1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Nobel Ödüllü Ekonomist Bitcoin’i Eleştiriyor

Nobel Ödüllü Ekonomist Bitcoin’i Eleştiriyor

Nobel ödüllü ekonomist Nouriel Roubini Bitcoin’i eleştiri yağmuruna tuttu. Bitcoin’i para olarak görmediğini her fırsatta dile getiren ünlü ekonomist, Bitcoin ile ilgili son derece olumsuz yorumlarda bulundu. Bitcoin’i manipüle edilebilir bulduğunu belirten Roubini, kripto para biriminin neden düştüğünü de açıkladı.

Nobel Ödüllü Ekonomist Bitcoin'i Eleştiriyor

ABD’li ekonomist Nouriel Roubini her fırsatta olduğu gibi yine Bitcoin’e ağır eleştiriler sundu. Yıllardır Bitcoin ile ilgili olumsuz yorumlarda bulunan Nobel ödüllü ekonomist Nouriel Roubini birkez daha Bitcoin’i para olarak görmediğini açıkladı. Bitcoin yatırımcılarını da bu bataklıktan kurtulmaları gerektiğini söyleyerek uyaran Roubini, eleştirileri ile kripto para dünyasının tepkisini çekti.

Nobel ödüllü ekonomist Roubini Twitter hesabından yaptığı açıklamarla Bitcoin’i birkez daha eleştirdikten sonra yaşadığı düşüşün sebebini de yorumladı. Kurumsal yatırımcıların portföylerinde Bitcoin’in yerinin olmaması gerektiğini söyleyen Roubini Bitcoin’in değersiz olduğunu ve para olmadığını söyledi. Değişkenliğini ve manipülatif olduğunu belirttiği Bitcoin’in güvenilmez olduğunu açıklayan ekonomist, Bitcoin’in yaşadığı düşüş ile ilgili de yorumlarda bulundu. Nouriel Roubini’nin açıklamaları Bitcoin yatırımcılarından tepki aldı.

Nouriel Roubini : Fomo Etkisi Bitcoin’i Düşürdü

Dünyaca ünlü ekonomist Roubini Bitcoin’i birçok açıdan ve özelliklerinden dolayı eleştirdikten sonra neden düşüşe geçtiği ile ilgilide açıklamalar yaptı. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşırken yaşadığı ani düşüşün fomo etkisi ve manipülatif balinalar yüzünden gerçekleştiğini söyleyen Roubini, Bitcoin’i manipülatif balinaların yönettiğini iddia ediyor. Fomo etkisinin üzerinde duran Roubini 2017 yılında da aynı şeyin olduğunu vurgulayarak Bitcoin piyasasında kazananlar her zaman manipülatif balinalar olduğunu söyledi.

Roubini Bitcoin yatırımcılarını da konu ile ilgili uyardı. Ünlü ekonomist Bitcoin yatırımcılarına değersiz paralarla dolu bu bataklıktan çıkmalarını önerdi. Bitcoin’de kazanan olduğunu iddia ettiği manipülatif balinalar tarafından dolandırıldığını düşündüğü yatırımcılara öneride de bulunan Roubini Bitcoin’in değeri üzerine de konuştu.

Roubini Bitcoin’i Değersiz Buluyor

Ekonomist Nouriel Roubini Bitcoin’in değersizliğinden ve özellik sahibi olmamasından da bahsetti. Ödüllü ekonomist Bitcoin’in değerinin sıfır olduğunu ve hiçbir kazanç sağlamadığını iddia etti. Varlık olarak da nitelendirilemeyeceğini söylediği Bitcoin’in hisse senedi ya da gayrimenkul gibi varlıklarla bir tutulamayacağını da açıkladı. Bu varlıkların kazanç sağladığını söyleyen Roubini Bitcoin’in böyle bir özelliği olmadığını söyledi. Bitcoin’i değersiz ve manipüleye son derece açık bir varlık balonu olarak tanımlayan Roubini risklere karşı da koruma sağlamadığını söyledi.

Bitcoin’i Kumarhane İşlemleri İle Bir Tuttu

Bitcoin’i birçok  açıdan eleştiren ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin işlemlerini yasal olmayan bir kumarhanede gerçekleştirilen işlemlere benzetti. Roubini hatta durumu daha ileriye taşıyarak kumarhane işlemlerinin bile daha iyi olduğunu söyledi. Bitcoin’in en çok manipülasyona açık olmasını eleştiren Roubini, kumarhane işlemlerinde bile bu kadar manipülasyon olmayacağını da sözlerine ekledi. Yıllardır Bitcoin’i para birimi olarak görmediğini açıklayan Roubini’nin piyasadaki süreçlerin değişmesine rağmen fikirleri değişmiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap