1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Olası Bitcoin Boğa Koşusu İçin 3 Önemli Gelişme

Şubat ayının ilk haftasında gösterdiği yükseliş hareketlilikleri ile yatırımcıları heyecanlandırmayı başaran lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), büyük volatilitelerin ardından yeni günde yeniden 38 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı. Bitcoin adına işler olumlu halde ilerlemeye başlamışken, olası Bitcoin boğa koşusu için önemli gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı. Bu gelişmeler ışığında Bitcoin, yeniden rekor seviyelere yürüyebilir.

Olası Bitcoin Boğa Koşusu İçin 3 Önemli Gelişme

Birçok farklı kaynaktan alınan veriler ışığında, lider kripto para biriminin büyük bir boğa koşusu hazırlığında olma ihtimalinin olduğu ortaya çıktı. Özellikle ortaya koyulan bu verilerde, Bitcoin (BTC) adına yaşanan 3 gelişme, Bitcoin’in yükseliş hazırlığında olduğu ihtimalini güçlendirdi. Bu ihtimali destekleyen gelişmeler arasında; Bitcoin balina hesaplarındaki hareketlilikler, borsalardaki Bitcoin miktarının giderek azalması ve kripto para piyasalarına yeni para girişlerinin olması bulunuyor. Bu 3 önemli gelişme de ayrı ayrı olarak Bitcoin adına olumlu sonuçlar doğurabilecek veriler barındırıyor. Hal böyle olunca, kripto para piyasalarında Bitcoin için yeni bir büyük boğa koşusu beklentisi oluştu. Bitcoin, yeni günde gösterdiği yükseliş hareketi ile yeniden 38 bin dolar seviyesindeki direnç bölgesini test etmeye başladı ve yazım sırasında 37 bin 600 dolar seviyesinde işlem görüyor. Her ne kadar Guggenheim CIO’su Scott Minerd, Bitcoin’in şu anki hali ile 30 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunmasının güç olduğunu söylese de piyasalarda bunun tam aksini savunan birçok isim bulunuyor.

Bitcoin Balina Hesaplarındaki Hareketlilikler

Kripto para piyasalarında, cüzdanında en az 1.000 adet bulunan hesaplar “Balina” olarak isimlendiriliyor. Bu yüksek miktarlardaki Bitcoin’lerin sahiplerinin bir bölümünün de kurumsal yatırımcılardan oluştuğu düşünülüyor. Coin Metrics’ten alınan verilere göre, Bitcoin balina hesaplarında sadece Ocak ayında %8 oranında bir artış yaşandı. Öte yandan Glassnode’un sunduğu raporda, Ocak ayında 200 yeni balina hesabının ortaya çıktığı görüldü. Bir diğer yandan MicroStrategy’nin kurumsal şirketlere yönelik düzenlediği konferans da bunu kanıtlar nitelikteydi.

Borsalardaki Bitcoin Miktarında Yaşanan Azalma

Bitcoin’in olası yeni büyük boğa koşusu adına yaşanan gelişmelerden biri de kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarında yaşanan azalma olarak ele alındı. ZUBR Exchange isimli türev borsasının yaptığı araştırmalara göre, kripto para borsalarında son günlerde bir Bitcoin kıtlığı yaşanıyor. Ortaya koyulan araştırma verilerinde, borsaların Bitcoin rezervlerinde Ekim 2020 tarihinden bu yana küçülme başladığı görülüyor. Yıl bazında ise 600 binden daha fazla Bitcoin’in söz konusu borsalardan çıkıp, kullanıcı cüzdanlarına aktarıldığı düşünülüyor.

Kripto Para Piyasalarına Giren Yeni Paralar

Bir diğer yandan olası Bitcoin boğa koşusunun etkenleri arasında bulunan, piyasalara yeni para girişi verileri de bu olasılığı destekler nitelikte. Glassnode araştırmacılarının ortaya koyduğu verilere göre piyasaya yeni paralar girmeye devam ediyor. Uzmanlar, Coinbase gibi geleneksel para birimleri ile işlem yapılabilen kripto para borsalarını inceledi ve bu kripto para borsalarından ciddi ölçüde Bitcoin çıkışı olduğunu tespit etti. Öte yandan Binance gibi hacminin büyük bölümünde kripto para birimleri ile işlem yapılan kripto para borsalarında ise bu denli büyük miktarlarda Bitcoin çıkışı olmadığı gözlemlendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir