1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

O Ülke Vatandaşlarına Ücretsiz BTC Dağıtacak!

El Salvador, Bitocoin hakkında birbiri ardına gelen olumsuz haberlerden sonra bu zinciri kıran yer olmuştu. Çünkü Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmişti. Şimdi ise karşılıksız BTC dağıtımı ile Bitcoin’e geçişi benimsetmek için hamle yapıyor.

O Ülke Vatandaşlarına Ücretsiz BTC Dağıtacak!

Bu hafta El Salvador halkının Bitcoin’e geçişe verdiği tepki ve bazı kişilerin bu duruma yönelik açtıkları davalar gündemdeydi. Ancak Bitcoin için gündeme gelen olumsuz haber etkilerini kıran El Salvador’un ismi şimdilerde halka Bitcoin dağıtımı gerçekleştirme projesi ile yan yana geliyor. El Salvador’un Bitcoin’i yasal para kabul etme kararı IMF gibi kurumların tepkisini çekse de El Salvador halkın ekonomik özgürleşmesini sağlamak için bunu yaptıklarını belirtiyor.

30 Dolarlık Bitcoin Dağıtımı Yapılacak!

El Salvador’un attığı adım BTC’yi yasal para kabul etme düzeyinde kalmadı. Ülke her geçen günde Bitcoin ekosistemini şaşırtacak açıklamalarda bulunuyor. Binance kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao tarafından da aktarılan bilgilere göre, El Salvador bedava Bitcoin dağıtımı gerçekleştirecek.

El Salvador halkı, El Salvador hükümetinden 30 dolarlık BTC’yi hibe şeklinde alabilecek. Sözü edilen fonlar ise ülkenin sözleşme sağladığı cüzdan uygulamalarını kullananlara hesap açmaları karşılığında verilecek. Her bir kişi 30 dolar olarak hibe BTC alımından yararlanabilecek. Binance CEO’su bu konu hakkında ise bir açıklama gerçekleştirerek kripto para dünyasını aydınlattı.

Binance CEO’sundan Hard Money Tanımlaması

Binance CEO’su El Salvador’un bedava BTC dağıtım fikri hakkında konuşurken,“ Dağıtılan BTC öylesine basılan bir para değildir.“ dedi. CZ, bu BTC varlıklarını “hard Money“ şeklinde bilinen ve altın gibi emtialarında dahil olduğu sınıfa sokarak, BTC’nin itibari paralara göre avantajlı bir biçimde ilerleyen zamanlarda çıkabileceğini belirtti. El Salvador Başkanı Nayib Bukele tarafından yapılan açıklamalara göre, bu BTC’ler sadece anlaşmalı cüzdan uygulamaları üzerinden alınabilecekler. Cüzdanlar ise hızlı hücre bağlantısı ile çalışabiliyorlar ve bu kapsamda hızlı bir internet kullanımı da gerek kalmıyor.

Bitcoin %3 Üzeri Değer Kazanımında

Bugün BTC hakkında gündeme yansıyan bu olumlu gelişme ardından dün yükselişte olan Bitcoin’in değerlenme hareketi de desteklendi. Bitcoin yeni günde artışı ile birlikte piyasada da iyimser bir havayı yarattı ve bazı önemli altcoinlerde de yeniden değer kazanımları hakim oldu. Bugün saatler 09:38’i gösterdiğinde Bitcoin %3.99 oranında değer kazanımı içinde ve fiyatı 34.179 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin geride bıraktığımı 24 saatlik sürede en yüksek 35.487 dolar seviyesinden işlem gördü. Aynı süre bazında grafiğe aldığı en düşük fiyat değeri ise 32.827 dolar seviyesindeydi. Bitcoin geride kalan son 30 günlük sürede en yüksek 41.295 dolar seviyesinden işlem gördü ve en düşük düzeyde ise 28.893 dolarda yer aldı. Bitcoin’in 90 günlük grafik ilerleyişinde kayda geçen en düşük fiyat değeri ise 28.893 dolar oldu. Bitcoin için tüm zamanların dip fiyatı 65.53 dolar ve tüm zamanların rekor fiyatı ise hala 64.863 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor.

Ethereum %2 Üzeri Değer Kazanımında

Bugün BTC artışı ile birlikte önemli altcoinlerde değer kazanım etkisi olduğu açıkça görülüyor. Piyasada yukarı yönlü fiyat düzeltmelerine adım atılmaya sabah saatlerinden itibaren başlandı. Bugün saatler 09:44’ü gösterdiğinde Ethereum, 1.962 dolar seviyesinden işlem gördü. %2.32 oranında değer kazanımı içinde olan Ethereum ilk psikolojik fiyat seviyesi olan 2.500 dolarlık düzeye artışa rağmen oldukça uzak. Analistler ilerleyen seanslarda değer kazanımının hız kazanabileceği yönünde tahminleri sunuyorlar.

Ethereum’un geride bıraktığımız son 24 saatlik dilimde kayda aldığı en yüksek fiyat değeri, 2.032 dolar seviyesindeyken, tabloya aldığı en düşük fiyat ise 1.917 dolar seviyesindeydi. Ethereum’un son bir haftalık grafiği geçmişe dönük olarak incelendiğinde tepe fiyat seviyesinde 2.278 dolar yer alırken, dip fiyatın 1.707 dolar olduğu görülüyor.

Geçmişe yönelik bir incelemede son 30 günlük grafikte ise tepe fiyat 2.911 dolar seviyesine kadar yükselirken, dip fiyat 1.707 dolar seviyesinde sabit kalmış. 90 günlük grafik analizde kayda geçen dip fiyat 1.672 dolar seviyesine kadar iniş yaparken, tepe fiyatın 4.362 dolar seviyesine kadar sıçradığı görülüyor.

XRP Coin Fiyat Değerlenmesi Devam Etti!

Bu hafta dalgalı fiyatları öne alan ve yatırımcıların kafasını karıştıran XRP Coin ise piyasadaki artış etkisi ile %3.63 oranında değer kazanımı içine girdi. Saatler 09:50’yi gösterdiğinde XRP Coin’in 0.6684 dolarlık fiyatı tabloya alarak artış içinde olduğu görüldü. Bitcoin’in yasal para kabul edilme haberi ardından gelen El Salvador halkına bedava dağıtım haberi altcoinler içinde fiyat yükselişlerini beraberinde getirdi.

XRP Coin için son 24 saatlik grafik incelendiğinde en yüksek seviyede 0.69 dolardan işleme girdiği görülüyor. Bu süre içinde işlem gördüğü en düşük fiyat değeri ise 0.63 dolar olarak kayıtlara geçmiş. XRP Coin’in son bir haftalık grafiği üzerinden ise 0.84 dolarlık tepe fiyat ve 0.51 dolarlık dip fiyat görüntüleniyor.

Geriye yönelik bir inceleme yapıldığında son 30 günde kayda geçen en yüksek fiyat değerinin 1.10 dolarlık iyi bir fiyat olduğu görülüyor. Bugün değer kazanımı yaşanmasına rağmen 1.10 dolarlık fiyattan uzak bir rakam tabloya geldi. Son 90 gün içinde kayda geçen 1.96 dolarlık XRP Coin tepe fiyatı ise 30 günlük sürenin tepe fiyatının üzerinde yer alıyor.

Yorum Yap