1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Mt. Gox Bitcoin Mağdurlarına Erken Ödeme

2014 yılında dünyanın gördüğü en büyük Bitcoin (BTC) hack saldırısına maruz kalan Mt. Gox borsası, o dönemlerde alanında dünyanın en büyük kripto para borsasıydı. Söz konusu hack saldırısı gerçekleşene kadar bu alanda bir numara olan borsa, 850 bin adet Bitcoin’in çalınması ile birlikte iflas etti, aynı zamanda borsanın kullanıcıları da mağdur oldu. Yaşanan saldırı sonrası mağdur kullanıcılar borsayı dava etti ancak borsa mahkemenin belirlediği Bitcoin ödemelerini bir türlü gerçekleştirmedi. Yıllardır devam eden davada, geri ödeme planı ile ilgili en büyük adım atıldı.

Mt. Gox Bitcoin Mağdurlarına Erken Ödeme

Kripto para piyasalarına şimdilerde dünyanın her yerinden büyük bir ilgi duyuluyor ve hem Bitcoin’in (BTC) hem de genel anlamda kripto para piyasalarının popülaritesi, kripto para piyasaları ortaya çıktığından bu yana zirvesini yaşıyor. Dünyanın her yerinden insanların ilgi ile araştırdığı, giriş yaptığı kripto para piyasalarında, bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsası olan Mt. Gox, 2014 yılında bir siber saldırıya maruz kaldı ve o dönem borsadan 850 bin adet Bitcoin çalındı. Bu hack saldırısı sonrasında Mt.. Gox borsası iflas etti, borsa kullanıcılarının bir kısmı da ciddi miktarlarda mağdur oldu. Mağdurların açtığı dava sonrası mahkeme borsanın mağdurlara 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına karar verdi ancak yıllardır süren davada borsa bu ödemeleri bir türlü yapmadı. Hala süren davada, borsanın geri ödeme planı ile ilgili olarak en büyük adım atıldı.

Fortress, Kullanıcılara Erken Ödeme Yapılacağını Duyurdu

Mt. Gox borsasının mağdurları yıllardır Bitcoin’leri geri alamadı ve saldırının gerçekleştiği tarihten bu yana Bitcoin değeri 108 kat artış gösterdi. Bu artış borsanın işlerini daha da zora sokarken, ödeme alacak olan mağdur yatırımcıların ise hevesini artırdı. Yazım sırasında, çalınan Bitcoin’lerin güncel tutarı 49 milyar doları aşıyor. Mt. Gox borsasının aslında geri ödeme planı tam olarak belli olmasa da Fortress Invetment Group LLC, borsanın mağdur kullanıcılara erken ödeme yapmaya hazırlandığını açıkladı.

Borsa Daha Düşük Miktarlarda Geri Ödeme Planlıyor

Fortress Invetment Group LLC, milyarlarca dolarlık bir holdinge bağlı olarak, 2017 yılından bu yana SoftBank Group bünyesinde hizmet veriyor. Bloomberg tarafından verilen habere göre, erken ödeme planında dağıtılması planlanan asıl miktarın tamamı değil, daha düşük bir bölümü mağdurlara verilecek. Bloomberg haberine göre, erken ödemede daha düşük miktarlarda dağıtılacak olan Bitcoin’ler, yine de tarihin en yüklü ödeme planını kapsıyor. Tasarlanan geri ödeme planının ise Ekim ayında oylanacağı belirtildi.

Fortress Yöneticisinin Açıklamaları

Geri ödeme planına ilişkin olarak açıklamada bulunan Fortress yöneticilerinden Michael Hourigan, söz konusu tarihten itibaren mağdurların 1 ya da 1,5 yıl beklemek yerine direkt olarak indirimli de olsa ödemelerini alabileceklerini ve mağdurların bu süreçteki hard fork’lardan da yararlanabileceklerini ifade etti. Ayrıca açıklamaya göre mağdurlar, isteğe bağlı olarak ödeme alırken Bitcoin yerine Bitcoin Cash (BCH) de alabilecek.