1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Morgan Stanley BTC Pazarına Giriyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) duyulan kurumsal ilgi, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başladı ancak bu ilgi o tarihten sonra hiç dinmedi ve sürekli olarak artış gösterdi. 2020 yılının sonlarında birçok kurumsal şirketin Bitcoin yatırımı yapması, 2021 yılında bu alanda bir devamlılık getirdi ve nihayetinde ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Morgan Stanley de Bitcoin yatırımlarına aracılık etmek adına sektöre giriş yaptı.

Morgan Stanley BTC Pazarına Giriyor

Kripto para piyasaları 2009 yılına Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile birlikte ortaya çıktı ve o tarihten bu yana, 12 yıllık süreçte sürekli olarak büyüme gösterdi. Bu büyüme ile birlikte dünya üzerinde önce bireysel yatırımcılar kripto para sektörüne yavaş yavaş giriş yaptı, ardından bu durum kurumsal şirketlere sıçradı. Kripto para piyasalarının 12 yıllık ömründe, 2017 yılında büyük bir ilgi artışı yaşandı ve Bitcoin o dönemde 20 bin dolar rekorunu kırdı. Aradan geçen 3 yılın ardından Bitcoin çok daha büyük bir ralli başlatarak, kripto para piyasalarına duyulan ilgiyi daha yüksek seviyelere çıkarmayı başardı ve bunda bu kez kurumsal yatırımcıların piyasaya girişi etkili oldu. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başlayan kurumsal ilgi azalmadan devam ederken, şimdi de kripto para sektörüne ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Morgan Stanley, Bitcoin yatırımlarına aracılık etmek üzere piyasalara girdi.

Bitcoin Pazarındaki ABD Merkezli Bankacılık Kuruluşları

Lider kripto para birimi Bitcoin, özellikle son dönemlerde bankacılık kuruluşlarının radarına girdi. Geçtiğimiz günlerde önce ABD’nin en eski bankası olan BNY Mellon, müşterileri için Bitcoin alım hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu ve ayrıca Bitcoin ETF’i için de yatırım depolama faaliyetlerini başlatacaklarını duyurdu. Ardından ABD’nin bir başka dev bankacılık kuruluşu Goldman Sachs, 2017 yılında kurup daha sonra durdurduğu OTC Bitcoin platformunu tekrar açacağını açıkladı. Bu açıklamalar ile birlikte Bitcoin kurumsal ilgide zirveye oynamaya başladı.

Goldman Sachs Bitcoin Rekorlardayken Yine Devrede

Goldman Sachs, OTC Bitcoin platformunu ilk hayata geçirdiğinde Bitcoin 2017 yılındaki rekor seviyelerindeydi ve banka, aynı platformu Bitcoin 50 bin doları ilk aştığı zamanlarda duyurdu. Bu da Bitcoin ile birlikte kurumsal ilginin de tekrar zirve seviyelerde olduğunu gösteriyor. Bankacılık kuruluşlarının attığı Bitcoin adımlarına şimdi ise Morgan Stanley de eklendi. Morgan Stanley, bazı kurumsal yatırımcıların Bitcoin alıp satabilmesi için aracılık hizmeti vereceğini açıkladı. Bu haberin bir başka önemi ise Morgan Stanley CEO’sunun daha önce Bitcoin adına sert sözler sarf etmiş olması.

Bankanın BTC Yatırımı İçin Şartları

Morgan Stanley minimum 2 milyon dolarlık yatırım varlığı barındıran kurumsallara Bitcoin yatırım seçeneğini sunacak. Ayrıca banka, hesabında en az 6 aydır 5 milyon dolarlık varlık bulundurmak gibi şartlar da arayacak. Öte yandan bankanın koyduğu şartlar arasında, yatırım yapacak olan kurumsalların toplam net varlıklarının %2,5’lik bölümü ile Bitcoin satın alabilecek olması bulunuyor.