1. Anasayfa
  2. Bitcoin

P.R Somasundaram: “Bitcoin Altın İçin Tehdit Değil”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son birkaç ayda öylesine popüler hale geldi ki artık sadece kripto para piyasalarındakiler değil, geleneksel ekonomi piyasalarındaki yatırımcıların da gündemine gelmeye başladı. Artan popülarite ile birlikte “dijital altın” yakıştırmaları yapılan Bitcoin için daha önce birçok kez altın kıyaslaması yapılmıştı. Bu kez benzer doğrultudaki açıklamaları, Dünya Altın Konseyi yetkilisi yaptı.

P.R Somasundaram: “Bitcoin Altın İçin Tehdit Değil”

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin (BTC) ne zaman güçlü bir değer artışı yaşasa, beraberinde fiyat tahminleri ve ileriye dönük yorumlar da bu yükselişler ile birlikte geliyor. Geleneksel ekonomi piyasalarının tanınan isimleri genelde bu yorumlarını olumsuz başlıklar altında açıklıyor olsa da Bitcoin adına ileriye dönük tahminler çoğu zaman olumlu beklentiler ile birlikte geliyor. Bu kapsamda Bitcoin  için daha önce birçok kez altın kıyaslaması yapılmıştı ve kripto para piyasalarında birçok ünlü isim ve dev kuruluşlar, Bitcoin’in ileride altının yerini alacağını iddia etmişti. Bu konuda en çok önce çıkan dev bankacılık kurumlarının başında da ABD’nin dev bankacılık kurumu JPMorgan gelmişti. JPMorgan stratejistleri, daha önce yaptığı birçok açıklamada ve paylaştıkları analizlerde, Bitcoin’in altını tahtından edeceğini savunmuştu. Dev bankanın bu minvaldeki son iddiasına ise ABD’nin bir başka dev bankacılık kurumu olan Goldman Sachs’tan yanıt gecikmemişti. JPMorgan’ın Bitcoin’in altını geçeceği iddiaları üzerine Goldman Sachs yetkilileri, böyle bir şeyin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini söyleyerek karşılık vermişti. Bitcoin – altın kıyaslamalarında tartışmalar devam ederken ve Bitcoin yeniden büyük bir popülariteye kavuşmuşken, bu kez bu tartışmaya ilişkin Dünya Altın Konseyi yetkilisinden bir yorum geldi. Dünya Altın Konseyi Hindistan Genel Müdürü P.R Somasundaram, her ne kadar Hindistan’da altına olan talebin azaldığının farkında olduklarını görseler de Bitcoin’in hala altın için bir tehdit unsuru olmadığını iddia etti.

Somasundaram: “Altın Cazibesini Koruyor”

Son günlerde BTC’nin gösterdiği hareketlilik beraberinde yine altın kıyaslamalarını da gündeme getirdi. Bu kapsamda, BNN Bloomberg’de bir programa konuk olan Dünya Altın Konseyi Hindistan Genel Müdürü P.R Somasundaram, ülkede altına olan talebin azaldığının farkında olduklarını fakat altının geleneksel cazibesini hala koruduğunu dile getirdi. Somasundaram, aslında Hindistan’da, yılın son çeyreğinde altına yönelimin arttığını fakat genel olarak yıllık bazda bu ilginin beklenenin altında kaldığını ifade etti.

Genel Müdür, Hindistan’da Bitcoin’e Yönelimin Olmadığını Dile Getirdi

Ekonomi piyasalarında, 2020 yılında yaşanan salgın endişesi ile birlikte, yatırımcılar alternatif yatırım varlıklarına ve özellikle de Bitcoin’e yönelimini artırdı. Somasundaram’a da bu konu hatırlatıldı ve konu hakkında ne düşündüğü soruldu. Somasanduram ise Bitcoin’e olan ilginin, Hindistan’da artmadığını ve Bitcoin’in Hindistan’da altın için bir tehdit oluşturmadığını dile getirdi.

Uzman İsim Altın Talebinin Artacağını Düşünüyor

Bitcoin’in daha spekülatif bir varlık olduğunu fakat altın ile borç alıp vermenin daha kolay olduğunu dile getiren Somasanduram, Hindistan’da altını cazip kılan şeyin, altının bankacılık işlemlerinden bağımsız olması olarak yorumladı. Uzman isim, bankacılık sistemine dahil olmak istemeyen kişilerin altına yöneldiğini ve altının cazibesini koruduğunu, bu sebeple de Bitcoin’in bir tehdit oluşturmadığını ifade etti. Somasanduram’a göre altına olan talep, ilerleyen zamanlarda daha fazla artacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir