1. Ana Sayfa
 2. Coin Gündemi
 3. Neo

Neo

Neo’nun diğer kripto paralara göre daha iyi şekilde uygulamaların geliştirilebilmesi fırsatını sunması ve Çin’de oldukça popüler olması sebebi ile hakkında merak edilen çok fazla sayıda soru vardır. Neo ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını öğrenebilmeniz için EkoSayfa size bu dosyayı hazırladı.

featured

Neo; Antshares ismi ile piyasaya sürülmüş ancak daha sonrasında Neo ismini almış olan bir kripto paradır. Şangay merkezli Onchain isimli bir firma tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Kripto para birimine ek olarak, ANC-Antcoins isimli ve GAS adı verilen kripto tokeni bulunmaktadır.

Neo Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Neo’nun kuruluşu; 2014 yılında gerçekleşmiştir. Da Hongfei ve Erik Zhang tarafından geliştirilmiş olan bir kripto paradır. Ekibin kurucusu ve ana geliştiricisi Zhang Zhengwen olurken, genel sekreteri Tao Rongqi olmaktadır. Çin’in ilk blok zincir projesi olarak değerlendirilen ve AntShares ismi ile piyasaya sürülen Neo; yasal düzenlemelere uyum sağlayabilmesi için OnChain tarafından geliştirilmiş ve desteklenmiştir. Neo ismini alması ile beraber, yeni bir markalaşma stratejisi uygulanmaya başlamıştır.

Neo’nun geliştirilmesinde kod üzerinde çalışanların sayısının 2 olduğu düşünülmektedir. Ancak proje kapsamında 10’dan fazla geliştiricinin görev aldığı bilindiği için proje üzerinde çalışan geliştiricilerin sayısı konusunda bazı tartışmalar bulunmaktadır. Neo’nun web sitesinde de geliştirici sayısı net bir şekilde görülebilmektedir. Çinlilerin geliştirdiği bir proje olarak düşünülse de; birçok farklı ülkenin çalışanı ekip içerisinde bulunmaktadır. Merkezsiz kripto paralarda olduğu gibi Neo da herhangi bir kuruma, devlete veya kişiye bağlı değildir. Dolayısı ile herkese açıktır.

Neo İle Amaçlanan Nedir?

Neo’nun hedefi; gerçek dünya varlıklarının dijitalleşmesi ve bunun için gerekli sistemin oluşturulması, bu sisteme herkesin erişebilmesidir. Kendini yöneten akıllı kontratlar, dağıtılmış bir ağ ile akıllı ekonominin ulaşılabilir olması, blok zincir teknolojisi ve dijital kimliğin birleştirilerek kullanılması gibi amaçlar için piyasaya sürülmüştür.

Neo Başarılı Bir Kripto Para Mıdır?

Neo’nun başarısı hakkında net bir kanıya varabilmek için öncelikle Neo’nun diğer kripto paralara göre farkının ve çözdüğü sorunların ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Akıllı sözleşmelere ve ICOlara olanak sağlayan platformlar içersinde birçok dilde kodlamaya izin vermesi sebebi ile geliştiricilerin önünü açarak birçok engeli ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede geliştiricilerin yeni bir dil öğrenmesine gerek kalmamaktadır.

Neo ile işbirliği anlaşması imzalayanlara bakıldığında; oldukça yüksek profilli ortaklıklara imza attığı için başarısını ve güvenilirliğini kanıtlamıştır. Kendisinden daha büyük isimler ile ortaklık kurması, güvenilirliğini arttıran bir durumdur. Bancor, Coindash ve Agrello ile ortaklık kuran Neo’nun ana şirketi olan Onchain; büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba ile de bağlantılıdır. Neo kendi ICOlarına ev sahipliği yapan ve Çin hükümetinin de destek verdiği bir kripto para olduğu için özellikle doğuda başarılıdır. Doğudaki pazarının her geçen gün daha da artıyor olması da bunun en büyük kanıtlarından biridir.

Neo Token Nedir?

Neo Token; iki bölüme ayrılmış şekilde 100 milyon tane piyasaya sürülmüştür. ICO sırasında Neo taraftarlarına orantılı olarak dağıtılan kısmı 50 milyon token olmaktadır. Uzun vadede Neo’nun gelişimini desteklemek için ise 50 milyon Neo yönetilmektedir.

Neo Hangi Algoritmayı Kullanmaktadır?

Neo’nun algoritması; Delegated Byzantine Fault Tolerance yani dbFT olmaktadır. Ethereum ve Bitcoin gibi proof of work algoritmasını kullanmadığı için daha farklıdır. dbFT ile işlem doğrulama süreleri çok daha hızlı olmaktadır. Ayrıca hesaplama gücü ve kripto para miktarı fark etmeksizin ortaya çıkmış olan fork ya da alternatif blockchain kayıtları risk olmadan sadece bir blockchain sürümünü desteklemektedir.

Neo sahiplerine ödül olarak GAS verilmektedir. Her yeni blokta GAS üretilmesi ile ilk toplam GAS miktarı da sıfırlanmış olmaktadır. Bu da 22 yılda 100 milyon GAS limitinin elde edilmesi şeklinde hesaplanmaktadır. Her blok arasında 15-20 saniye olmasından dolayı yılda yaklaşık olarak 2 milyon blok üretimi olmaktadır. GAS almak isteyenlerin ise; Neo’yu borsada değil cüzdanda tutmaları gerekmektedir.

Neo’daki Varlıklar Nelerdir?

Neo’daki varlık türleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Global varlıklar; platforma kaydı gerçekleştirildikten sonra tüm akıllı kontratları kullanan kullanıcılar için açık olan varlıklara verilen isimdir.
 • Sözleşmeli varlıklar; global varlıklar ile kıyaslandığında, daha özelleştirilmiş olan varlıklardır. Özel depolanmalarının yanı sıra, sadece eşleştikleri akıllı sözleşme kullanıcıları için düzenlenmektedirler. Belirli tabular doğrultusunda daha fazla kullanıcıya ulaşabilecek olan varlıklardır. Dijital kimlikler ile şahısların ve şirketlerin elektronik ortamdaki kimlikleri tanımlanmaktadır.

Neo Coin’in halka açık bir anahtar yapısı bulunmaktadır ve X509 standartları doğrultusunda kullanımı mümkündür. Bu standartlar kapsamındaki anahtarlar ile daha güvenli şekilde işlem yapılabilmektedir. Yüz tanıma, parmak izi okuma, ses tanıma, SMS ve çok faktörlü sistemlerin kimlik doğrulaması güvenlik standartlarını kapsamına almaktadır.

Neo’nun Akıllı Sözleşme Sistemi Nedir?

Neo akıllı sözleşme sistemi; NeoContract olarak isimlendirilmektedir. Kendine ait bir akıllı sözleşme sisteminin olması ise; Neo’nun en belirgin özelliklerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Akıllı sözleşmelerin ilk çıkışı 1994 yılındadır. Kriptografi uzmanı Nick Szabo’nun ortaya attığı akıllı sözleşmelerin Blockchain ile birleşmesi sonucunda ortaya çok daha güçlü bir yapı çıktığı gözlenmektedir.

Neo’nun İşleyişi Nasıldır?

Neo’nun çalışmasına bakıldığında; 100 milyon adet üretimi yapılmıştır. Kripto para birimlerinin çoğunluğu 100 milyon barçaya bölünebilme özelliğine sahiptir. Ancak Neo’nun minimum 1 birim olarak transfer edilebilme özelliği bulunmaktadır. Neo’nun transfer edilebilmesi için gerekli olan işlem ücretleri ise GAS ile ödenebilmektedir. Kullanıcılar ise hesaplarındaki Neo miktarının oranında GAS ile ödüllendirildikleri gibi aynı zamanda platform içerisinde oylama hakları da bulunmaktadır.

Saniyede 1.000 transfer işlemi ile 15-20 saniyelik periyotlarda yeni blok üretimi olmaktadır. Her doğrulanan blok için GAS üretimi yapılmaktadır ve 2017 yılındaki her blok için üretilen GAS sayısının 8 adet olduğu görülmektedir. Her sene bir adet azaltılması ile beraber 22 yıl içerisinde toplamda 100 milyon adet GAS üretilmesi planlanmaktadır. Üretimi yapılmış olan GAS ise, cüzdanında Neo olanlara Neo miktarı oranında dağıtılmaktadır.

Neo Nerede Saklanır?

Neo’nun saklanması için çevrimiçi, masaüstü, mobil veya donanım cüzdanlar kullanılabilmektedir. Masaüstü cüzdanda saklamak isteyenler; Windows için NEO GUI cüzdanını tercih edebilmektedirler. Blok zincirin tamamının senkronize edilmesine imkan sağlayan bir cüzdandır. Disk alanı ve internet bant genişliğini harcamak istemeyenler için ise; üçüncü parti masaüstü cüzdanlar tercih edilebilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekir ise; NEOn Wallet ve NEOO3 örnek olarak gösterilebilmektedir. Masaüstü cüzdan yerine mobil cüzdan tercih edenler; Aphelion ve O3’ü tercih edebilmektedirler. NEOtracker Wallet ve Aphelion, çevrimiçi cüzdanlar içerisinde sayılabilmektedir. Neo’da yaygın olarak kullanılan cüzdanların tam listesi ise aşağıda verilmiştir:

 • NeoGUI
 • NeoCLI
 • O3 Wallet
 • Neon Wallet
 • NeoLine
 • Spatium
 • Cobo Wallet
 • Math Wallet
 • Infinito Wallet
 • iWallic
 • Atomic Wallet
 • AnyBit
 • Teemo Wallet
 • Bitkeep Wallet
 • SafePal Wallet
 • Guarda Wallet
 • Nash Wallet
 • Zelcore Wallet
 • Exodus Crypto Wallet
 • Magnum Wallet
 • Neo Tracker
 • Nel Wallet
 • NeoLogin
 • YEZ Wallet
 • Ansy
 • Ledger Nano S
 • Ledger Blue

Neo İçin Cüzdan Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Neo cüzdan seçiminde bilinmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle cüzdanların şifrelerinin özel anahtar ile güvenli bir şekilde saklandığından emin olunması gerekmektedir. Özel anahtar veya 12-24 kelimelik kelime grubunun sadece cüzdan sahibi ile paylaşılması gerekmektedir. Sürekli internete bağlı olmayan, taşınabilir ve güvenli donanım cüzdanlarda saklamak isteyenlerin ise; cihazı bilgisayarlarına bağlayarak cüzdana ait uygulama ile güvenli bir şekilde Neo gönderebilmeleri mümkündür. Cihaz üzerindeki fiziksel butonlar aracılığı ile şifrelerini girerek işlem yapabilmektedirler.

Neo İle Ethereum’un Farkları Nelerdir?

Neo ve Ethereum ayrımı yapmak isteyenler; özündeki oldukça benzeyen iki kripto para olduklarını göreceklerdir. Akıllı sözleşmeleri destekleme, dApps ve ICO gibi işlevselliklere yer verme gibi ortak özellikleri bulunmaktadır. Ancak Ethereum Solidity ile ve Neo da Java, C/C#, GO ile programlanmaktadır. Neo, Ethereum’a göre daha iyi şartlar altında aynı şeyi vaat etmektedir. Neo Coin’in bölünemez olması, Ethereum’dan farkı olarak sayılabilmektedir. 0.5 Neo ya da 0.11 Neo gibi bölünerek işlem yapılmasına olanak sağlamamaktadır. Neo için şirket hissesi gibi düşünülerek işlem yapılabilmektedir. Ayrıca iki kripto para birimi kullanıyor olması da Ethereum’dan farkı olarak gösterilebilmektedir.

Neo’nun Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Neo’nun artılarına bakıldığında; Ethereum’a benziyor olsa da kendisini farklılaştırmayı hedefleyen bir kripto paradır. Akıllı kontratların geliştirilebilmesi için gerekli altyapıyı sunan ve yoğun bir geliştirme sürecinde olan Neo, akıllı ekonomi platformu olarak bilinmektedir. Ses ve görüntü tanıma teknolojilerinin transparan ve dokunulmaz blockchain teknolojisi ile entegre edilmesinin Neo ile mümkün olması istenmektedir. Neo’nun bilinen avantajları ise aşağıdaki gibidir:

 • dBFT isimli bir uzlaşma politikası ile en az belirli bir miktarda Neo bakiyesinin kullanıcıların hesabında bulunması sağlanmaktadır. Bu sayede sistemsel gereksinimler karşılanmakta ve blok zincir denetimi yapılabilmektedir.
 • Denetleme nodlarının çalıştırılması ile beraber minimum üçte ikisi bilgiyi doğrulamakta ve bloklara işlenen bilgiyi geçerli kabul ettikten sonra ana bloğa işlemektedir. Bu sayede Neo, saniyede 1.000 transfer işlemine kadar sistem kaldırabilmektedir.
 • Blok oluşum süresi 15 saniye olarak bilinmektedir. Akıllı kontratlar üzerinden otomatik işlemler 15 saniyede bir yapılabilmektedir.
 • Neo ve GAS olmak üzere 2 ayrı kripto parası bulunmaktadır. Ağ üzerinde yapılan akıllı kontrat işlemleri için Neo tercih edilirken transfer işlemleri için de GAS kullanılmaktadır. Her ikisi de 100 milyon ile sınırlandırılmış olan kripto para birimleri olarak görülmektedirler.
 • Neo’nun gelişim süreci hızla devam ederken 3 büyük projesinin olduğu bilinmektedir. Bu projelere bakıldığında; blok üzerinde çapraz geçişler konusunda NeoX, büyük dosya paylaşımları için NeoFS ve kuantum bilgisayarlar tarafından oluşturulabilecek olan blok zincirlerinin tehditlerinin ortadan kaldırılabilmesi için NeoQS protokolleri ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Neo’nun Dezavantajları Nelerdir?

Neo’nun eksilerine bakıldığında; her ne kadar Çin ve Çinli yatırımcıların desteğini alması avantajı olsa da, Çin dışında çok popüler olmaması da dezavantajlarından biri olmaktadır. Rakibi Ethereum gibi uzun zamandır zirveyi bırakmamış olan bir devdir. Bu sebeple hız, konsensüs mekanizması, geliştiricilerin kolay çalışabilmesi gibi avantajları ile öngörüldüğü kadar fazla tercih edilmemektedir.

Neo Alımı Nereden Yapılır?

Neo satın alımının yapılacağı platformlar; kripto para borsalarıdır. Birçok kripto para borsasından Neo satın alabilmek mümkün olmaktadır. Türkiye’de Neo satın almak için kullanılabilecek en pratik platformlar ise; Binance ve Kucoin olmaktadır. Özellikle Binance borsasında NEOUSD ve NEOBTC pariteleri için yüksek bir likidite sunulmaktadır ve aynı zamanda Neo Coin’in borsadaki işlem hacminin yüksek olması sonucu çıkartılmaktadır.

Neo Satın Alımı Nasıl Yapılır?

Neo almak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Öncelikle Neo alımının yapılacağı bir kripto para borsasının bulunması gerekmektedir. Bulunan kripto para borsasında bir hesap açılması ve işlem yapılabilmesi için de bu hesabın doğrulanması gerekmektedir.
 • Kripto para borsasında açılan hesaptaki para yatırma menüsünden para yatırma işlemi yapılmaktadır. Tercih edilen kripto para borsasına göre para yatırma yöntemleri değişiklik göstermektedir. Hesaptan para transferi yapılabileceği gibi kredi kartı ile de alım yapılabilmektedir. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra kripto para hesabının bakiyesine bu yansımakta ve görülebilmektedir.
 • Bakiyenin artması ile beraber kripto para borsasının market kısmından yani coinlerin alınabileceği bölümden Neo seçilmelidir ve istenen tutarda alım satım yapılabilmektedir. Alım ve satım işlemleri için emir verilebilmektedir. Verdikleri emirler ise emir defterinde tutulmaktadır ve alım veya satım gerçekleştirilmektedir.

Neo Alım ve Satımında Kısmi Emir Gerçekleşmesi Nedir?

Neo işlemlerinde kısmi emir gerçekleşmesine bakıldığında; alım ve satım talepleri emir defterine işlenmektedir. Ancak emir defterine işlenen emirlerin tamamının gerçekleşmediği durumlar olmaktadır ve bu duruma kısmi emir gerçekleşmesi ismi verilmektedir. Bu duruma örnek vermek gerekir ise; 1 Neo satışı için emir girildikten sonra 0.75 Neo’nun satıldığı görülebilmektedir. Bu durumda 0.25 Neo emir defterinde açık kalmaya devam edeceği için gerçekleşen kısmi emir miktarı 0.75 Neo olmaktadır.

Geçmiş Yıllarda Neo’nun Market Hacmi Nasıldı?

Neo’nun market hacmi değerlendirildiğinde; 2016 yılının ekim ayı içerisinde herhangi bir market hacmine sahip olmayan bir kripto paraydı. Ancak 26 Ekim 2016 tarihinde, market hacmi 7.68 milyon dolar olmuştur. 2017 yılında Neo’nun market hacminde hızlı bir yükseliş yaşanmıştır ve bununla beraber 2017 yılının nisan ayında market hacmi 23 milyon dolara yükselmiştir.  2017 yılının yaz aylarında 100 milyon dolar market hacmi görülmüştür. 2018 yılının başlarında ise bu miktar 1 milyar dolar market hacmini bulmuştur. 2018 yılı içerisinde yine 1 milyar dolar market hacmi görülmeye devam etmiştir. Kripto para piyasası oldukça dalgalı olduğu için Neo’da da yıllar içerisinde çeşitli dalgalanmalar olmaktadır.

2020 Neo Fiyatı Ne Kadar?

Neo’nun 2020’deki değerine bakıldığında; 1 Neo 20.04 dolar olarak ekim ayında alınabilmektedir. Piyasa değeri 1.412.671.923 dolardır. Ticaret hacmi 371.696.533 dolar olurken piyasa sıralamasında da 20’nci sıradadır. Neo’nun tüm zamanların en düşüğü olduğu tarih; 21 Ekim 2016’dır. 0.078349 dolardan alım yapılmıştır. Tüm zamanların en yüksek değerini ise; 15 Ocak 2018 tarihinde 198.38 dolar ile görmüştür. 2020 yılının eylül ayının son haftasını 19.04 dolar ile 21.79 dolar aralığında kapatan Neo’nun Bitcoin oranına bakıldığında; 1 BTC=543.6 Neo olmaktadır. Neo’nun 2020 yılı içerisinde 10 doların altına kadar düştüğü görülmüştür. Ancak toparlanması ile beraber istikrarlı bir şekilde piyasa değerinde artış görülmüştür ve 2020’nin son aylarında değerini korumaktadır.

Neo Coin’in Geleceği Nasıl Olacaktır?

Neo’nun geleceğine bakıldığında; sadece C# ve Java’nın bilinmesinin yeterli olması ve yeni bir programlama dilinin öğrenilmesine gerek olmaması, daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Neo’nun geliştirilmesi ise; NeoVM üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kararlılık ve ölçeklendirilebilirlik özellikleri ile öne çıkmaktadır. Ancak Neo Coin’in daha başarılı olması ve geleceğini sürdürebilmesi için ağ üzerinde yeni uygulamaların da geliştirilmeye devam edilmesi gerekmektedir. Ana araçlar, mali destek ve belgeler; geliştiricilerin uygulamaları geliştirebilmeleri için kendilerine sunulanlardır. Merkezsiz borsalar, fiziksel cüzdanlar ve sosyal ağ uygulamaları ile ilgili projelere ve yeniliklere Neo tarafından destek sunulmaktadır.

Yorum Yap