1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Ortadoğu’da Kripto Paranın En Çok Kullanıldığı Yer Türkiye!

Ortadoğu’da Kripto Paranın En Çok Kullanıldığı Yer Türkiye!

Chainalysis tarafından yayınlanan kripto para raporu neticesinde Türkiye ile ilgili veriler de ortaya çıktı. Raporda Türkiye ile alakalı kısım incelendiğinde ülkemizin dünya genelinde 29., Ortadoğu’da ise 1. en çok kripto para kullanılan ülke olduğu belirtildi. Chainalysis’in raporu hakkında tüm ayrıntılar ve Türkiye ile ilgili bölümler haberimizde…

featured

Kripto para analiz firması Chainalysis, geçtiğimiz günlerde Dünya genelinde 154 ülkeyi de kapsayan bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda Türkiye’nin Dünya genelinde 29., Ortadoğu’da ise 1. en çok kripto para kullanılan ülke olduğu belirtildi. Rapor içerisinde yer alan yorumlarda da Türkiye’nin çevresindeki ülkelere nazaran kripto para kullanımını en çok benimseyen ülke olduğu belirtiliyor.

Türkiye, Komşu Ülkelerden Daha Fazla Kripto Para Kullanıyor!

Kripto para analiz firması Chainalysis’in yayımladığı raporda dikkat çeken yorumlara da yer verilmiş. Rapor incelendiğinde Türkiye’nin komşu ülkelere nazaran da daha fazla kripto para kullandığı görülüyor. Rapor içerisinde Türkiye’nin bölgesindeki ülkelere göre kripto paraları daha fazla benimsediği açıklaması da yer alıyor.

Küresel Kripto Kabul Endeksi’nde 29.Sıradayız

Chainalysis tarafından yayınlanan kripto para raporu 154 ülkenin incelemeye konu olduğu görülüyor. Küresel Kripto Kabul Endeksi’nde 154. ülke arasında Türkiye 29.sırada bulunuyor. Ortadoğu coğrafyasında yer alan ülkeler içerisinde ise Türkiye’nin 1.sırada yer aldığı belirtiliyor.

Türkiye’de Kripto Paraya İlginin Nedeni Ekonomik Dalgalanma

Türkiye’nin komşuları ve Ortadoğu bölgesinde açık ara farkla lider konumda olmasının nedenleri de  Küresel Kripto Kabul Endeksi’nde detaylıca yorumlanmış. Raporda yer alan ilgili bölümde Türkiye’de kripto paralara olan ilginin bu kadar yüksek olmasının arkasında yatan temel sebep olarak ekonomik dalgalanma gösterilmiş. Ayrıca; raporda yer alan detaylarda Türkiye’deki ekonomik dalgalanmanın devam etmesi durumunda ülke sıralamasının daha da yükseleceği de belirtilmiş.

Küresel Kripto Kabul Endeksi’nde raporunda Türklerin kripto paraları bir yatırım aracı olarak görmesi de sebep olarak belirtilmiş. BTC, ETH ve diğer kripto paralarda son 1 yıl içerisinde yaşanan değerlenmenin Türk yatırımcılar için yeni bir alternatif olduğu raporda açıklanmış. Özellikle son 1 yıl içerisinde BTC başta olmak üzere kripto paralarda 2 kata yakın bir artış olmuştu. Bu durum da yatırımcıların varlıklarını kripto paralara kaydırmasının temel sebebi olarak gösteriliyor.

Kripto Paralar İçin SPK Hazırlık İçerisinde!

Türkiye’de kripto paralar için herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun kripto paralar üzerine yasal bir mevzuat hazırladığı uzun süredir konuşuluyor. Orta Doğu’daki Binance, Huobi ve Bitfinex gibi birçok borsada en büyük işlem hacmi Türk kullanıcılara ait. Raporda bu konu hakkında da çalışmalar yürüten SPK’nın yerel resmi denetimli bir borsa oluşturması halinde kripto paralara olan ilginin daha da artacağı belirtiliyor.

Yorum Yap