1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Norveç Merkez Bankası Dijital Para Çıkaracak Mı?

Norveç Merkez Bankası Dijital Para Çıkaracak Mı?

Dünyadaki birçok ülke dijital paraya geçişle ilgili yeni adımlar atmaya devam ediyor. Gelecek dünyanın dijital para ile döneceği algısı günden güne yaygınlaşırken, likitide kullanımı en düşük olan ülkelerden Norveç ise konuyu farklı bir perspektife taşıdı. Norveç'te dijital paraya geçilip geçilmeyeceği hakkında yorumlarını bildiren Norveç Merkez Bankası Başkanı Bache, nakit para kullanımının önemini vurguladı.

Norveç Merkez Bankası Dijital Para Çıkaracak Mı?

Son dönemlerde tüm ülke ekonomilerinde en çok konuşulan konulardan biri haline gelen dijital para birimi çıkarma konusu yine gündem olmaya devam ediyor. Küresel krizlerden de kaynaklı olarak birçok hükümetin çıkış yolu olarak değerlendirdiği dijital paranın avantajları ve riskleri tartışılmaya devam ediyor.

Dünyada birçok ülkenin kendi dijital parasını çıkarmaya yönelik adım attığı bugünlerde Norveç’te konu ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Norveç’te geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Finance Norway Payments toplantısında dijital para çıkarılması ve kullanımı ile ilgili öngörüler gündeme geldi.

Norveç‘te Nakit Kullanımı Düşmeye Devam Ediyor

Norveç’te perşembe günü yapılan Finance Norway Payments konferansında Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache, nakit kullanımı oranları ve dijital paraya geçiş ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bilindiği gibi dünya üzerinde likit ödemenin en az görüldüğü ülkelerin başında Norveç geliyor. Zaten nakit kullanımı az olan ülkede nakit ödeme payının geçen döneme göre yine azaldığı duyuruldu. Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Bache nakit ödeme payının %4’e düştüğünü açıkladı. Nakit ödeme payının bahar aylarında göre çok farklılık göstermese de pandemi öncesi döneme göre ciddi fark yarattığını belirten Bache Covid-19 ile ilgili kaygıların bu oran üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Bache Covid-19’un birçok konuda değişiklik yarattığını ve fiziksel paranın sürekli el değiştirmesinden kaynaklı olarak nakit ödeme oranlarında da düşüş yaşandığını söyledi.

Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dijital Para Hakkındaki Yorumlarını Paylaştı

Norveç’te gerçekleşen konfesransta Covid-19 sürecinin ekonomiye olan etkisini değerlendiren Bache, tüm dünyada ciddi oranda yayılım gösteren dijital para çıkarılması ile ilgili de fikirlerini paylaştı. Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Bache, 2020 yılında tüm dünya ülkelerinin dijital paraya sıcak bakmaya başladığını belirterek bu akımın dezavantajları de olabileceğini öne sürdü.

Norveç’in de dijital para birimini oluşturup oluşturmamak ile ilgili kaygıları olduğunu belirten Bache, CBCD’lerin uzun vadede yenilik sağlayayıp sağlamayacağı konusunda endişeleri olduğunu belirtti. Dijital para kullanılmazsa nasıl bir kayıp olacağını bilmediklerini belirten Bache, dijital ödeme sistemlerinin çökme ihtimalinden de bahsetti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı dijital paranın bir süre daha Norveç’e uzak bir fikir olduğunu söyledi.

Ida Wolden Bache: Nakit Para Yaygın Olarak Erişilebilen Yasal Bir İhaledir

Ida Wolden Bache, dijital para çıkarma ile ilgili fikirlerini söylerken nakit para kullanımının da önemine vurgu yaptı. Norveç ve çevresindeki bazı ülkelerde nakit para kullanımının çok düşük olduğunu vurgulayan Bache, tüm ülkenin dijital para kullanmasının ülkenin bazı özelliklerini kaybetmesine sebep olacağını belirtti. Bache dijital para sistemlerinin çökmesi durumunda nakit paranın ne kadar önemli bir noktada duracağını da vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yap