SEC formunu paylaştı. Bu form ile birlikte, dev bankacılık kurumunun Bitcoin’i nerede konumlandırdığına dair olumlu fikirler ortaya atıldı.

Morgan Stanley, Hisseleri ile BTC’ye Sıcak Bakıyor

Dünyanın en büyük ikinci bankası konumunda bulunan JPMorgan bünyesinde faaliyet gösteren ve bir yatırım bankası olan Morgan Stanley, 8 Ocak tarihinde bir SEC formu paylaştı. Paylaşılan SEC formunda, Morgan Stanley’in, MicroStrategy şirket hisselerinin %10,9’una sahip olduğu ortaya çıktı. Miktar olarak ise dev yatırım bankasının, 2020 yılsonunda toplam 792 bin 627 MicroStrategy hissesine sahip olduğu anlaşıldı. Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, Cuma günkü kapanış ile birlikte bu hisselerin değeri 420 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Ayrıca yayımlanan SEC raporunda, MicroStrategy şirket hisselerine sahip olan diğer şirketler de açıklandı. Bu şirketler arasında BlackRock Inc. ve First Trust Advisor gibi şirketlerin yer alması dikkat çekti.

Bitcoin Yatırımları MicroStrategy Hisselerini Nasıl Etkiledi?

MicroStrategy’nin şu an güncel olarak 70 bin 470 adet Bitcoin’i bulunuyor ve bu Bitcoin’ler de güncel olarak 2,8 milyar dolara tekabül ediyor. MicroStrategy Bitcoin yatırımlarını açıklamadan önce, şirketin MSTR kodu ile listelenen hisseleri 140 dolar seviyesindeydi ve BTC yatırımları ile bu tutar önce 390 dolar seviyesine çıktı. Son işlem gününün kapanışında ise bu hisse değeri 535 dolar olarak kaydedildi.

Kevin Rooke Durumu Değerlendirdi

Morgan Stanley bankasının yayımlanan raporunun ardından, Kevin Rooke Twitter’da çeşitli açıklama ve yorumlarda bulundu. Rooke söz konusu rapor bilgilerini paylaşarak, Morgan Stanley’in %10,9 oranında hisseye sahip olduğunu ve bu hisselerin değerinin son 4 ayda %455 oranında değer kazandığını belirtti. Paylaşımlarında Rooke “Artık bankalar bile Bitcoin istiyor” yorumunu dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir