1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Nakit Para Tarih Olacak, Yerini Dijital Paralar Alacak

Nakit Para Tarih Olacak, Yerini Dijital Paralar Alacak

Almanya’nın en büyük bankacılık kurumu olan Deutsche Bank, gelecekte nakit paraların tarih olacağını ve yerini merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) alacağından kesin bir şekilde emin. Para ve teknolojinin tarihsel değişimi ve gelişimi göz önünde bulundurulduğunda bu ihtimal çok uzak değil gibi duruyor ancak böyle bir değişimin gerçekleşmesi için ne kadar sürenin geçmesi gerektiği de bilinmiyor.

Nakit Para Tarih Olacak, Yerini Dijital Paralar Alacak

Almanya’nın en büyük bankacılık kurumu Deutsche Bank, 10 Kasım’da bir rapor yayınladı. Deutsche Bank’ın yayınladığı rapora göre; gelecekte nakit paranın tarih olacağını ve nakit paranın yerini merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) alacağından emin olduklarını belirtti.

Bankanın araştırma birimi Deutsche Bank Research Covid-19 salgınından etkilenen ekonomilere yardımcı olmak adına, ekonomik tahminler ve öneriler bulunduran yeni bir rapor yayınladı. Deutsche Bank, “Yeniden İnşa Etmek İçin Ne Yapmalıyız” başlıklı raporunu 10 Kasım’da yayımlandı.

Yeniden İnşa Etmek İçin Ne Yapmalıyız?

Deutsche Bank yayımladığı raporda, devam eden Covid-19 salgınının “dijital nakit devrimini” hızlandırdığını dile getiriyor. Bankanın yayımladığı rapora göre; gelecekte gerçekleşecek olan bu devrim sonunda, Çin’in dijital veya İsveç’in e-kronu gibi CBDC’ler uzun vadede nakit paranın yerini alacak. Deutsche Bank, ulusal hükümetleri ve özel şirketleri kredi kartlarına alternatifler üzerinde çalışmaya davet ederek şunları belirtti: “Dünya çapındaki karantina ve sosyal mesafe önlemleri sadece nakit para yerine kart kullanımı artırdı. Buna cevap vermek için, şirketler ve politikacılar kredi kartlarına alternatif tasarlamalı ve Araco ücretlerini kaldırmalıdır. Şimdilik öncelik, bölgesel dijital ödeme sistemlerinde olmalıdır. Uzun vadede, merkez bankası dijital para birimleri nakit paranın yerini alacak.”

Diğer Ülkelerin Para Birimi ve Politikalarını Benimseyecekler

Deutsch Bank Research ayrıca Avrupalı siyaset yapıcılarına uyarıda bulundu. Banka, Avrupalı ülkelere; Çin ve İsveç’in bu alandaki aktif ilerleyişine cevap olarak kendi dijital para birimi projelerini geliştirmeme riski konusunda çağrıda bulundu. Çağrılarına uymamaları durumunda; diğer yargı alanlarının geride kalınması halinde, ilk adımı atan ülkelerin politikalarını benimsemek zorunda kalabilecekleri konusunu savundu. Deutsch Bank Research, bu alanda adım atılması gerektiğini; “Diğer ülkeler yetişemezlerse, şirketlerinin diğer ülkelerin dijital para birimlerini ve politikalarını ödeme aracı olarak benimsemek zorunda kaldıklarını görebilirler.” sözleri ile dile getirdi.

Dijital Para Birimi Çözümü Geliştirelim

Ayrıca Alman Bankası, Euro’yu güçlendirmek adına mevcut jeopolitik durumda Avrupa’yı bir dijital para birimi çözümü geliştirmeye davet etti. Deutsch Research Bank bu davetini: “Bunu yapmak için bağımsız bir Avrupa ödeme çözümüne sahip olmalıyız” diye yazdı.

Deutsch Bank, küresel bir dijital para birimi gelişiminin hızlandırılması için baskı yapıyor. “Bazı ülkeler CBDC çıkarmak için acele etmiyor.” sözleriyle ülkelere çağrı ve uyarı yapıyor.

“Bekleyelim ve Görelim”

Geçtiğimiz ayda ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, CBDC çıkarma konusunda ABD’nin diğer ülkelerin ilk hamle avantajını elde etmesinden dolayı endişe duymadıklarını açıkladı. Fed Başkanı, dijital dolar çıkarma konusunun, siber saldırılar ve gizlilik ile ilişkili riskler çözülene kadar gündemlerinde olmadığını belirtti.

ABD’nin yanı sıra; Rusya ve Yeni Zelanda yetkilileri de “bekle ve gör” yaklaşımını tercih ettiklerini dile getirmişti.

Yorum Yap

Yorum Yap