1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

NATO Üssünde Kaçak Bitcoin Madencisi Yakalandı!

Eesti Express’ten alınan bir habere göre, Estonya Savunma Bakanlığı’nda çalışan bir yazılım mühendisi, yıllarca gizli gizli Bitcoin (BTC) madenciliği yapmış! İsminin Armin Annus olduğu açıklanan yazılım mühendisi, yıllarca devletin ulusal güvenliği için çalışırken, NATO hava üssünde yasa dışı şekilde Bitcoin madenciliği yapmış ve öte yandan çeşitli bilgisayar ekipmanlarını da internet üzerinden satışa çıkarmış.

NATO Üssünde Kaçak Bitcoin Madencisi Yakalandı!

2009 yılında piyasalara sürülen Bitcoin (BTC), o tarihten bu yana madenciler tarafından, her 4 yılda bir yarı yarıya azalarak üretiliyor. Bloklar halinde üretilen her bir Bitcoin için, madenciler hem dolar bazında hem de Bitcoin bazında kendi paylarını da alıyor. Toplamda 21 milyon adet üretilecek olan Bitcoin’in 18 milyon adedi 11 yılda üretildi bile ve geriye sadece 3 milyon adet Bitcoin kaldı. 120 yıl boyunca her 4 yılda bir yarı yarıya azalarak üretilecek olan Bitcoin’den, Estonya Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan bir yazılım mühendisi ise yasa dışı şekilde yararlanmak istemiş. NATO hava üssünde 5 yıldır gizli bir şekilde Bitcoin madenciliği yaptığı ortaya çıkan Armin Annus, sadece Bitcoin madenciliği yapmakla da kalmayıp, bir de ödemelerinin Estonya devlet hazinesinden karşılandığı yüksek bütçeli bilgisayarların çeşitli ekipmanlarını da internet üzerinden satışa çıkarmış.

Armin Annus Göz Önünde Saklanmış!

Armin Annus, 5 yıl boyunca Estonya Savunma Bakanlığı bünyesinde, devletin ulusal güvenliği için çalışırken devlete ait yüksek bütçeli bilgisayar parçalarını satarak, Bitcoin madenciliği yapmak adına donanımlar satın almış. Armin Annus isimli yazılım mühendisi, gizlice gerçekleştirdiği bu yasa dışı madencilik işlemlerini de aslında gözler önünde yapmış! Annus, 5 yıl boyunca bu yasa dışı madencilik işlemlerini Estonya hava kuvvetlerine ve aynı zamanda NATO’ya ait olan Amari üssünde gerçekleştirmiş. Üstüne üstlük Estonya Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan, hem NATO’nun hem de Estonya’nın gözleri önünde Amari üssünde yasa dışı madencilik ve bilgisayar ekipmanları satışı yapan Annus, bu işlemleri yaparken internet üzerinde bir de “armaani” takma ismini kullanmış. Armin Annus yani aslında, yakalanmak için elinden geleni yapmış ancak durum 5 yıl boyunca fark edilememiş…

Kaçak Madenci Sistematik Çalışmış

Armin Annus isimli yazılım mühendisi, yasa dışı işlemleri yaparken bir de sistem geliştirmiş ve tüm bu işlemlerini sistematik bir şekilde yapmış. Annus, önce bilgisayar parçalarını satarak buradan elde ettiği kazançla madencilik yapabileceği ekipmanlar satın almış. Daha sonra bu ekipmanlarla donanımını kuran Annus, madenciliğe başlamış. Madencilikten elde ettiği kazançlarla Annus, daha güçlü donanımlar kurmuş ve madenciliğinin de boyutlarını artırmış. Armin Annus, yasa dışı madencilik işlemelerinde toplam 17 donanım kurmuş. Ayrıca Estonya Savunma Bakanlığı’na ait ekran kartları ve işlemcileri de kullanan, Annus toplamda 190 bilgisayarın çeşitli parçalarını satarak, toplam 50 bin dolarlık zarara sebep olmuş.

5 Yılın Ardından Elde Kalan Kazanç: 30 Bin 500 Euro

Armin Annus isimli yazılım mühendisi, 5 yıl boyunca yaptığı Bitcoin madenciliğinden, yaptığı yatırımlar dışında toplam 30 bin 500 Euro kazanç sağlamış. Fakat elektrik faturaları konusunda temkinli davranan Annus, bir bu kadar miktarı da elektrik faturalarına harcamış. Daha sonra Annus’un geçtiğimiz gün yakalandığı ve 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

Yorum Yap