1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Ne Altın Ne Dolar, 2020’nin Şampiyonu Gümüş!

Geride bıraktığımız yılda, Covid-19 ekonomi piyasalarını resmen allak bullak etti. Salgın etkisi ile birlikte yılın başlarında değerli varlıklarda önce fiyat çakılmaları yaşanırken, yılsonuna doğru fiyatlar adeta zirve noktasına ulaştı. Bu değer artışlarında ise ipi gümüş göğüsledi. Gümüş, yıl boyunca yaşadığı değer artışları ile dolar ve altını geride bıraktı. Bu değer artışı ile birlikte gümüş üzerindeki ilgi de arttı ve yatırımcılar gümüş yatırımlarını artırdı.

Ne Altın Ne Dolar, 2020’nin Şampiyonu Gümüş!

2020 yılı ekonomi piyasaları için benzersiz bir yıl olarak geride kaldı. Yılın başlarında, Covid-19 salgının etkisi ile ekonomi piyasalarında çakılma yaşandı ve ardından ortaya çıkan salgın endişeleri güvenli liman fiyatlarını besledi. Bununla birlikte hem dolar, hem altın hem de gümüş fiyatları kademeli olarak artış göstermeye başladı. Bu artışlarla birlikte hem gümüş hem de altın fiyatları yıl içinde zirve noktasına çıktı. Sonrasında yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer kayıpları yaşanmış olsa da değerli metaller 2020 yılında oldukça olumlu bir tablo çizdi ve son on yılın en iyi performansını göstermiş oldu. Bununla birlikte, beyaz maden 2020 yılında en çok göz dolduran yatırım varlığı oldu. Gümüş yıl boyu kazandığı değerlerle hem altını hem de doları geride bırakmayı başardı.

Gümüş Yıl İçinde %85 Değer Artışı Yaşadı

Gümüşün yıl boyu yaşadığı artışlarda, analistlere göre gümüşün de altın gibi bir güvenli liman olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, sanayi alanında da yaygın olarak gümüşün kullanılması yer alıyor. Bu etkenlerle birlikte gümüş, 2020 yılında inanılmaz bir değer artışı yaşadı ve yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Gümüş bu değer artışları ile yurtiçi piyasalarında, yatırım varlıkları arasında en çok değer kazanan yatırım varlığı olmayı başardı. Yurtiçi piyasalarda gram gümüş fiyatı 7,05 TL seviyelerine kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü. Gümüşte yıl içinde bu fiyat seviyesine olan çıkış ise tam %85 oranında bir yükselişe işaret ediyor. Bu değer artışı ise hem altını hem de doları geride bırakmaya yetiyor.

Gram Gümüş Mart Ayında 2,50 TL’yi Gördü

Tüm yatırım varlıklarında olduğu gibi gümüş fiyatlarında da yl boyunca sert dalgalanmalar yaşandı. Gram gümüş, Mart ayında piyasalarda yaşanan çöküş ile birlikte 2,50 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Buradan sonra yaşanan değer artışları ile birlikte gram gümüş Ağustos ayında 7,05 TL seviyesine ulaşarak tarihi bir rekora imza atmış oldu. Bu yükseliş %85 oranında bir değer artışına işaret ederken, daha sonrasında yaşanan değer kayıpları ile birlikte gram gümüş yılı 6,31 TL seviyesinde kapattı. Bu da genel olarak yıl bazında gram gümüşün %48 oranında değer kazancı yaşadığını gösteriyor.

Değerli Metallerde Güncel Fiyatlar

Yeni yılın ilk hafta arasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.895,74 dolar – satış 1.896,27 dolar
  • Ons gümüş alış 26,32 dolar – satış 26,36 dolar
  • Gram gümüş alış 6,29 TL – satış 6,30 TL
  • Paladyum alış 2.441,57 dolar – satış 2.450,19 dolar
  • Platin alış 1.068,98 dolar – satış 1.074,41 dolar

Yorum Yap