1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. O Banka Devi Kripto Para Platformu Mu Açacak?

O Banka Devi Kripto Para Platformu Mu Açacak?

Kripto para piyasaları ağını genişletmeye devam ediyor. Daha önce de birçok benzer haberine rastlanan bir durum daha gerçekleşecek ve İspanya’nın en büyük bankalarından biri kripto para işlem platformunu oluşturacak. Kripto para birimleri ilk kez 2010 yılında bir pizza alışverişinde kullanıldıktan sonra reel piyasalarda kullanım ağını genişletmeye başladı. Şimdi sırada BBVA’nın olduğu gündeme geldi. İşte haberin detayları…

featured

Kripto para birimleri bir yatırım aracı olarak kripto para borsalarında değerlendirilebiliyor. Fakat bu dijital varlıkların reel piyasalardaki alım satımlarda kullanılması için, henüz emekleme aşamasında olduğu söylenebilir. Bu durumun ilk örneği olarak ise 2010 yılındaki bir pizza alışverişi ele alınıyor. 22 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz isimli bir programcının 2 pizza için o dönem 40 dolar değerinde olan 10 BTC ödemesi, kripto para birimlerinin ilk kez reel piyasa alışverişlerinde kullanılması olarak kabul edildi ve 22 Mayıs günü kripto para borsalarında “BTC Pizza Günü” olarak ilan edildi. Bu reel piyasadaki kripto para birimi kullanımından sonra hem lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) hem de genel olarak kripto para piyasalarının popülerliği arttı. Geçen zaman içinde, bu durumun birçok örneğine rastlandı. Örneğin bazı poker siteleri kazananlarına kripto para ile ödemenin yolunu açtı, öte yandan İsviçre’nin Zug kantosunda vergi ödemelerinin kripto para birimleri ile yapılabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Ardından bu duruma benzer son örnek de İspanya’dan geldi. Coindesk’ten alınan habere göre İspanya merkezli banka devi olan BBVA, “kripto para ile işlem platformunu” kullanıma açmaya hazırlanıyor. Habere göre BBVA, İsviçre finansal otoritesinden işlem için onay bekliyor.

Platform İsviçre’den Onay Bekliyor

İspanya merkezli ve Türkiye’de de Garanti Bankası’nın en büyük hissedarı olan BBVA bankası, kripto para ile işlem platformunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Coindesk’ten alınan habere göre BBVA bu işlem için İsviçre regülatörlerinden alınacak olan onayı bekliyor. Konuya ilişkin olarak gelen haberlere göre yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan platform, Aralık ayına yetişemeyebilir. Bu durumda BBVA’nın kripto para işlem platformunu 2021 yılının Ocak ayında hayata geçireceği öngörülüyor. Ayrıca BBVA’nın bu işlem için İsviçre’nin büyük depolama platformu METACO ve yine İsviçre’nin büyük finans şirketlerinden biri olan Avaloq ile ortak çalıştığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Bir Benzerini Daha Önce Gazprom Yapmıştı

Bankacılık sektöründe, bu işlemin bir benzer örneği daha önce de Rusya merkezli Gazprom’dan gelmişti. Gazprom da İsviçre’de kendi kripto para depolama birimini hayata geçirmişti ve bu çalışmada da METACO bünyesindeki SILO ile ortak çalışma yürütülmüştü. Öte yandan İsviçre merkezli dev depolama platformu METACO’nun, bir başka bankacılık devi Standard Chartered ile de ortak çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Türkiye Ayağı İçin Bu İhtimal Zor Görünüyor

İspanya Merkezli bankacılık devi BBVA’nın atacağı bu adımın, Türkiye’de hissedarı olduğu Garanti Bankası’na yansıyıp yansımayacağı henüz bilinmiyor. Fakat gündeme gelen tahminler bu ihtimalin zor olduğu yönünde. Bunun sebebi olarak da ülkeler arasındaki regülasyonlar farkı öne sürülüyor. Bu hizmetlerin henüz bu aşamada Türkiye’ye gelmiyor oluşu, ilerleyen dönemler benzer adımların yurtiçinde atılmayacağı anlamına gelmiyor. Belki gelecek zamanda Türkiye’de de buna benzer oluşumlar gündeme gelebilir.

Yorum Yap