1. Anasayfa
  2. Bitcoin

O Kişi 2 BTC’yi 2011’de 29 Dolardan Satmış!

Kripto para piyasalarında, kripto para kullanıcılarının zaman zaman geçmişte yaptığı akıllıca yatırımlar gündem olabiliyor. Öte yandan aynı şekilde, bilinçsizce ya da o döneme göre mantıklı olduğu düşünülen ancak zaman içinde büyük bir hata olduğu anlaşılan yatırımlar da ortaya çıkabiliyor. Bu gibi yatırım hamlelerinden bir tanesi de bugün ortaya çıktı ve bir Twitter kullanıcısı, 29 dolar fiyatına 2 adet Bitcoin sattığını fakat pişman olmadığını dile getirdi.

O Kişi 2 BTC’yi 2011’de 29 Dolardan Satmış!

Kripto para piyasalarında, dönemsel olarak yatırım hamleleri kullanıcılara büyük kazançlar sağlayabiliyor. Öte yandan aynı şekilde zamanında yapılan satışların, aradan geçen süre içinde ne kadar büyük bir hata olduğu da anlaşılabiliyor. Bu gibi konular genelde kripto para kullanıcıları arasında, kripto para forumlarında gündeme getiriliyor ve kullanıcılar konular üzerine tartışıyor. Henüz dün bu durumlara örnek olarak Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in geçmiş yıllarda yaptığı Bitcoin (BTC) satışları gündeme gelmişti. Öte yandan yine birkaç gün önce Dan Conway isimli eski bir yönetici ve yazar olan kişinin, geçmişte çok büyük bir risk alarak çocuklarına ayırdığı tüm birikim ile Etherum (ETH) aldığı ve bununla birlikte zaman içinde milyoner olduğu gündeme gelmişti. Bugün ise bir Twitter kullanıcısının 2011 yılında 29 dolar fiyatından 2 adet Bitcoin sattığı haberi, kripto para piyasalarında gündeme geldi. Kullanıcı yaptığı bu satıştan ötürü pişman olmadığını da dile getirdi.

O Dönemde Bitcoin’den 18 Dolar Kar Elde Etmiş

Kenton Jacobsen isimli bir mühendis, Twitter’da yaptığı bir paylaşım ile kripto para kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Jacobsen, 2011 yılında Bitcoin (BTC) henüz 2 yaşındayken, elindeki 2 adet BTC’yi 29 dolar fiyatından sattığını dile getirdi. Jacobsen bu satıştan dolayı pişman olmadığını ifade etse de Twitter’daki kullanıcılar buna inanmadığını ifade etti. Bitcoin 2011 yılında 20 dolar seviyelerinde işlem görüyorken, Jacobsen 29 dolardan BTC satmanın akıllıca olduğunu düşünerek, elindeki 2 BTC’yi satmış. O dönemde 20 dolar seviyesinde işlem gören kripto paradan Jacobsen 18 dolarlık kar elde etmiş. Eğer Jacobsen elindeki Bitcoin’leri satmamış olsaydı, kripto paranın 1.000 kat değerlenmesi ile çook büyük miktarlarda kazanç elde edebilirdi. Zira aradan geçen zaman içinde Bitcoin, 20 dolardan 20 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.

“Neyse ki 4 Kutu Pizza Almamışsın”

Kenton Jacobsen’in bu paylaşımı sonrasında Twitter kullanıcıları, Jacobsen adına üzüldüklerini dile getirdi. Buna karşılık olarak Jacobsen ise pişman olmadığını dile getirirken bazı kullanıcılar ise kinayeli şekilde Jacobsen’e moral vermeye çalıştı. Bir kullanıcı 2010 yılında 10 bin adet Bitcoin ile 2 kutu pizza almıştı ve kullanıcı da bu duruma atıfta bulunarak “Neyse ki 4 kutu pizza almamışsın” yorumunda bulundu. Pişman olmadığını dile getiren Jacobsen, kullanıcılardan gelen yorumlara “BTC o zaman %29000 oranında artmıştı ve düştüğü zaman daha fazla BTC aldım” yanıtını verdi. Birçok kullanıcı ise Jacobsen’in bu yanıtına inanmadı. Hatta bir kullanıcı adeta dedektif gibi Jacobsen’in Twitter geçmişini araştırdı ve Bitcoin ile ilgili hiçbir paylaşım görmediğini dile getirdi.

Daha Düşük Seviyeden, Daha Fazla BTC Almış

Kullanıcıların baskıları ve yorumları üzerine Jacobsen, onlara durumunun gayet iyi olduğunu ve aynı dönemde BTC fiyatı düşünce 10 dolar seviyesinden daha fazla BTC aldığını dile getirdi. Ancak kullanıcıların çoğu buna da inanmadı. Bir kişi bu konuya ilişkin olarak “10 dolardan BTC aldın ve hala tutuyor musun? Neden hiç bu konuyla ilgili paylaşımınız yok?” sorusunu sordu. Jacobsen ise bu soruyu yanıtsız bıraktı. Fakat Jacobsen dediği gibi o seviyeden BTC almış ve hala tutuyorsa, şu anda milyoner bile olabilir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir