1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Neden Bitcoin Kullanmalısınız?

Kripto para dünyasının en popüler dijital parası Bitcoin, her geçen gün daha fazla bireysel ve kurumsal yatırımcının ilgisini çekmektedir. Bitcoin kullanmak için hangi sebepleriniz olduğunu öğrenebilmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Neden Bitcoin Kullanmalısınız?

Bitcoin kullanımı, özellikle son dönemde hızlı bir şekilde artmaktadır. Kripto para piyasasındaki son verilere göz atıldığında, içinde Bitcoin kripto para birimi bulunan sanal cüzdan sayısı bir hayli artış göstermiştir. Bunda son dönemdeki Bitcoin fiyatında yaşanan patlama da etkili olmuştur. Öte yandan kurumsal firmaların da Bitcoin yatırımları ile sık sık gündeme gelmesi bu kripto para birimini eskisinden çok daha cazip ve popüler bir hale getirmiştir. Siz de Bitcoin kullanma nedenleri hakkında bilgi sahibi olarak bu lider coinin sunmuş olduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin kripto para birimi avantajları bir hayli fazladır. Öncelikle merkeziyetsiz ve hiçbir otorite tarafından kontrol edilemeyen blok zincir teknolojisini kullanması, Bitcoin’i çok farklı bir yatırım ürünü haline getirmektedir. Temelde Bitcoin’i öne çıkaran avantajlarının başında işlem hızı da dikkat çekmektedir.

Hiçbir ücret ödemeden çok hızlı bir şekilde Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bitcoin ile ödeme kabul eden ticari firmalar için harika bir özelliktir. Ücretsiz işlemlerin yanı sıra çok düşük işlem ücretleriyle de büyük çaplı kripto para işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.

Bitcoin Özellikleri

Bitcoin’in faydalı özellikleri arasında merkeziyetsiz olması gelmektedir. Bu kripto para birimine otoriteler tarafından el konulması mümkün değildir. Bu yüzden ticari anlamda geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Bitcoin, sunmuş olduğu merkeziyetsizlik avantajı ile bazı kişiler tarafından kötü amaçlar için de kullanılabilmektedir. Bitcoin kripto para biriminin ticarette takip edilememesi ve el konulamaması faydalı bir özelliktir.

Ayrıca Bitcoin transferi yapan kişilerin ad, soyad ve adres bilgileri gibi kişisel verilere ihtiyaç yoktur. Bitcoin aracılığıyla cüzdan numaraları üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bitcoin’in kullandığı public key ve private key sayesinde anonim bir şekilde para transferi işlemleri yapılabilir.

Bitcoin Kullanmanın Faydaları

Bitcoin kullanmanın avantajları arasında enflasyondan etkilenmemesi de yer almaktadır. Bitcoin üreticisi olan madenciler, toplamda sadece 21 milyon adet Bitcoin üretebilirler. Dolayısıyla Bitcoin arzı sınırlıdır ve bu yüzden piyasadaki Bitcoin miktarı da kontrol edilebilir düzeydedir. Bitcoin fiyatında enflasyon görülmemesi sebebiyle yatırımcılar değer koruma için bu kripto para birimini tercih etmeye devam etmektedir.

Bitcoin Yatırımı Kazançlı Mıdır?

Bitcoin yatırımı karlı görülen bir yatırım seçeneği olsa da bu konuda kesin bir tavır koymak mümkün değildir. Arzı sınırlı ve yeni nesil teknolojiye sahip bir kripto para birimi olan Bitcoin fiyatının bazı spekülasyonlara göre çok hızlı yükselip yine bazı yönlendirmelerle çok hızlı şekilde düştüğü görülebilmektedir. Bu yüzden Bitcoin kullanma nedenleri arasında kazanç sağlama konusu tamamen piyasadaki hareketliliğe bağlıdır.

Yorum Yap