1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Özgür Güneri

Özgür Güneri’nin kariyeri ve kripto para borsalarına yönelik bakış açısı hakkında merak edilen birçok soru vardır. Peki bu soruların doğru cevapları nelerdir? EkoSayfa Özgür Güneri’nin BtcTurk ve Bitcoin ile ilgili analizlerini sizin için bu dosyada topladı.

Özgür Güneri

Özgür Güneri’nin geçmişine bakıldığında; 1972 senesinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Lise de dahil olmak üzere liseye kadar olan eğitim hayatını Gaziantep’te tamamlamıştır. Ardından üniversite için İstanbul’a gelmiştir. Marmara Üniversitesi’nin İngilizce İşletme bölümünde öğrenim görmeye başlamıştır ve bu bölümden mezun olmuştur. Aynı zamanda üniversitede öğrenim gördüğü dönemde, 1991 senesinde Global Menkul Değerler Araştırma Bölümü’ne başlamıştır. London Business School’dan MBA derecesine sahip olan biridir. Türkiye’deki farklı sektörleri ve bu sektörlere hizmet veren şirketleri finansal analist olarak inceleyen Özgür Güneri, farklı ülkelerde de görev yapmıştır. Romanya ve Mısır ülke analisti olarak çalışmış olan Özgür Güneri; Mısır/Kahire ve New York ofislerinin kuruluşunda da görev almıştır. 1998 yılının sonuna yaklaşılması ile beraber; Egebank Grubu’na katılmıştır ve bu katılım sonucunda Portföy Yönetim Şirketi kurulmuştur. 2000 yılına gelinmesi ile beraber de Finansbank Grubu’nda görev yapmaya başlamıştır.

2000 yılı ile 2013 yılları arasında Finans Portföy Yönetimi A.Ş.’de görev yapmıştır. Bu yıllar arasında sırası ile bulunduğu pozisyonlar ise; Genel Müdür Yardımcısı, Chief Investment Officer, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olmaktadır. Türkiye’de ve Gelişmekte Olan Avrupa’da ilk Borsa Yatırım Fonu’nun kurulmasını sağlayan ekibin lideri olarak görev almıştır. 2013 senesinde ise Finansinvest Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması ile beraber 2018 yılının ocak ayına kadar bu görevine devam etmiştir.

Özgür Güneri’nin üzerinde çalıştığı alanlardan biri, kurumsal finansal yatırım hizmetleridir. 2018 yılı ile beraber de bu alanda daha aktif çalışma göstermeye başlamıştır. BtcTurk’ün başına geçmiş ve yeni nesil finansal hizmetler konusunda birçok adım atmıştır. BtcTurk’ün CEO’su olarak çalışmaya devam etmektedir. BtcTurk; Türkiye’nin ilk ve dünyanın dördüncü kripto para borsası olarak faaliyet göstermektedir. BtcTrader; blockchain ve kripto paralar konusunda teknoloji geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır ve bu şirketin CEO’su da Özgür Güneri’dir. BCTR Blockchain Türkiye platformunun Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta ve blockchain ekosisteminin daha ileriye gidebilmesi için aktif olarak görev almaktadır.

Özgür Güneri’nin 2019 ve 2020 Yılları İçin Kripto Para Analizleri Nelerdir?

Özgür Güneri’nin kripto para analizlerine bakıldığında; Bitcoin’in TL bazından en yüksek fiyatına erişmiş olması sebebi ile 2019 yılının BtcTurk için oldukça önemli bir yıl olduğunu belirtmektedir. Kripto paraların değerlerindeki bu tarz dalgalanmaların aslında kripto paraya olan ilginin artmasına neden olduğunu düşünmektedir. Bu süreçte BtcTurk’ün tanınırlığının arttırılması ve daha geniş bir kitleye ulaştırılması için de Y. Malatyaspor ile isim ve forma sponsorluğu anlaşması yapılmasına karar verilmiştir. Bu da bir kripto para borsası için dünya üzerinde bir ilk olmuştur.

Özgür Güneri’ye göre 2019 yılı kadar 2020 yılı da Bitcoin için oldukça önemli olacaktır. Mayıs ayı içerisinde ödül yarılanması yapılmıştır. Ödül yarılanması ile beraber Bitcoin üretimi yarı yarıya azaltılmaktadır ve Bitcoin madencilerinin madencilikten elde ettikleri gelir de azalmaktadır. Ayrıca Özgür Güneri’ye göre Bitcoin fiyatlarında 2020 yılında artış yaşanacaktır. Ethereum blockchain’deki önemli değişiklik de üretim yöntemini değiştirecektir. Eskiden cihazlar işlem gücü ile blok doğrulama yöntemi kullanırken bu değişiklik ile beraber cüzdanda ETH tutarak onay işlemlerinden pay alma metodu kullanılmaya başlanacaktır. Bu güncelleme ile beraber dolaşımdaki ETH miktarında düşüş meydana gelmesi ve hareketsiz bekleyecek olan ETH miktarının artması gibi tahminler bulunmaktadır. Özgür Güneri’nin 2020 tahminleri ile ilgili yaptığı açıklamalara göre Türkiye’deki her seviyeden kullanıcının Bitcoin ve kripto paralara güvenli bir şekilde erişebilmesi için yıl içerisinde birçok yatırım ve çalışmaları bulunmaktadır.

İşlem hacmini öncelik olarak tutan bir şirket olmadıklarını belirten Özgür Güneri; işlem hacmini isteseler çok da fazla artırabileceklerini söylemektedir. Ancak ilerledikleri yolda sorumluluklarının farkında oldukları için yapmak zorunda olmamaları ve regülasyon bunu dayatmadığı halde sorumlulukla hareket etmektedirler. Şüpheli işlemler ile ilgilenen bir ekip oluşturmuşlardır.

Özgür Güneri’ye Göre Bitcoin Dijital Bir Altın Mıdır?

Özgür Güneri’nin Bitcoin’e bakış açısına bakıldığında; ABD’de yaşayıp Silikon Vadisi’nde çalışan birinin ödeme sisteminin Bitcoin’e göre inşa edilmesi normal olurken Türkiye’de yaşayan biri için öncelik bu olmamaktadır. Bitcoin’in geliştirilmesi için emek ve para harcayan oldukça geniş bir kitle bulunmaktadır. ABD, Japonya ve Kore gibi ülkelerde aldıkları bir ürünü 5 sene boyunca aynı fiyatlara alabilmektedirler. Alım güçleri bir sabah kalktıklarında azalmadığı için Bitcoin’i günlük yaşamlarındaki alışverişlerinin ödeme yöntemi yapabilmektedirler. Dolayısı ile Türkiye için Bitcoin’i tam anlamı ile dijital bir altına benzetebilmek pek mümkün değildir. Ancak bazı ülkeler için dijital altın olmaktadır.

Özgür Güneri’ye Göre Bitcoin’in Rotasını Ne Belirlemektedir?

Bitcoin’in rotasını belirleyen kriter, ihtiyaçlardır. Bazı ülkeler için değer saklama bazı ülkeler için kendi varlığını güvenceye alma ve bazı ülkeler için de finansal özgürlük aracı olarak kullanılması; Bitcoin’in öncelikli değerini belirleyen unsurlar içerisindedir. Gelişmiş ülkelerde çalışan insanların ise Bitcoin’in öncelikli değerlerini daha iyi anlaması diğer ülkelerdekine göre daha zor olmaktadır. Özgür Güneri’ye göre Bitcoin ilerleyen zamanlarda hem daha geniş kitle tarafından kullanılacak hem de fiyatı daha da artacaktır. Dolayısı ile Bitcoin’in bir yatırım olarak saklanmasından yanadır. Şu an için Bitcoin’in saklanmasının, bir yerden kahve alırken ödeme yapmak için Bitcoin kullanmaktan daha öncelikli bir ihtiyaç olduğunu savunmaktadır.

Bitcoin’in Uzun Vadedeki Değeri Hakkında Özgür Güneri Ne Söylemektedir?

Özgür Güneri’ye göre Bitcoin’in asıl değeri; ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak ve bir değer saklama aracı olarak kullanılacaktır. Küresel ölçekli bir finansal doyumsuzluk sonucunda böyle bir durumun ortaya çıkacağını düşünmektedir. 20 trilyon dolarlık paranın eksi faizde durduğunu ve bu zamana kadar gözlemlediği olaylarda böyle bir durum ile karşılaşmadığı için durumu oldukça riskli görmektedir.

İlerleyen zamanlarda küresel devalüasyon olacağını ve 2001 Türkiye ekonomisine benzer bir durum oluşacağını düşünen Özgür Güneri; 2001 yılında elinde dolar bulunduranlar ile küresel devalüasyon olduğunda elinde Bitcoin bulunduracak olanlarla bir tutmaktadır. Dünyada oldukça fazla varlık ve servet transferi olacağını öngörmektedir.

Özgür Güneri’nin Bitcoin İçin Kritik Ölçekleri Nelerdir?

Bitcoin ölçekleri aşağıdaki gibidir:

  • Kripto para piyasasının Türkiye’de sağlıklı bir şekilde büyütülmesini istemektedir. Özgür Güneri, BtcTurk olarak piyasada oldukça etkili olduklarının farkında olduğu için gözü kara bir şekilde işi büyütmek yerine bunun daha sağlıklı bir büyüme olmasını istemektedir. Çünkü bankalar ile şüpheli işlem yapmış olsalar, hiçbir kripto para borsasının bankalar ile çalışamayacağı gibi büyük bir etkileri vardır.
  • Özgür Güneri’nin açıkladığı bir diğer ölçek ise; kripto paranın erişilebilir olmasıdır. Kripto para platformlarını bazı insanların sofistike bulmaları ve bazılarının da yeterince sofistike ve hızlı bulmamaları sebebi ile yeterince ürün çeşitliliğinin olması gerekmektedir. Bunun için de BtcTurk Pro platformu devreye sokulmuştur. Genel tüketiciye ulaşabilmenin önündeki en büyük engelin karmaşa olduğunu belirterek genel tüketicinin de Bitcoin’e ulaşabilmesi için gerekli kolaylığı sağlayacaklarını söylemektedir.

Yorum Yap