1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Musk’ın Yeni Paylaşımı Sonrası BTC Yükseldi

Pazar günü Elon Musk Bitcoin hakkında bir açıklama daha yaparak, sessizliğini bozdu. Cointelegraph tarafından yapılan haberin altına paylaşım yapan Musk, Bitcoin’e değindi. Paylaşım ardından BTC’de değerlenme görüldü.

Musk’ın Yeni Paylaşımı Sonrası BTC Yükseldi

13 Haziranda Bitcoin hakkında yeni bir açıklamaya imza atan Musk, bu kez düşündüklerini Cointelegraph haberinin altına bıraktığı yorum ile aktardı. Musk yorumunda Bitcoin’i satma gerekçelerini bir kez daha vurguladı. Ancak bu kez duruma daha ılımlı yaklaşarak, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme kabul etmeye tekrar başlayabileceğini, bunun için BTC madencilerinin %50’sinin temiz enerjiyle üretime geçmeleri gerektiğini belirtti. Açıklama ardından ise Pazar günü BTC fiyatlarında %4.07 oranında değer kazanımı kayda geçti.

Musk’tan Sygnia CEO’suna Yanıt!

Elon Musk’ın bir süredir sessiz oluşu Bitcoin yatırımcılarının da gözünden kaçmıyordu. Ancak Musk yaptığı yeni paylaşım ile gündeme geldi. Aslında Musk paylaşımında bir yandan da eleştirilere yanıt verdi. Çünkü Sygnia CEO’su olarak bilinen Magda Wierzycka’nın onu eleştirdiği ifadelerin yer aldığı bir haberin altında paylaşım yaptı. Haberde Wierzycka, Musk’ın manipülasyona sebep olduğunu belirtiyordu. Musk ise böyle bir yaklaşım içinde olmadığını ifade edip görüşlerini savundu.

Musk: Madenciler Temiz Enerjiye Geçmeli!

Musk, Tesla’nın piyasaya bir etki yapmadan Bitcoin satışı gerçekleştirebileceğini göstermek amacıyla satış yapıldığını açıkladı. Tesla tarafından BTC ile ödeme kabul edilmemesinin nedenin ise tamamen fazla enerji kullanımı ile ilgili olduğunu Bitcoin’i manüpüle etmek için özel bir yol izlenmediğini açıkladı. Bitcoin ile yeniden ödeme kabul edilebileceğini belirten Musk, madencilerin sadece yarısının temiz enerjiye geçişi ile bunun mümkün olabileceğini ifade etti.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Musk’ın paylaşımı ardından ise Bitcoin fiyatlarında değer kazanımı devam etti. 13 Haziranda saatler 21:53’ü gösterirken 37.464 dolarlık fiyatı tabloya alan Bitcoin, %4.07 değer kazanımını kayda geçirdi. Bitcoin’in son 24 saat içinde grafiğe yansıttığı en yüksek fiyat değeri 37.445 dolar oldu.

Bitcoin son 24 saatte en düşük 34.864 dolar seviyesinden işlemdeydi. Bu süre bazında %4.24 oranında fiyat değişimi yapan BTC değer kazanımı yönünde hareket etti. 24 saat içinde fiyatını 1,525 dolar yükselten BTC, geri kalan haftalarda değer kayıplarını çok kez tabloya aldığı için işlem hacmi açısından ise aynı başarıyı yakalayamadı. Bitcoin’in 24 saatlik işlem hacmi verilerinde ise %15.90 oranında düşüş tabloya geldi.

Uzman analistler Bitcoin’in son 7 günlük, 30 günlük ve 90 günlük hareketlerini incelediler. Bitcoin’in en iyi performansını ise son 90 gün içinde kayda geçirdiğini ve bu süre bazında 64.863 dolara ulaştığını belirttiler. Ancak ardından 30.681 dolarlık fiyata kadar devam eden ani bir düşüşün kayda geçtiğinin de altını çizdiler. Bitcoin’in son 1 aylık süre içinde en çok 50.639 dolarlık fiyattan işlem gördüğünü, en düşük işlem fiyatının ise 30.681 olduğunu açıkladılar. Bitcoin son bir hafta içinde ise en fazla 38.334 dolarlık fiyatı tabloya aldı.

Bitcoin Fiyatında Son Durum

Bitcoin 14 Haziranda saatler 09:27’yi gösterdiğinde 39.290 dolardan işlem görerek, %12.04 oranında değer kazanımını kayda aldı. Analistler kritik seviye olarak görülen 38.500 dolarlık direncin aşıldığını açıkladılar. Bu kapsamda ilerleyen seanslarda Bitcoin değer kazanımının devam edebileceği yönünde bir açıklama gerçekleştirdiler.

Bitcoin Artış Sebepleri

Uzman analistlere göre Elon Musk’ın son paylaşımı haricinde kurumsal şirketlerin Bitcoin alımlarına devam edeceklerini açıklamaları da fiyatı destekleyici etki yapıyor. Özellikle Kanada yatırımcılarının Bitcoin alıma yöneldikleri analistler tarafından açıklanıyor. Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesini gören fiyatlarından 30 bin dolar seviyesine düşüş yaptığı anda dahi Kanadalı yatırımcılardan alım taleplerinin devam ettiği belirtildi. Uzman analistler Kanadalı yatırımcılarca Bitcoin değer kayıplarının pek önemsenmediğini ifade ettiler.

Analistlere göre Kanadalı yatırımcılar dip noktadan Bitcoin alımı yapmayı tercih ediyorlar. Buda Bitcoin’e olan güvenin yükseldiğini ortaya koyuyor. Bir kısım yatırımcı Bitcoin’in her koşulda değer kazanımına gidebileceğini düşünüyor. Bu yüzden Bitcoin ile uzun vadeli yatırım yapma amacı olan kişi sayısında artış olduğu açıklanıyor.

Bitcoin Artışı Piyasayı Etkiledi!

Bugün Bitcoin’in 39 bin dolar seviyesinin üzerine çıkması piyasada da geçen haftaya göre daha istikrarlı bir havanın yer almasına sebep oldu. Ethereum ve XRP Coin gibi önemli kripto para birilerinde değer kazanımları kayda geçti. Sabah saatlerinden XRP Coin 0.87 dolar düzeyine kadar çıkış yaparak %5.90 oranında değer kazanımını kayda aldı. XRP Coin son 24 saat içinde en yüksek 0.8911 dolar seviyesinden, en düşük 0.8224 dolar düzeyinden işlem gördü.

Ethereum bu sabah saatler 09:39’u gösterirken 2.493 dolar seviyesinden işlem gördü ve %7.16 oranında değer kazanımını tabloya aldı. Ethereum son 24 saatlik hareketleri incelendiğinde en düşük 2.323 dolar seviyesinden, en çok 2.547 dolar seviyesinden işleme girdi. Piyasanın 2. en önemli kripto parası olan ETH, Bitcoin artışına paralel olarak değer kazanımına girdi.

Piyasa hakimiyeti %17,74 olan ETH, piyasadaki toplam değerini ise %6.92 oranında yükseltti. Ethereum için tüm zamanların rekor fiyat seviyesi hala 4.362 dolar düzeyinde yer alıyor. Ethereum için tüm zamanların en düşük fiyat değeri ise 0.42 dolar olarak biliniyor. Analistler bugün BTC ve ETH yatırımcılarının en dikkatli taraflar olacaklarını savunuyorlar. Çünkü daha fazla değer kazanımı olasılığından söz ediyorlar.

Yorum Yap