1. Anasayfa
 2. Diğer Coinler

Nem (XEM)

Nem, merkezi olmayan, Nem coin kullanan tüm yatırımcıların eşit hakka sahip olması mantığını benimseyen kripto para ve Blockchain platformudur. Nem’in açılımı ‘’New Economy Movement’’ yani ‘’Yeni Ekonomi Haraketi’’ olarak ifade edilir.

Nem (XEM)

Nem bir blockchain ağı teknolojisi iken XEM bu ağın kripto para birimidir. Nem blockchain ağ teknolojisi kapsamında XEM ile alım-satım işlemlerinin haricinde çok yönlü işlem adımlarından yararlanmak mümkün kılınmıştır. Özel bir Blockchain yaratmak, şifreleme sistemlerini kullanmak ve kişiselleştirilmiş detaylara yer vermek bu ağ üzerinde mümkündür. Nem hakkında merak uyandıran çok sayıda ayrıntı var. Peki merak edilenlerin cevapları neler? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Nem’e ait detaylı bilgileri alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Nem (XEM) Nasıl Ortaya Çıktı?

Nem’in ortaya çıkışı, Ntx coin’den esinlenilerek bir kripto para yaratma düşüncesine bağlı olarak gerçekleşmiştir. Nem’in geliştiricileri Bitcoin yaratıcısında olduğu gibi takma ad kullanırlar. Bitcoin Talk platformu kullanıcısı olan UtopianFuture, tarafından Nem üretim projesi başlatılmıştır. İlk etapta fork olarak diğer bir ifade ile Ntx coin kopyası olarak üretilmesi tasarlanan Nem, bu fikirden vazgeçilerek tamamen yeni bir kod ile hazırlanmıştır.

2016 yılı Nisan ayında Japonya’nın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Zaif’in operatörü Bureau, yepyeni bir Blockchain motorunun oluşması için Nem ile ortaklık kurmuştur. Ortaklık ardından Nem kripto para çeşidi ve platformu olması amacı ile tasarlanmıştır.

Nem Projesinin Amacı Nedir?

Nem proje amacı, yeni bir ekonomi hareketi oluşturmaktır. XEM üretimi ile sıfırdan tasarlanmış bir kripto para ile piyasaya hakim olunmak istenmiştir. ‘’İş İspatı’’ yerine ‘’Hasat İspatı’’ adı verilen metodun kullanılmasını amaçlar. Belirli bir stratejiyi piyasaya aktarma amacı ile tasarlanmıştır.

Nem (XEM) Nasıl Alınır?

Nem almak için, Binance, Bittrex, Bitfinex, Hitbtc Binance gibi kripto para alım-satım platformlarından hesap oluşturmak ve alım talebini borsaya aktarmak gerekir. Birden fazla seçeneğe sahip olan kripto para borsası platformlarından tercih edilene erişim sağlanıp, her birinin ana sayfa alanında bulunan ‘’ create account’’ sekmesine giriş yaparak, ekrana yansıyan tablo üzerine e-posta ve yeni bir kullanıcı şifresi girilmelidir. Bu tablo üzerinde onay verilip, oluşturulan cüzdan bilgileri üzerinden otomatik aktarılan kripto para borsası ekranından Nem seçimi yapılmalı ve ödeme hesap içinde yer alan Bitcoin veya Ethereum para cinsleri ile yapılmalıdır. İşlem için yabancı alım-satım platformları tercih edilir.

Nem Madenciliği Yapılır Mı?

Nem madencisi olmak mümkün değildir. Nem (XEM) üretimi için madencilik uygulamasına alternatif olan harvesting (hasat) sistemi tercih edilir. Hasat, Blockchain bütünlüğünü korumak için tercih edilir. Hasat uygulamasında, bir kullanıcı bir işlemi gerçekleştirdiğinde ilk bilgisayar işlemi doğrulamak ve görmek için yakındaki diğer kullanıcılara bildirim gerçekleştirir. Her bir adım ile genişleyen bu bilgileri kademeleri ise blokların üretilmesine imkan sağlar. Cüzdanında 10 bin üzeri XEM olan bir kişi blok ürettiğinde o blok için tanımlanan işlemlerin, işletim ücretlerini kazanç olarak alır. Nem hasatçılığı olarak adlandırılan bu meslek, madencilikten farklı aşamalar ile işler.

Nem’in Bitcoinden Farkı Nedir?

Nem, Bitcoin ayrılıkları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Nem’de iş ispatı yerine önem ispatı kullanılır.
 • Nem’de hasat yapılırken Bitcoin’de madencilik yapılır.
 • Nem blok üretimi Bitcoin blok üretimine göre daha masrafsızdır.
 • Nem’in super node özelliğine bağlı olarak kullanıcıların kripto paraları daha rahat şekilde korunur.

Nem (XEM) Önem İspatı Nedir?

Nem’in önem ispatı hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Nem Blockchain ağında ‘’ İŞ İspatı’’ yerine ‘’Önem İspatı’’ metodunu kullanır.
 • PoW yönteminde madencilik yapabilmek için öncelikle madencilik işlemlerine uyumlu bilgisayara sahip olmak gerekir. Bu bilgisayarın ise belirli bir enerjiyi tüketerek sürekli Blockchain ağına bağlı olması gerekir. Bu sistem iş ispatını karşılar.
 • Nem’de ise XEM için ilk cüzdan oluşturulduğu anda sistem kişiye bir önem derecesi verir. Cüzdanlar içinde ne kadar çok XEM coin varsa bununla doğru orantılı olarak blok oluşturmaya uygun kullanıcılar içine girme şansı yükselir. Yüksek coin miktarı sahipleri önemli görülerek hasatçı yapılırken, her bir blok işleminden kazanç sağlarlar.

Önem ispatına dayanan hasat sisteminin avantajı ise çok daha az enerji harcaması üzerinden blok oluşturma imkanı elde edilebilmesidir. Fazla enerji harcamasından kaçınana hasatçılar üretimden daha yüksek kar elde etme şansı edinirler. Madenciler elektrik üretimlerini göz önünde bulundurarak fee ücretlerini yüksek tutabilirken, hasatçılar bu ücretleri daha alt seviyeden sunarlar.

Nem (XEM) Mesajı Nedir?

Nem mesajları, XEM kullanıcılarının birbirleri ile şifreler üzerinden haberleşebilmelerini sağlayan sistemlerdir. Nem Blockchain ağı, kullanıcılarına mesajlaşma olanağını sunar. Şifreli, şifresiz, hex mesaj gibi çeşitleri olan bu iletiler, doğrudan başka bir alıcıya rahatlıkla gönderilir. Nem ağında bir mesajı göndermek için XEM transferi yapmaya gerek duyulmaz. Şifrelenmemiş mesajları gönderirken 32 karakterlik iletim için 1 XEM ödenirken, şifreli mesajlarda ücret değişimi yansıtılır.

Nem (XEM)’in Çalışma Sistemi Nasıl?

Nem’in sistem çalışması, esneklik ve özel, gizli Blockchain’e dönüşebilme temeli üzerine kurulmuştur. Nem özelliklerini ve özel konsensüs mekanizmasını uygulayan nod’lar Blockchain’in temelini oluştururlar. Merkezsiz ve açık kaynaklı, kendi kendini destekleyebilen Nem Blockchain’i özel ve gizli bir tasarıma dönüşerek çalışabilir.

ICO, belgeler için noter onaylaması, finansal teknoloji sistemleri, lojistik takip, merkezsiz bir yetkilendirme ve daha bir çok alanda Nem Blockchain’i ihtiyaçları karşılar. Nem akıllı varlık sistemi ile Nem Blockchain’i kişiselleştirerek çalıştırmak mümkündür.

Sistemde ilk olarak belirlenen ad alanları üzerinden, kişi kendi mozaiklerini isimlendirebilir, kullanıcı adreslerine hatırlaması rahat adlar verebilir. Bu işlem işe mozaikler sistemde akıllı varlıkların temel blokları haline getirilir. Mozaikler ile tercih edilen her hangi bir işim temsili olarak kullanılır. Durum güncelleme, coin, imza bunlar sadece birkaçıdır.

Nem (XEM) Kullanım Alanları Neler?

Nem’e ait kullanım alanları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Finansal Ödeme: Finansal hizmet firmaları dünyanı her alanından yapılabilecek, hızlı ödemeler ve transferler için Nem’i kullanma imkanına sahiplerdir. Nem, herkese açık ve özel Blockchain’ler arası sorunsuz bağlantı kurar. Bu durum çerçevesinde firmalar, dahili ağları üzerinden diğer şirket ağlarına sorunsuz şartlarda para, token ve dosya gönderimi yaparlar.
 • Kripto Para Yaratma: Nem ile kripto para yaratmak için program dili bilmeye gerek duyulmaz. Nem platformu üzerinden belirli adımları izleyerek, kişi kendi kripto parasını yaratabilir. Diğer yandan kripto paraların işlem ücretleri belirlenir.
 • Mobil Ödeme: Mobil perakende ödemeler için Nem kullanmak mümkündür. Nem blokları hızlı şekilde tanımlanabildiğinden, hızlı işlem yapma ve düşük transfer ücretlerinden yararlanma imkanı elde edilir. Nem mobil cüzdan kullananlar sahip oldukları barkod üzerinden, elle adres girmeye gerek duymadan ödeme yaparlar.
 • Özel PayPal Yaratma: Nem ile şirketler kendi ödeme uygulamalarını yaratma şansı bulurlar. Blockchain bağlantılı P2P ödemlerinin gerçekleştiği açık kaynaklı ödeme uygulaması olan NemPy bu işlem için en ideal örnektir. Nem kullananlar PayPal sistemine benzeyen ve kendine özel nitelikleri bulunan bir ödeme uygulaması geliştirme imkanı sahiplerdir.
 • Yatırım: Nem kullanıcıları XEM kripto para birimi ile alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirken, XEM ‘i diğer kripto para cinslerine dönüştürme işlemini yapalar.

Nem (XEM) En Düşük, Yüksek Değerleri Neler?

Nem’in en düşük ve yüksek rakamları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • 2015 senesinde piyasaya 0.0001dolar seviyesi üzerinden giriş yapmıştır.
 • Birçok alt coin gibi 2017’de en parlak dönemine giriş yaparak Ocak ayı ile birlikte 1.80 dolara yükselmiştir.
 • 2018 senesi Aralık ayında yeniden dikkat çeken bir değişim yaşayarak, 0.07 dolar üzerinden işlem görmeye başlamıştır.
 • 2020 yılına ait güncel grafiklere üzerinden seyreden rakamı ise 1 Nem için 0. 119471 dolar olarak görüntülenir.
 • Piyasa üzerinden akıllara kazınan en etkili fiyat değişimlerine bakıldığında, 0.0001 dolar ile çıkış tarihinde en düşük rakamı, 1.80 ile 2017’de en yüksek rakamı sergilemiştir.

Nem (XEM) Yorumları Neler?

Nem’in yorumlamaları, Nem’in dünyanın ilk akıllı varlık platformu olduğu yönündedir. Kripto para yatırım uzmanları, şirket kullanımını temel alarak geliştirilmiş olan Nem ERC-20 kripto paraların aksine özel olarak geliştirilen bir veritabanına sahip olan Nem’in gelecek vaad ettiğini belirtirler. Lojistik takibi, merkezsiz yetkilendirme, noter onayı, tedarik zinciri kurma, mülkiyet kaydı yönetimi gibi avantajları sunan Nem’in ICO düzenleme detayını da sunması ile birlikte şirketler tarafından ilgi çekti yorumlar kapsamında belirtilir. Diğer yandan sunulan komisyon avantajlarının tercih edilirlik oranını yükselteceğine değinilir.

Nem (XEM) Avantajları Nelerdir?

Nem fırsatları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Hasat etme eylemi ile kazanç sağlama,
 • Hızlı blok oluşturma imkanı,
 • İhmal edilebilir elektrik maliyeti ile hasat yapma,
 • Fuar sistemlerinde tüm paraları eşit dağıtma,
 • Şirketlere yönelik iş amaçları için uygunluk,
 • Düşük komisyon ücretleri,
 • Blockchain özelleştirme imkanı,
 • Mesaj yollama ve Java’daki Nem çekirdek ile etkileşim kurabilme,
 • Etkileşim kapsamında yeni Blockchain uygulamalarını bireysel tasarlayabilme,
 • Blok zincir endüstrisine temel giriş yapma imkanı,
 • Ödeme sistemi geliştirebilme,
 • Uzun vadeli yatırımlarda kar imkanı,
 • Akıllı varlık sistemlerini kullanma imkanı,

Bu avantajlar Nem (XEM) kullanıcıları için sunulur.

Nem (XEM) Cüzdanı Nasıl Seçilmeli?

Nem cüzdan seçimi hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Cüzdan, özel anahtar denetlenerek seçilmelidir. Alınan cüzdanın sahip olduğu anahtarın kontrolü sadece kişinin elinde olmalıdır. Private key’in tanınmayan kişilerin eline geçmesi, XEM bakiyesininde kişinin eline geçmesi anlamına gelir. Bu kapsamda Nem cüzdanlarının masaüstü veya mobil modelleri tercih edilmelidir.
 • Cüzdan seçimi yapılırken yedekleme işlemi gerçekleştirilebilecek bir cüzdan bulmak gerekir. Şifreleme ve geri yükleme avantajları sunulan cüzdanlar XEM’leri güven altına almaya imkan tanırlar. Bilgisayar donanımına her hangi bir zarar gelmesi halinde USB bellek içinden alınabilecek, depolamaya uygun masaüstü cüzdan tercih edilmelidir.
 • Geliştirici topluluğu yeniliklere açık olan bir cüzdan tercih edilmelidir. Yeni güncellemeler ile güvenlik koşullarını teknolojik gelişmelere göre artıran yazılımcıların oluşturduğu cüzdanlar avantaj sunar. Her daim farklı şekilde gündeme gelen saldırılara karşı update imkanı sunan mobil cüzdanlar seçilmelidir.
 • Hızlı ve konforlu şekilde kullanım sunana kripto para cüzdanları tercih edilmelidir. Özellikle şirketler XEM ile yaptıkları işlemler için mobil Nem cüzdanlarını kullanarak dakikalar içinde her yerden, transfer sağlama imkanı bulurlar. Bu kapsamda bakiyelerde mobil kanal üzerinden her an görüntülenir.
 • İşletim sistemlerine uyumluluk sunan cüzdanlar tercih edilmelidir. Şirketler veya yatırımcılar Android, IOS gibi farklı cihaz tipleri kullanırlar. Her iki sistem için farklı yazılımlar ile yüklenebilen cüzdan çeşitleri tercih edilerek, sorunsuz işlemlerden yararlanılır. Seçilen cüzdan, Windows, Linux, Mac, Android, IOS ve diğer sistemlere uyum sağlayabilmelidir.

Bu kriterlerin tümüne uygunluk taşıyan Nem cüzdanlarını nasıl edineceğiniz alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Nem (XEM) Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Nem cüzdan türleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • XEM Nem Masaüstü Cüzdan: İnternet üzerinden bilgisayara indirilerek kullanılan cüzdan çeşitleridir. Kurulumu ve kullanımı oldukça rahattır. Sadece kurulumu gerçekleştirilen bilgisayar üzerinde çalışırlar. Kurulan bilgisayar günlük kullanımda tercih ediliyor v üzerinden sürekli internete bağlanıyor ise güvenlikten emin olmak için, cüzdan ekran görüntüsünün bir çıktısı alınmalıdır. Bilgisayarların bu kapsamda virüsten korunması önem taşır. Masaüstü cüzdanların bir yedeği başka bir platforma ve USB bellek içine alınmalıdır. Bu kapsamda bilgisayarda yaşanacak her hangi bir donanım arızasında cüzdan korunur.
 • XEM Mobil Cüzdan: Mobil cihaz belleğine indirilen cüzdandır. Kişisel telefonun sahip olduğu yazılım üzerine oluşturulan dijital cüzdan, her alanda XEM ile işlem yapabilme imkanı sunar. Masaüstü cüzdanlara göre çok daha küçük boyutlara sahiplerdir. Özellikle kripto para ile ödeme kabul eden iş yerlerine kısa süre içinde ödeme transferi gerçekleştirme imkanı sunarlar.

Nem (XEM) Masaüstü Cüzdan Nasıl Alınır?

Nem masaüstü cüzdan edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternetten https://nemplatform.com/wallets/#desktop adresine giriş yapılır.
 • İşlem ile açılan ana sayfa alanında Nem cüzdan çeşitlerine ait dosyalar sıralı şekilde görüntülenir.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan ‘’Nem masaüstü cüzdan’’ başlığına tıklanır.
 • Ekrana gelen tablo üzerine e-posta ve kullanıcı adı bilgileri girilerek, onay verilir.
 • Yeni sayfa alanında yer alan ‘’ wallet download’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile Nem cüzdan bilgisayar masa üzerine indirilir.
 • Özel ve genel kodlar cüzdan üzerinde görüntülenir.

Bu adımlar ile XEM alım-satım işlemleri ve diğer fonksiyonlar için imkan sunan Nem masaüstü cüzdana sahip olunur.

Nem (XEM) Mobil Cüzdan Nasıl Alınır?

Nem mobil cüzdan edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://nemplatform.com/wallets/#desktop adresine giriş yapılır.
 • Ana sayfa alanında Nem cüzdan çeşitlerinin tümü sıralı şekilde görüntülenir.
 • Ana sayfadaki ‘’ Mobil Wallet’’ başlığı altından IOS veya Android (Play Store) sekmelerinden uygun olan tercih edilir.
 • İşlem ardından yönlendirilen sayfada yer alan tablo üzerine e-posta ve talep edilen diğer bilgiler girilip onay verilir.
 • Ekranda yer alan ‘’ mobil wallet download’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adımlar sonunda özel ve genel kodlara sahip mobil cüzdan telefon ekranında görüntülenir.

Nem (XEM) Geleceği Nasıl?

Nem’in geleceği hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Long Forecast analiz platformu Nem’in gelecek fiyat verilerinde, 2020 senesi içerisinde 3 sent’e kadar düşüş yaşanacağını belirtir. Grafik analizler üzerinden yapılan inceleme sonunda devam eden 1 yıllık periyot içinde, uzun vadede fiyat düşüşlerinin yaşanacağı belirtilir.
 • Trading Beats analiz platformu, Nem’in geleceğinin aşağı ivmeli bir fiyat üzerinde devam edeceğini belirtir. 2020 senesinin sonunda minimum 0.35 dolar düşüşün yaşanacağını belirten analistler, maksimum tutarda ise 0.51 dolar düşüş beklediklerini ifade ederler.
 • Diğer bir analiz şirketi Wallet Investor ise Nem’in geleceğinin fiyat düşüşleri ile ilerleyeceğini belirtir. 2020 senesi Ekim ayı itibari ile gelecekteki 1 yıllık süreç içinde Nem için dip noktalara hareket edeceği şirketçe belirtilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir