1. Anasayfa
  2. Kripto Para

O Önemli İsimler BTC’i Konuştu: BTC İçin Panikli Değiliz

Mike Novogratz başta olmak üzere kripto dünyasının önemli isimleri kripto paraların son düşüşleri hakkında değerlendirmede bulundular. Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Novogratz endişeli olmadığını belirtti.

O Önemli İsimler BTC’i Konuştu: BTC İçin Panikli Değiliz

Novogratz katıldığı Squawk Box programında Bitcoin ve Çin’in son hamlesi olan madencilik faaliyetlerini yasaklama konusunda konuştu. Endişeli olmadığını belirten önemli isim programda Jeo Kernen’e görüşlerini bildirdi. Röportajda,“Çin’in yasakları sebebi ile perakende yatırımcılar büyük çıkışlara imza attılar. Büyük tasfiyeler gördük.“ dedi.

Novogratz Röportajı

Röportajda sadece Çin hamlelerinin etkilerinden değil Bitcoin’in genel durumundan da konuşuldu. Bitcoin’in gelecek fiyatları hakkında tahminde bulunan Novogratz,“30 bin dolarlık bir fiyat gün içinde sabitlenebilir mi göreceğiz. Bur süreliğine 30 bin dolarlık fiyatın altına düşüşte oluşabilir. Gerçekte böyle büyük bir düşüş olması halinde 25 bin dolar destek seviyesi olacaktır. Şuan Bitcoin’in 60 bin dolar olduğu zamanlara göre mutsuzum ancak panik içinde ve endişeli değilim.“ dedi.

Novogratz aynı zamanda neden endişeli olmadığını da net şekilde açıkladı. Ünlü isim Amerika’da yer alan bazı emeklilik fonları ile görüşme gerçekleştirdiğini ve bunların Bitcoin yatırımı yapmaya adım adım yaklaştıklarını ifade etti. Buna bağlı olarak Bitcoin’in gelişmiş bir dünya modelinde yatırım aracı olabileceğini, değerlenebileceğini savundu. Pek çok analist ve Novogratz, Çin’de gerçekleşmiş olan yasakların diğer ülkelerde söz konusu olmayacağını düşünüyorlar.

Özellikle de ABD ve Avrupa’da bu tip yasakların gündem maddesi olamayacağını belirttiler. Bunun neden olamayacağına değinen ünlü isim,“Biz siyasilere oy veriyoruz. Politikacılarımız Çin gibi bir hamlede bulunma halinde çok daha temkinli olacaklardır.“ ifadelerini kullandı.

Jim Cramer Bitcoin’i Ele Aldı!

Bugün piyasa hakkında olumlu yorumlar yapan ve Bitcoin konusunda endişeli olmadığını aksine fiyat düşüşünün bir fırsat olabileceğini ifade eden tek isim Novogratz değildi. Ünlü borsacı Jim Cramer’den bugün önemli açıklamalar gündeme yansıdı. Cramer Bitcoin 10 bin dolar düzeyine gelene kadar bekleyeceğini ifade etti. Yani ünlü borsacı alım için fiyatın dip noktasına gitmesini bekliyor.

Hisse senedi alımı noktasında gerçek bir efsane olduğu bilinen Jin Cramer, BTC fiyatı 10 bin dolar olursa tekrar BTC alımı yapacağını belirtti. Cramer bugün erken saatler CNBC izleyicilerine ,“Eğer çok BTC alıp satma hedefindeyseniz 10 bin dolarlık alanı önemsemelisiniz.“ dedi.

Cramer aklındaki alım fiyatlarından söz ederken, 10 bin, 12 bin ve 11 bin doları işaret etti. Bu fiyatlardan korkmadığını ifade etti. Ancak Cramer’in başarısız olduğu bir tahminin olduğu da biliniyor. Ünlü isim, Hewlett Packard’ın hisse senetlerinin elde çıkarılmasını ifade ettiği bir dönemde yanlış tahmin vermişti. Bu tavsiyeyi sunduktan sonra, hisse senetleri altı ay içinde %100 üzeri değer kazanmıştı ve uzun vadede kar getirisi sunmuştu. Satışa gidenler ise bu karı kaçırmışlardı.

Analistler Grafik Fiyatlarını Değerlendirdiler!

Piyasa hakkında bugün Aayush Jindal ve diğer analistlerde yorum yaptılar. Onların gündeminde ise fiyat değişimleri ve özellikle Bitcoin için son durumun ne olduğu vardı. Uzmanlar bugün Bitcoin fiyatının 35 bin dolar seviyesinin hala altında olduğuna dikkat çektiler. Ancak değer kayıplarının geri kazanımı için yeni bir hareketin başladığını da altını çizdiler. Bugün saatler 09:41’i gösterirken BTC fiyatı 34.133 dolar olarak tabloya geldi ve %4.50 oranında değer kazanımı görüldü.

Uzman analistler Bitcoin’in bugün gerçekleşen değerlenmesi ardından son 24 saatlik, 7 günlük ve 30 günlük grafikler üzerinden yer alan fiyat noktaları hakkında bilgi sundular. Açıklamalara göre, Bitcoin geride bıraktığımız son 24 saat içerisinde en yüksek fiyat değeri olarak 34.364 dolar seviyesini kayda aldı. Aynı süre bazında grafiğe yansıttığı en düşük fiyat değeri ise 28.893 dolar seviyesindeydi.

Bitcoin geride bıraktığımız son 7 günlük grafik üzerinden en yüksek 40.516 dolar seviyesinden fiyatlanırken, en düşük 31.295 dolar seviyesinde görüldü. Geçmişe yönelik 30 günlük süre bazında kayda aldığı en yüksek fiyat değeri 41.295 dolar iken en düşük fiyat değeri 28.893 dolar oldu.

Ethereum Bitcoin Kadar Yakın Takipte!

Bu gün analistlerin gündeminde olan diğer kripto para birimi ise Ethereum oldu. Çünkü bir önceki günde yaşanan sert düşüş ardından ETH yatırımcıları bugün tetikte ve yeni yatırım kararlarını almaya başlıyorlar. Bugün saatler 09:46’yı gösterdiğinde ETH %3.88 oranında eğer kazanımını tabloya taşıdı. ETH fiyatı ise 2.009 dolar seviyesinde yer aldı.

ETH için geride bıraktığımız son 24 saatte kayda geçen en yüksek fiyat 2.043 oldu ve bu fiyat analistlerce iyi bir performans olarak görülmüyor. Çünkü geçmişe yönelik son 90 günlük fiyat hareketleri incelendiğinden ETH’nin 4.362 dolarlık fiyatı tabloya alabildiği görülüyor.

Analistlere Göre Piyasayı Etkileyenler

Bitcoin ve Ethereum için bu hafta dalgalı fiyatların açığa çıkmasının pek çok sebebi bulunuyor. Analistler hem Elon Musk’ın bu hafta suskunluğunu bozduğunu ifade ediyorlar hem de Çin’den gelen madencilik faaliyetlerini kısıtlama uygulamasının piyasada yankı yaptığını söylüyorlar.

Özellikle hafta başında düşüş yaşayan Bitcoin fiyatları ile BTC madencilik işlemlerinde hash gücü düşüşünün bir bağlantısı bulunuyor. Diğer yandan her seferinde gündeme gelen bu tip haberler yatırımcılarda FUD etkisini oluşturarak onların panikli satışlara gitmelerine neden oluyor. Ancak bugün piyasada sular bir nebze daha durgun. Önemli krpto para birimlerinden değerlenme yönünde fiyat düzeltmeleri oluştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir