1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Origin Protocol Açıkladı: 1 Milyon Dolar Ödül!

Origin Protocol Açıkladı: 1 Milyon Dolar Ödül!

Bu hafta başında gündeme bomba gibi düşen haberde Origin Protocol’ün stablecoini Origin Dollar hacklenmişti. Hacklenme sonrasında 7 milyon Dolar civarında zarara uğrayan Origin Protocol, kendilerine yapılan bu saldırıyı bulan kişiye 1 milyon Dolarlık ödül vaat etti. Saldırı sonrasında OUSD, 1 Doların altına düşerek 86 cent dolayında işlem görmeye başlamıştı.

featured

Kripto para piyasaları bu haftaya bomba etkisi yaratacak bir haberle başlamıştı. Ekonomi ajanslarına düşen haberde düşen haberde Origin Protocol’ün stablecoini Origin Dollar hacklenmişti. Bu saldırının sonucu şirkete pahalıya mal olmuş ve 7 milyon Dolar dolayında bir kayıp yaşanmıştı. Origin Protocol tarafından yapılan açıklamada hackleme işlemini yapanı bulanan 1 milyon Dolarlık ödül vaadi verildi.

OUSD Büyük Değer Kaybı Yaşadı!

Hafta başında yapılan hackleme sonrasında 1 Dolar olarak sabit kalması gereken OUSD, 86 sente kadar düşüş yaşamış, %14’lük bir kayba uğramıştı. 18 Kasım tarihinde yaptığı açıklamayla şirketin kurucu ortağı Matthew Liu yaşanan hackleme olayını doğrulamıştı ve bu olayın sebebini de ‘’flash loan’’ olarak açıklamıştı. Hackleme işlemini gerçekleştiren saldırgan bir flash loan yapmış ve OUSD sözleşmelerindeki güvenlik açıklarını tespit ederek fonları kendisine geçirmişti. Yaşanan olay sonrasında ise Origin Protocol, resmi bir açıklama yaparak olanları doğrulamıştı. Şirket, yaşananlar sonrasında %14 civarında ciddi bir değer kaybı yaşadı. 1 Dolar ile sabit olarak gitmesi planlanan OUSD, piyasa değeri olarak 86 cent dolaylarında işlem görmeye başlamıştı.

Josh Fraser: 1 Milyon Dolarlık Ödül Sunacağız!

Origin Protocol resmi blog sitesinde bir güncelleme yapmıştı ve DeFi protokolüne saldıran kişinin başına ödül koymuştu. Origin Protocol’ün kurucu ortağı Josh Fraser da konu hakkında bir açıklama yayınladı. Josh Fraser açıklamasında ‘’ Müşteri fonlarının geri dönüşüne yardımcı olabilecek bilgi ve kanıt sağlayan herkese 1.000.000 ABD dolardı değerinde bir ödül sunacağız.’’ açıklamasında bulundu.

OUSD Saldırısı Sonrasında Toplam Zarar 7 Milyon Dolar

OUSD saldırısı sonrasında toplam zarar da açıklandı. Ethereum ve DAI cinsinden 7 milyon $’lık fonun kaybına neden olan saldırı sonrasında 1 Dolar olarak sabit kalması düşünülen OUSD’ın değeri 86 cent dolaylarına düştü.

Saldırgan OUSD İadesi Yaparsa Ödül Kendisine Verilecek

Origin Protocol, paylaştığı gönderide ilginç bir teklifi de saldırgana sundu. Toplamda 7 milyon dolarlık kaybın müşteri fonlarına ait olan 6 milyon dolarlık kısmını iade etmesi durumunda saldırganda 1 milyon Dolar’ın şirket tarafından kabul ediliyor. Şirket ‘’ OUSD cüzdanlarını inceleyecek olursanız, kullanıcılarımızın çoğunun balina olmadığını fark edeceksiniz. Origin’in fonlarını sizde kalsın, ancak çoğu kripto sektöründe yeni olan kullanıcılarımızı cezalandırmayın.’’ Açıklamasında bulundu.

Origin Protocol, yaptığı açıklamada çalınan müşteri fonlarının izini sürdüğünü açıkladı. Şirket yetkilisi açıklamasında ‘’Korsanların çaldıklarını aklamak için hem renBTC hem de Tornado Cash kullandığını biliyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

Yorum Yap