1. Ana Sayfa
  2. Altın

Ons Altın Yükselişine Devam Ediyor

ABD mali teşvik paketinden gelen yeni olumlu haberlerle birlikte, ons altındaki yükseliş de devam ediyor. Görüşmelerden dün gelen olumlu sinyaller sonrası yükselişe geçen ons altın fiyatları, gelen yeni olumlu açıklamalar ile birlikte yükselişini sürdürdü. Bunula birlikte ons altın fiyatları yükselişini sürdürerek 1.870 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Öte yandan yurtiçinde gram altın fiyatları 465 TL seviyesinde seyrediyor.

Ons Altın Yükselişine Devam Ediyor

ABD kanadındaki görüşmeler, açıklamalar altın fiyatları üzerindeki hareketliliği tetiklemeye devam ediyor. Küresel piyasalarda aşı haberlerinin gelmesiyle birlikte özellikle Kasım ayında büyük değer kayıpları yaşayan altın, gelen açıklamalar ile birlikte destek bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta düşüş trendinde bulunan ve haftayı da düşüş eğiliminde kapatan ons altın, yeni haftada yükselişe geçmişti. Ons altın fiyatları, ABD mali teşvik paketi görüşmelerinden gelen olumlu sinyaller ile birlikte yükselişe geçerek dün, son 7 günün en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Günü yükseliş eğiliminde kapatan ons altın, yeni güne de bu eğilimini koruyarak, yükseliş hareketi ile giriş yaptı. Ons altın fiyatlarındaki bu yükselişte ise ABD mali teşvik paketi görüşmelerine ilişkin yapılan olumlu açıklamalar oldu. Bu açıklamalar ile birlikte ons altın fiyatları, son 7 günlük zirvesinin de üzerine çıkarak değer kazandı ve 1.870 dolar seviyesinin hemen üzerine çıktı.

Hedefte Nakit Dağıtımı ve İşsizlik Maaşları Var

ABD Senatosu’nda, Covid-19 ile mücadelede yerel eyaletlere dağıtılması planlanan, 908 milyar dolarlık mali teşvik paketi görüşmelerinde, geçtiğimiz hafta taraflar uyuşmazlık yaşamış ve görüşmede çıkmaza girilmişti. Ardından dün gelen olumlu sinyaller, bugün olumlu açıklamalara döndü. Yapılan açıklamalar ons altına yükseliş olarak yansıdı. Mali teşvik paketinin uygulanmayı koyulması halinde, ABD’de işsizlik yardım ödemelerinin ve kişi başı 650 dolar civarında nakit dağıtılması planlanıyor. Mali teşvik paketi ile ilgili Trump önderliğinde cumhuriyetçiler ve Biden önderliğindeki demokrat temsilciler bir araya geliyor ve görüşmeler Cuma günü sona erecek.

Cumhuriyetçi Liderin Açıklaması Sonrası Ons Altın Yükseldi

Görüşmelerde, uzun süredir olumsuz bir tavırda bulunan cumhuriyetçi temsilciler, ilk kez ABD Senatosu’nda olumlu bir görüntü çizdi. Cumhuriyetçilerin temsilci lideri Mitch McConnell yaptığı açıklamada, “Hedeflenen mali destek paketindeki anlaşma hususunda ciddi ölçüde yol kat ettik.” dedi. Bu açıklamalar ile birlikte 1.870 doların hemen üzerine çıkan ons altın için uzmanların aşağı yönde işaret ettiği direnç seviyesi 1.864 dolar olarak görünüyor. Uzmanlara göre ons altın bu seviyenin üzerinde kalmaya devam ederse, ilerleyen günler fiyat 1.880 doların üzerine çıkabilir.

Aşı Onayının Altına Olumsuz Etkisi Beklenmiyor

Bir diğer yandan Moderna şirketinin geliştirdiği aşı üzerine, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bugün bir araya gelecek. Aşının onaylanmasına dair oluşan beklenti sebebi ile buradan çıkabilecek olumlu bir kararın, altın fiyatları üzerinde değer kaybı yaşatması beklenmiyor. Gelişmeler ışığında küresel piyasalarda ve yurtiçinde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.872,10 dolar – satış 1.872,51 dolar
  • Gram altın alış 467,66 TL – satış 467,76 TL
  • Çeyrek altın alış 759,20 TL – satış 766,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.035,20 TL – satış 3.054,70 TL

Yorum Yap