1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Oltalama Yöntemlerine Karşı Kritik Uyarı!

Metamask’ten kullanıcılarına yönelik oltalama durumlarına karşı yeni uyarılar geldi. ETH fiyatının dün itibariyle 3000 doların üzerine çıkması fiyatında zor bir rekorun kırılmasına neden oldu. ETH fiyatındaki bu önemli yükselişin arkasında ise çok büyük oranda merkeziyetsiz finans DeFi sektörü bulunuyor. Metamask de ETH fiyatlarının artması ile kullanıcılarını uyardı.

Oltalama Yöntemlerine Karşı Kritik Uyarı!

DeFi sektörü son zamanlarda inanılmaz boyutlarda yükselme yaşıyor. Sektöre yaşanan gelişmeler büyük yükselişleri beraberinde getiriyor. ETH da buna ev sahipliği yapan en büyük ekosistem olarak öne çıkıyor. Esasında ise top 100 içerisinde bulunan kripto paralara bakıldığında ETH’un bunların yaklaşık 50’sine ev sahipliği yapmakta olan bir ağ olduğu da görülüyor. Bu yüzden Metamask yeni oltalama yöntemlerine karşı uyarılarda bulundu.

Metamask Uyarı Yaptı

DeFi ve ETH denildiğinde ise ilk akla gelen isim Metmask oluyor. Bu özel cüzdan dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Özellikle son zamanlarda NFT satışlarının da artması ile birlikte Metmask hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına da sahip oldu. Şimdilik kripto para sektöründe herkesin bildiği cüzdan, pek çok konuda avantajlar sunmasına rağmen popülerliği yüzünden çeşitli dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bu kapsamda da marka tarafından önemli bir kullanıcı uyarısı yapıldı. Yapmış olduğu yeni uyarıda bu duruma değinen Metamask kullanıcılardan daha dikkatli olmaları gerektiğinden bahsetti. Daha önceden kullanıcılarının seed phrase olarak bilinmekte olan gizli kelimeleri çalma girişimi yapan çok fazla kişi olmuştu. Yapılan uyarı da buna yönelik oldu.

Kullanıcıların Dikkatli Olmaları İstendi

Özellikle son zamanlarda DeFi sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak bu kullanıcıları hedefleyen oltalama taktiği kullanıcıların resmi destek talepleri adı altında gizli kelimeleri çalıyor. Metamask ekibi de bu konu hakkında açıklama yaparak bunun normal bir hesaptan gelen yardım ifadesi şeklinde görüldüğünü fakat kullanıcıları bir Google formuna yönlendirdiğini, kullanıcıların ise bu formu doldurarak kişisel bilgilerini karşı tarafa iletmiş olduklarını belirtti. Bunun devamında da kullanıcılar özel anahtarlarını girmiş olduğunda her şey bitiyor ve saldırganlar da cüzdanı ele geçiriyorlar. Cüzdan güvenliği için seed phrase güvenliğin en önemli aşaması olarak görülüyor. Bu bilgilerin paylaşılması halinde ise tekrar cüzdana erişim sağlamak imkansız hale geliyor.

Firmadan yapılan açıklamada firmanın asla kişisel bilgileri istemeyeceği ve aynı zamanda kendi platformu dışında başka bir yere yönlendirme yapmayacağına da değinildi, kullanıcıların oltalamaya çok dikkat etmeleri gerektiği belirtildi. Metamask’te özellikle son dönemlerde bu türden çok fazla saldırı yapılıyor.