1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

O Şirket Bir Gecede BTC Balinası Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde özellikle kurumsal şirketlerin yaptığı yatırımlarla, geleneksel ekonomi piyasalarında da fazlasıyla popüler hale gelmişti. Fakat Bitcoin’in, tüm zamanların en yüksek seviyesini 23 bin doların üzerine çıkarması, bu popülerliğin sınırlarını daha da genişletti. Bununla birlikte Bloomberg’ten alınan bir habere göre, bir şirket bir gecede devasa miktarlarda Bitcoin yatırımı yaparak, kripto para piyasalarında bir balina haline geldi.

O Şirket Bir Gecede BTC Balinası Oldu

Kripto para piyasalarında daha önce birçok kurumsal şirket, yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımları ile gündeme gelmişti. Özellikle bu yatırım haberleri son dönemlerde çok sık gelmeye başladı. Bu haberler, lider kripto para biriminin popülerliğinin sadece kripto para piyasalarında sınırlı kalmamasını sağladı ve Bitcoin, tanınırlık sınırlarını geleneksel ekonomi piyasalarına taşıdı. Bununla birlikte Bitcoin’e yatırım yapan şirketlerin sayısında da gözle görülür bir artış yaşandı. Ardından Bitcoin’in 23 bin 200 dolar seviyesindeki yeni rekoru, dünyanın dört bir yanında kısa sürede en çok konuşulan konu haline geldi. Bu popülerlikle birlikte, Bitcoin yatırımı yapan şirketlerin sayısında da çok hızlı bir şekilde artış gözlemlendi. Fakat Bloomberg’ten alınan bir habere göre, bir şirketin yaptığı 600 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı, şirketi 24 saatten kısa bir süre içinde, kripto para piyasalarında bir BTC balinası haline getirdi.

Bu Yatırım BTC İçin Uzun Vadede Fikirler Veriyor

Kripto para piyasalarında daha önce iki dev ismin ortaklık kararı, piyasalarda heyecanla karşılanmıştı. Özellikle de volatiliteyi odağına alan ve bu alanda en iyilerden biri haline gelen fon, 600 milyon doların da üzerinde Bitcoin (BTC) satın aldı. Daha önce Brevan Howard Asset Management kurucu ortağı olan Alan Howard ile ortaklık anlaşması yapan One River Asset Management adlı fonun bu muazzam miktardaki Bitcoin yatırımı, bu ortaklığın lider kripto para birimini, gelecek dönemler için hangi noktalarda konumlandırdığını gösteriyor.

2021 Başlarında Hedef: 1 Milyar Dolar

One River Asset Management CEO’su Eric Peters, ilk Bitcoin yatırımına ilişkin bir de çarpıcı açıklamalarda bulundu ve şirketin bu yatırımla, 2021 yılının başlarında hedeflenen 1 milyar dolarlık Bitcoin ve Ethereum (ETH) yatırım hedefinin ilk adımı olduğunu dile getirdi. Yani şirketin CEO’su Eric Peters bizzat, 1 milyar dolar değerinde BTC ve ETH yapacaklarını açıkça dile getirdi. Bazı analistler, bu açıklamanın, geleneksel borsalarda şirket hisse değerleri ile ilgili stratejik bir adım olabileceğini de dile getirdi. Zira bu durumun benzer örnekleri daha önce yaşanmıştı.

Şirketin Alım Yaptığı Tarih Bilinmiyor

Şirket CEO’su Eric Peters, bu devasa alımların hangi tarihte ya tarihlerde gerçekleştirildiğini ise açıklamadı. Fakat şirketin 15 bin dolar civarında alım yaptığı düşünülüyor ve eğer bu seviyelerde bir alım yapılmışsa, şirket CEO’su borsa hisselerine yönelik stratejik bir hamle yapmamış demektir, çünkü bu seviyedeki bir alım şirketin kripto varlık rezervlerini zaten 1 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarıyor. Öte yandan analistler, bu alımın BTC’nin rekor yürüyüşünde bir FOMO (Fearing Of Missing Out – Kaçırma Korkusu) ile ortaya çıkmış olabileceğini de ifade ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir