1. Anasayfa
  2. Altın

Ons Altın Yükseldi, Gram Altın Geriledi

Aralık ayının üçüncü işlem haftası boyunca ons altına bağlı olarak yükseliş grafiği çizen gram altın, haftanın son gününde değer kaybı yaşadı ve haftayı düşüşle kapatmış oldu. Bir diğer yandan Kasım ayında büyük oranda değer kaybı yaşayan ons altın ise toparlanma emarelerini sürdürdü ve yükseliş eğiliminde girdiği haftayı yine yükseliş ile kapattı.

Ons Altın Yükseldi, Gram Altın Geriledi

Küresel piyasalarda ons altın ve ons altına paralel şekilde yurtiçi piyasalarda gram altın, yıl boyu kazandığı değerleri Kasım ayında kaybetmeye başlamıştı. Bununla birlikte ons altın Kasım ayında, en düşük seviyesi olan 1.774 dolar seviyesine kadar gerilerken, gram altın da 446 TL seviyesine kadar gerilemişti. Bu değer kayıpları ise bir önceki aya göre ons altında yaklaşık 100 dolar seviyesinde kaydedilirken, gram altında da yaklaşık 100 TL olarak kaydedilmişti. Kasım ayı başlarında gram altın 540 TL seviyesine kadar çıkarak tarihi rekor kırmıştı. Bu değer kayıplarının ardından hem ons altın hem de gram altın Aralık ayına değer artışları ile giriş yapmıştı. Bununla birlikte Aralık ayının üçüncü işlem haftasına ons altın 1.880 dolar seviyesini test etse de haftayı 1.875 dolar seviyesinde kapattı ve diğer yandan yurtiçinde gram altın Aralık ayının üçüncü haftasındaki değer artışını frenledi ve gevşeme yaşayarak haftayı hafif düşüş eğiliminde, 460 TL seviyesinin hemen üzerinde kapattı.

Gram Altın Dolara Paralel Olarak Haftayı Düşüşle Kapattı

Yurtiçi piyasalarda gram altın, hafta boyunca yükseliş eğiliminde devam etti ve son işlem gününde, dolar kurundaki düşüşlere paralel olarak gerileme gösterdi. Bu gerileme ile birlikte gram altın, hafta içinde gördüğü 468 TL seviyesinden, 460 TL seviyesine kadar geriledi ve haftayı da bu seviyede kapattı. Uzmanlar gram altın fiyatındaki gevşemelerin en büyük nedeninde, mali teşvik paketine bağlı olarak sert değer kaybeden doları işaret etti. Dolar küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak haftayı 7,62 TL seviyesinde kapattı. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar sonrası yatırımcılar dikkatini, analistlerden gelen altın yorumlarına çevirdi.

Uzman İsim Ons Altında Takip Edilecek Seviyeleri Söyledi

Ekonomi ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, altın senaryolarına ilişkin yanıtladığı soruda, yatırımcıların salgın krizinden ve riskten kaçmak için ons altına yöneldiğini belirtti. Ergezen, salgın ile fiyatları artan ons altının, aşı haberleri ile değer kaybettiğini vurguladı. Öte yandan uzman isim, dolar endeksinin düşük kalacağı beklentilerinin, ons altın fiyatlarını yeniden yükselttiğini belirtti. Zafer Ergezen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ons altın için kısa vadede önemli olan seviyelerin 1.896 dolar ve 1.900 dolar seviyeleri olduğunu ifade etti. Ayrıca Ergezen, ons altının kısa vadede bu seviyeleri aşamayacağını tahmin ettiğini de vurguladı.

Ergezen’ Göre Ons Altın Yılı 1.850 Doların Üstünde Kapatacak

Altın ile ilgili açıklamalarına devam eden ekonomi ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, ons altının 1.850 dolar üzerinde kalmayı sürdürmesi halinde daha da güçlenebileceğini ifade etti. Ergezen ons altının, kısa ve orta vadede önemli destek noktalarından geri döndüğünü ve bu geri dönüşte 1.792 dolar seviyesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Ergezen, aşağıda takip edilecek seviyenin ise 1.850 dolar olduğunu ve ons altının yılı bu seviyenin altında kapatmayacağını öngördüğünü belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir