1. Anasayfa
  2. Altın

Ons Altın Sert Düştü, Gram Altın Sınırlı Değer Kaybetti

Küresel ekonomi piyasalarında, dalgalı grafikler çizmeye başlayan ve Şubat ayının dördüncü işlem haftasında yönünü yukarı çeviren ons altın, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin 1 yıllık süreçteki en yüksek seviyeye çıkmasıyla birlikte sert değer kaybı yaşadı. Hafta başında 1.800 dolar desteğinin üzerine yeniden çıkmayı başaran ons altın, yeni günde tekrar bu desteğini kaybetti. Yurtiçi piyasalarda ise gram altın bu düşüşlerden ons altın kadar etkilenmedi.

Ons Altın Sert Düştü, Gram Altın Sınırlı Değer Kaybetti

Küresel ekonomi piyasalarında ons altın ve ons altına paralel olarak yurtiçi piyasalarında gram altın, haftalardır sürdürdüğü düşüş eğilimine, Şubat ayının dördüncü işlem haftasında ara vermişti. Kaybettiği değerleri hafta başından itibaren geri toplamaya başlayan ons altın, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin, son 1 yıllık süreçteki en yüksek seviyeye ulaşması ile birlikte sert düşüş yaşadı. Geçtiğimiz hafta içinde düşüşlerine devam eden ons altın 1.800 dolar seviyesindeki önemli desteğini kaybetmişti ve ons altın fiyatı 1.780 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Şubat ayının dördüncü işlem haftasında, birçok etkene bağlı olarak yönünü yeniden yukarı çeviren ve tekrar 1.800 dolar desteğinin üzerinde konumlanan ons altın, 25 Şubat gününde, tekrar sert değer kaybederek 1.800 dolar seviyesindeki desteğini kaybetti. Ons altının sert değer kaybetmesine karşılık, yurtiçi piyasalarda gram altın da değer kaybetti ancak gram altının değer kayıpları sınırlı kaldı.

ABD 10 Yıllık Tahvillerinde 1 Yıllık Rekor Seviye, Ons Altını Sert Etkiledi

Küresel ekonomi piyasalarında, hafta başından bu yana ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’ye yaptığı para politikası sunumları takip ediliyor. Powell’ın Kongre’ye sunduğu raporlar ve açıklamaları, ekonomi piyasalarında doğrudan etkisini gösteriyor. Bu kapsamda, sunulan son rapor sonrasında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde gün içinde 7 baz puanlık artış yaşandı ve Şubat 2020 döneminden bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldı. Bu artış ons altına 20 dolarlık kayıpla yansırken, yurtiçi piyasalarda gram altın, %1,5 oranında yükselen dolar/TL kurunda destek alarak 415 TL etrafında fiyatlandı.

Ünlü & Co Altın Analizini Paylaştı

Altın fiyatlarında yeni günde sert değer kayıplarının yaşanması ile birlikte, Ünlü & Co altın analizini paylaştı. Paylaşılan analizde, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışa yer verilirken, ayrıca salgına ilişkin başlatılan aşı gelişmelerine de yer verildi. Analizde, haber akışında yoğunlaşan aşı haberlerinin, değerli metal fiyatlarını negatif etkilediği vurgulandı. Hafta içi altın kanadında yukarı yönlü yapılan denemelerin başarısız sonuçlanmasının dikkat çekici bir gelişme olarak ele alındığı analizde, ons altın için 1.760 dolar seviyesi destek bölgesi olarak ele alındı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.789,09 dolar – satış 1.789,46 dolar
  • Gram altın alış 414,86 TL – satış 414,95 TL
  • Çeyrek altın alış 678,00 TL – satış 703,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.703,00 TL – satış 2.817,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir