1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Nairametrics Analisti Altın İçin Uyardı

Nairametrics Analisti Altın İçin Uyardı

Küresel piyasalarda ons altın dalgalı grafik çizmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ayı tarihi düşüşle kapatan ons altın fiyatları 4 yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı. Ardından gösterdiği yükseliş emareleri ile toparlanmaya başlayan ons altında dalgalı seyir de başlamış oldu. Küresel piyasalarda ons altının hareketliliği devam ederken, yatırımcılar da analistlerden gelen yorumları değerlendirmeye almaya başladı. Bu kapsamda Nairametrics analisti olan Olumide Adesina da ons altını fiyatlarındaki dalgalı grafiği değerlendirdi.

featured

Ons altın fiyatları uzun zamandır sürdürdüğü düşüş eğilimi ile birlikte geçtiğimiz ayı tarihi bir değer kaybı ile kapatmıştı. Bu kapanışın ardından Aralık ayına toparlanma işaretleri ile giriş yapan ons altın fiyatlarına yükseliş hareketleri gözlenmeye başlamıştı. Aralık ayının ilk işlem haftasının geride kalmasıyla birlikte, ons altındaki yükselişler kaybettiği değer karşısında oldukça cılız kaldı. Her ne kadar hafif hareketliliklerle de olsa yükseliş gösteren ons altın fiyatlarındaki durum, analistler tarafından farklı öngörülerle değerlendirilmeye devam ediyor. Birçok analist gelecek dönemler için farklı tahminlerini dile getirirken, yatırımcılar da sarı madenle ilgili gelen bu değerlendirmeleri dikkatle inceleyip yatırım yönünü belirliyor. Doların zayıflamalarının daha fazla devam etmesi halinde altın fiyatlarında yükselme yaşanabileceğini öne süren Nairametrics analisti Olumide Adesina da bugün altın fiyatlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Analiste Göre Dolar Zayıflayınca Yatırımcılar Altına Yöneldi

Nairametrics analisti Olumide Adesina, altın değerlendirmesinde son yükselişe dikkat çekti. Altın vadeli sözleşmesinin sona ermesinin ardından, 4 haftalık süre içerisinde altının ilk kez bir haftayı yükseliş ile kapattığını dile getiren analist, bu yükselişin %3 değerinde olduğunu vurguladı. Nairametrics analisti konuya ilişkin değerlendirmesinde; “Değerli maden fiyatları, 3 gün boyunca devam eden yükseliş hareketlerinden sonra, geçtiğimiz haftanın son işlem seansını son 1 ayın en iyi haftalık kazançları ile tamamladı.” ifadelerine yer verdi. Başarılı analist, Covid-19 teşvik paketinin oluşturduğu havanın dolar üzerinde endişe yarattığını ve bu sebeple de doların zayıfladığını dile getirdi. Analiste göre dolardaki bu zayıflama ile birlikte yatırımcılar, oluşan riskten korunmak için yatırım yönünü altına çevirdi.

Adesina Dolar Endeksini İşaret Etti

Nairametrics analistine göre, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların ve ilaçların 2020 yılı sona ermeden dağıtılacak olmasına rağmen sarı metal şu ana kadarki en kötü satışlarından birini terk ediyor. Başarılı analist bu durumun, altının dolar karşısında daha da güçlü kazançlar elde ettiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi. Adesina, ABD dolar endeksinin 6 yılın en alt seviyesi olan 90,47’de kapanırken altının daha fazla düşüş yöneliminde daha güçlü kazançlar elde ettiğini ifade etti.

Stephen Innes de Yorumlarını Dile Getirdi

Öte yandan Axi Baş Küresel Piyasa Stratejisti Stephen Innes de Nairametrics’e bir not ile değerlendirmelerde bulundu. Innes yayınladığı notta, altın işlemlerinde piyasada hakimiyet kuran makro işlemler hakkında; “Küresel PMI raporlarındaki enflasyonist baskı göstergeleri sebebi ile enflasyon beklentileri cesurca idi. Bu durum, 200 günlük hareketli ortalamanın üstüne bakma konusunda iyimser bir hava oluşturdu.” ifadelerini dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap