1. Anasayfa
  2. Altın

Ons Altın Sert Düştü, Gram Altın Kritik Seviyede

Altın fiyatları verimli geçen 2020 yılının ardından 2021 yılında adeta çakılmalara başladı. Özellikle 2021 Ocak ayının, altın açısından son 10 yılın en kötü performansları ile geride bırakılmasından sonra, yatırımcılar altın fiyatlarının yeniden yükselip yükselmeyeceğini düşünmeye başladı. Ons altın yeni günde 1.800 doların altını test etti ancak analistler, olası bir yükseliş için 2021 yılının ikinci yarsını işaret ediyor.

Ons Altın Sert Düştü, Gram Altın Kritik Seviyede

Altın fiyatları geçtiğimiz yıl olağanüstü şekilde değer kazanmıştı. Zira toplumlar, küresel olarak kötü olaylar yaşandığında, değer saklamak için güvenli liman tercih ediyor ve olumsuz olaylarda paranın değerinin düşeceği endişesi ile güvenli limanlara duyulan talep artıyor. Benzer şekilde Covid-19 salgını ile birlikte, yine vatandaşlar ve yatırımcılar değer saklamak için tercihlerini güvenli liman altından yana kullandı ve artan talepler ile birlikte altın fiyatları geçtiğimiz yıl küresel piyasalarda Ağustos ayında zirve noktasını gördü. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise gram altın, zirve noktasını 540 TL seviyeleri ile Kasım ayı başlarında gördü ve o tarihten sonra kademeli olarak düşüşe geçti. Düşüş eğiliminde seyretmesine rağmen geçtiğimiz yılı %25 kazançla kapatan altın, 2021 yılında düşüşlerden bir türlü kurtulamadı. Dolar/TL kurundaki düşüşler ile vatandaşların ve yatırımcıların Türk Lirası’na güveni arttı, altındaki talep azaldı ve bu da altın fiyatlarına yansıdı. Altın fiyatlarının yeniden artıp artmayacağını merak eden yatırımcılar için birçok analist, olası yükselişler adına 2021 yılının ikinci yarısını işaret ediyor.

Ons Altın 1.800 Dolar Desteğini Kaybetti

Uzun bir süredir düşüş eğiliminde bulunan altın, geçtiğimiz hafta 3 günlük kazanç serisi yakalamıştı ancak altındaki bu değer kazançları kalıcı olmadı ve yeni haftanın başlamasıyla altın değer kayıplarını sürdürdü. Yeni haftada devam eden düşüşler, hafta ortasında gelindiğinde daha sert şekilde devam etti ve gün içinde ons altın 1.800 dolar seviyesinin altını test etti. Ons altındaki düşüşlerde ABD tahvillerindeki artış ve küresel piyasalarda değer kazanmaya başlayan dolar etkili oldu. 1.800 dolar seviyesinin altına sarkan ons altın için analistler sıradaki destek seviyesinin 1.783 dolar olduğunu ifade ediyor.

Yıldırımtürk Düşüşleri Alım Fırsatı Olarak Değerlendirdi

Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın haftaya 412 TL seviyelerinde giriş yapmıştı ve gram altın da düşüşlerini sürdürdü. 405 TL’nin altına kadar gerileyen gram altın, küresel piyasalarda ons altın sert değer kaybetmesine rağmen 400 TL seviyesindeki desteğini kaybetmedi ve bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Zira dolar/TL’deki hareketlilikler, gram altın fiyatlarını da destekledi ve böylece gram altın 400 TL üzerinde kalmayı başardı. Altın fiyatlarındaki düşüşler sonrasında İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, bu düşüşlerin orta ve kısa vadede alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.788,53 dolar – satış 1.788,92 dolar
  • Gram altın alış 402,91 TL – satış 403,00 TL
  • Çeyrek altın alış 657,00 TL – satış 677,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.677,00 TL – satış 2.717,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir