1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Mt. Gox Borsası BTC Ödemelerine Her An Başlayabilir!

Kripto para piyasalarının ilk kripto para borsası olan Mt. Gox, dünyanın en büyüğü konumundayken bir hack saldırısı sonrasında iflas etmiş ve Bitcoin (BTC) fonlarını saldırganlara kaptırmıştı. Daha sonra olay borsa kullanıcıları tarafından mahkemeye taşındı ve mahkeme borsanın kullanıcılara 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına hükmetti. Geçen sürede bir türlü ödenmeyen Bitcoin’lere ilişkin yeni ve sıcak bir gelişme yaşandı.

Mt. Gox Borsası BTC Ödemelerine Her An Başlayabilir!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk kez 2009 yılında piyasalara sürüldükten sonra, belli bir süre sadece belli platformlar arasında transfer edilebiliyordu. Daha sonrasında diğer kripto varlıkların da piyasaya sürülmeye başlanması ile birlikte, ilk kez Bitcoin odaklı kripto para borsası olan Mt. Gox kuruldu. Bitcoin’in 4. yılında kurulan borsa, o dönemde tekel konumundaydı ve Bitcoin borsası olarak hizmet veriyordu. Daha sonra Mt. Gox borsası, 2014 yılına gelindiğinde, genel kripto para borsası konumuna geldi ve alanında dünyanın en büyüğüydü. O dönemde işler Mt. Gox borsası için gayet yolunda giderken, 2014 yılında borsa siber saldırıya uğradı ve fonlardaki Bitcoin’leri hackerlara kaptırdı. Bununla birlikte iflas bayrağını çeken borsa şirketi, beraberinde borsa kullanıcılarını da mağdur etmiş oldu. Daha sonra Mt. Gox borsası, kaybettiği 850 bin Bitcoin’in yerine, 200 bin adet Bitcoin alarak yoluna devam etmeye çalıştı ama bir daha asla eski işlevselliğine kavuşamadı. Yaşanan mağduriyetin ardından borsa kullanıcıları olayı mahkemeye taşıdı ve Japonya merkezli mahkeme, borsanın mağdur kullanıcılarına 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına hükmetti. Dava yaklaşık iki yılda, 2016 yılında sonuca kavuştu. Aradan geçen süreçte borsa şirketi ödemesi gereken Bitcoin’leri bir türlü belirlenen tarihlerde ödememişti fakat bugün yaşanan bir gelişmede borsa, ödeme planlarını açıkladı. Bu sıcak gelişme sonrasında Bitcoin fiyatının durumdan nasıl etkileneceği merak ediliyor.

Yeni Bir Ödeme Planı Geliştirildi

Japonya merkezli mahkeme, süreç içinde ertelenen ödeme günlerinde son olarak 15 Aralık tarihini belirlemişti. Önceki belirlenen ödeme günlerinde bir türlü ödeme gerçekleştirmeyen borsa şirketi, 15 Ocak tarihinde de mahkemeye bir ödeme planı sunmuştu ve yazılı açıklama yaparak kullanıcıları bilgilendirmişti. Daha sonra 7 Ocak 2021 tarihinde borsa şirketi, kamuoyu ile yeni bir ödeme planını paylaştı. Bu kez daha sistematik bir şekilde hazırlanmış olan Bitcoin ödeme planı, kullanıcıları heyecanlandırmayı başardı.

Dava Sürecinde Mt. Gox Heyetinin Başına Kayyum Atandı

Dava sürecinde Mt. Gox borsası adına heyetin başına Nobuaki Kobayashi kayyum olarak gönderildi. Kobayashi, yapılan çalışma ve incelemeler sonrasında, ödemelerin online bir sistem yapılabileceği bilgisini verdi. Kurulacak olan online ödeme sistemi ile birlikte, mağdur kullanıcılar kendilerine verilen sistem numaraları ve kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapabilecek. Mağdur kullanıcıların online ödeme sistemi için 31 Mart tarihine kadar kayıt yaptırması gerektiği de bildirildi.

Kobayashi Sistem Detaylarını Henüz Paylaşmadı

Nobuaki Kobayashi, ödeme sistemi hakkında detay bilgi paylaşmadı. Kobayashi, sadece sistemin online olacağını, kullanıcıların doğrudan sisteme giriş yapabileceğini ve geri ödemelerin kusursuz bir şekilde yapılacağını belirtti. Mahkeme tarafından ödeme planı ve sisteminin onaylanması halinde Kobayashi, sistemin içeriğinin halkla paylaşılacağını belirtti. Öte yandan atanan kayyumun elinde 150 bin adet Bitcoin olduğu da biliniyor ve bu dağıtımın ardından Bitcoin üzerinde bir satış baskısı yaşanması riski bulunuyor.

Yorum Yap