1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Musk’tan Yeni BTC Açıklamaları Gelirken, BTC Artışı Korudu!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kripto para sektörünün en ünlü ve en çok takip edilen isimlerinden biri haline geldi. Musk, Bitcoin’i belirli bir süre destekledikten sonra, madenciliğin enerji tüketimine ilişkin kaygılarını dile getirerek nefret figürüne dönüştü.

Musk’tan Yeni BTC Açıklamaları Gelirken, BTC Artışı Korudu!

Kaygılarını açıkladığı dönemde aynı zamanda Bitcoin’i Tesla için ödeme aracı olarak kabul etmeme kararına varıldığını da belirtti. Bu hamlesi ardından hem BTC fiyatlarının düşüşüne sebep oldu. Hem de BTC savunucularından büyük tepkiler aldı. Ünlü isim geride bıraktığımız günlerde ise yeniden olumlu açıklamalar ile gündeme gelmeye çalışarak imajını toparlama dönemine girmek istedi. Şimdilerde ise yeni açıklamaları ile yakından takip ediliyor.

Tesla İkinci Çeyrek Verileri Açıklandı!

Tesla’ya ait ikinci çeyrek verileri kısa bir süre önce açıklandı. Musk gerçekten de iddia ettiği gibi şirket üzerinden hiç Bitcoin satışı gerçekleştirmemişti. Musk bu hamle ile Bitcoin savunucuları gözündeki imajını bir tık düzeltti. Ancak Tesla’nın bu raporu hakkında bazı soru işaretleri de kafaları kurcaladı. Bu soru işaretleri ise Musk’ın yeni açıklaması ardından giderildi.

Musk Twitterda bir kullanıcının hesaplamasına yönelik verdiği yanıtta, Tesla’nın an itibari ile bilançosunda 1.47 milyar dolara yakın Bitcoin olduğunu doğruladı. Tesla 8 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği açıklamalarda 1.5 milyar dolarlık BTC yatırımı yaptığını açıklamıştı. Gerçekleştirilen alım ile birlikte BTC Fiyatı 1 aylık sürede %57 yükseliş yaptı. Firma Mart ayında 101 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi.

Tesla’nın gündeme gelen sert Bitcoin düşüşü ardından büyük bir zarara girmiş olabileceği konuşuluyordu. Elon Musk ise bunlara rağmen Tesla’nın ne kadar BTC satın alımı yaptığına açıklık getirdi. Bununla da kalmayarak Twitter CEO’su ile son konuşmalarında bireysel olarak da BTC yatırımı yaptığını aynı zamanda Dogecoin ve Ethereum’a da sahip olduğunu ifade etti. Bu açıklamaları ardından yatırımcılar ve kripto dünyası kullanıcılarına daha dürüst yaklaşma yolunda adım atmaya çalıştığı hissedildi.

Tesla BTC Yatırımından Zarar Etti!

Musk bir kullanıcı tarafından Tesla harcamalarına ilişkin yapılan hesaplamaya bakarak, kullanıcıya yanıt verdi. Musk, Twitter üzerinden verdiği yanıtta,“ O kadar Bitcoin elimizde yok ancak buna yakın.“ dedi. Tesla’nın BTC alım fiyatına ilişkin ipucunu veren Elon Musk, açıkladığı resmi verilere göre ise 23 milyon dolarlık zarar etti. Bu aslında Tesla için 35.040 dolar seviyelerine yakın noktadan BTC alımı yapıldığını da gösteriyor. Geçen haftalarda 28 bin dolar ile 31 bin dolar bandı arasında sürekli dalgalanan fiyatlar yatırımcılar gibi kurumsal şirketlerde de kayıplara yol açtı.

Elon Musk Bitcoin için ortaya koyduğu ılımlı yaklaşımlarda ile imajını düzeltmeye çalışırken, onu eleştirmek isteyenler de hala kripto dünyasında yer alıyorlar. Son olarak ise ETH kurucu ortağından Elon Musk’a kripto para tepkisi geldi. Anthony Di Lori, piyasada etkili kişilerin komik olmaya çalışmak yerine kitleleri kripto para hakkında eğitmeye odaklanması gerektiğine inanıyor. Bu yüzden sürekli olarak esprili dil ile fiyatları etkileyen Elon Muks’ı ise eleştiriyor.

Lorio Elon Musk’a Tepkili!

Ethereum kurucu ortağı Anthony Di Lorio, BNN Blomberg ile yaptığı yakın tarihli bir röportajında Tesla CEO’su Elon Musk’a karşı olan memnuniyetsizliğini açıkladı. Musk gibi insanların potansiyel olarak büyük miktarlarda değişim yaratabileceğini düşünüyor. Bu yüzden Elon Musk’ın anlamsız şeylere değil ciddi ve eğitici şeylere odaklanması gerektiğini ifade ediyor.

Lorio açıklamasında,“ Enerjisini insanları eğitmeye odaklamasını ve bu kadar önemli şeyle eğlenmemesini gerçekten diliyorum.“ dedi. Portföyünde ETH bulundurduğunu kısa bir süre önce açıklayan Musk, Dogecoin topluluğunun ise öfkesini çekti.

Milyarder Elon Musk yine de rutin tweet’leri ile meme kripto para birimlerini tanıtmaya devam ediyor. Ancak sosyal medya üzerinden sahip olduğu etki, son dönemlerdeki düşüşlerin yönünü değiştirmekte etkili olmadı. Meme kripto para Dogecoin 8 Mayıs’ta görülen en yüksek seviyesinden %72 oranında düşüş yaptı.

Bitcoin Fiyatında Son Durum

Bugün Elon Musk’ın adının geçtiği yeni gelişmelerin içinde iki kripto para biriminin ismi geçti. Bitcoin ve Ethereum son günlerde Elon Musk ile ilgili haberlerin içerisinde sıklıkla yer alıyor. Bu gün Bitcoin, Elon Musk’ın Tesla Bitcoin alım miktarını hakkında ipuçlarını verdiği anda değer kazanımım içindeydi. Bitcoin saatler 10:14 olduğunda %0.81 oranında değerlendi ve 40.035 dolardan işlem gördü. Bitcoin son 24 saat içinde en yüksek, 40.816 dolardan ve en düşük ise 38.862 dolardan işlem gördü. Bu kapsamda 40 bin dolar üzerinden tutunmayı başardı.

Ethereum Fiyatında Son Durum

Ethereum Bugün saatler 10:15 olduğunda %1.16 oranında değer kazanımı ile 2.302 dolardan işlemdeydi. Elon Musk’ın portföyünde bulunduğunu ifade ettiği ETH, son 24 saat içinde en iyi performansını 2.341 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Bu süre bazında işlem gördüğü en düşük fiyat ise 2.258 dolar seviyesinde oldu. Ethereum son 7 gün içinde en yüksek 2.428 dolardan ve en düşük 1.954 dolardan işlem gördü.

Yorum Yap