1. Anasayfa
  2. Piyasalar

MSCI Nedir? MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

MSCI, Morgan Stanley Capital International birçok kişi tarafından merak ediliyor. MSCI nedir, endekslerinin faydaları nelerdir? MSCI hakkında merak edilenlere yazımızdan bakabilirsiniz.

MSCI Nedir? MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

MSCI, Morgan Stanley Capital International açılımının kısaltılmış halidir. MSCI, anlam olarak Amerika dışında kalan küresel sermaye piyasaları endekslerinin hesaplanması anlamına gelir. 1986 yılından önce Capital International adıyla kullanılan kurum, 1986 sonrasında Morgan Stanley tarafından satın alınmış ve kendi isminin baş harflerini eklemiştir.

MSCI Türkiye, BIST 100’de işlem görmekte olan halka açık 10 şirketin hisse senetlerinden oluşan inceleme endesidir.

MSCI, küresel sermaye piyasalarının endekslerini hesaplayarak onları küresel pazardaki durumlarını öğrenir.

MSCI Türkiye Endeksindeki Firmalar Nelerdir?

MSCI Türkiye endeksinde yer alan en önemli firmalar aşağıdaki gibidir:

  • GARAN, AKBNK, BIM, KCHOL, TUPRS, SAHOL, ISCTR, HALKB, TCELL ve EREGL

Bu hisseler Türkiye’de ki MSCI Türkiye endeksinin en önemli hisselerini oluşturur.

MSCI Endekslerinin Faydaları Nelerdir?

MSCI endekslerinin şüphesiz hisselere sağladığı faydalar bulunur. Bu faydalar aşağıdaki gibidir:

  • MSCI endeksleri, global yatırımcılar için bu ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirme, portföy çeşitlendirme, risk dağılımına yüksek katkı sağlar.
  • MSCI endeksleri bölgesel ve seçilmiş ülkeler bazlı olarak borsa performans analizleri yapılabilmesi, yabancı yatırımcı veya fonların ilgilendikleri pazarlardaki borsaların performanslarını takip etme imkanı sunarlar.
  • MSCI endeksleri aynı zamanda ülke ve sektörel, performansları analiz etme, karşılaştırabilme gibi veriler üretmektedir. Hangi ülkenin borsasına veya hisselerine yatırım yapılabileceği noktasında önemli referans verilerdendir.

Bu faydaları sağlayan MSCI, küresel sermaye piyasalarında kullanılan en önemli seçeneklerden biridir.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksleri Nelerdir?

MSCI gelişen piyasalar endeksleri dünya üzerinde küresel piyasalarda kullanılan endeks çeşididir. Dünya üzerinde birçok ülke bunu kullanır. MSCI gelişen piyasalar endeksi içerisindeki ülkeler aşağıdaki gibidir:

Arjantin, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, Kore, Malezya, Meksika, Pakistan, Peru Filipinler, Polonya, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri. MSCI Kuveyt Endeksi, Haziran 2020’den itibaren MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ne dâhil edildi.

MSCI Sınırlı Piyasalar Endeksi Nedir?

MSCI sınırlı piyasalar endeksi, henüz piyasada çok söz sahibi olmayan ülkeler için söylenir. MSCI sınırlı piyasalar endeksine sahip ülkeler aşağıdaki gibidir:

Endekste 21 ülke bulunur.

Bahreyn, Bangladeş, Hırvatistan, Estonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kuveyt, Lübnan, Litvanya, Mauritius, Fas, Nijerya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Sri Lanka, Tunus ve Vietnam’dır.

Bu ülkeler gelişmekte olan fakat gelişmesi dengesiz olan ülkelerdir. MSCI, bu ülkelerin gelişim endekslerini hesaplayarak, kat ettikleri gelişimi gözlemler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir