1. Ana Sayfa
 2. Piyasalar

Paladyum

Paladyum kimyasal elementler arasında yer almaktadır. Peki, Paladyum fiyatlarını neler etkiler, almak mantıklı mı? Paladyum nerelerde kullanılır? Ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Paladyum

Paladyum kimyasal elementler arasında yer almaktadır. Peki, paladyum fiyatları nasıl değişir, almak mantıklı mı? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Paladyum, 1803 yılında William Hyde Wollaston tarafından bulunan kimyasal elementtir. Pd şeklinde ifade edilir. Beyaz altın yapımında yaygın olarak kullanılır. Paladyum emtialar arasındaki önemli elementlerdendir. Paladyum Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Güney Afrika ve Kanada’da bulunur. Bu kimyasal Türkiye’de bulunmaz.

Paladyum Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Paladyumun fiyatını, bulunduğu ülkelerin jeopolitik konumu belirlerken siyasi ilişkiler de bu konuda önemli rol oynar. Ülke içinde yaşanan her türlü siyasi olay paladyum fiyatını etkileyici niteliktedir. Bunun yanında yaşanacak ekonomik krizler de paladyumun değerini yükseltir veya indirir.

Yaşanan krizlerde insanlar en az değeri kâğıt paralara verir. Bunun sonucunda emtialar değer kazanmaya başlar. Emtialar arasında yer alan paladyum, altın veya gümüşün değer kazanması sonucu değer kazanır ve fiyatını arttırır.

Paladyum Nerelerde Kullanılır?

Paladyum, hidrojeni oksijenle reaksiyona sokarak elektrik, ısı ve su üretmek için kullanılan bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı birçok kullanım alanı vardır. Paladyum kullanım alanları şunlardır:

 • Emtia yatırım alanlarında
 • Elektrik elektronik sektöründe
 • Dişçilik alanında kullanılan aletlerde
 • Hidrojen arıtımında
 • İlaç sektöründe
 • Yer altı sularının arıtımında
 • Otomobil sanayiye büyük oranda etkisi olan katalitik konvertörlerde
 • Beyaz altın yapımı gibi kimyasal uygulamalarda
 • Uçak bujisi yapımında kullanılır.

Bunlar gibi çok fazla alanda kullanılıp elde edilmesi güç bir element olduğu için de fiyat değeri yüksek olan paladyum önemli yatırım kaynaklarındandır.

Paladyum Nasıl Alınır?

Paladyum satın alımında dört farklı yol izlenebilir. Bu yollar şunlardır.

 • Borsa yatırım fonlarından biri olan Borsa İstanbul kullanılarak paladyum alım satımı yapılabilir.
 • Forex piyasasında paladyum işlemleri takip edilerek alınıp satılabilir.
 • Yurtdışı vadeli işlem sektörüyle anlaşmalı firmalar ile paladyum alım satımı mümkündür. Vadeli olarak yurtdışından alınan kontratlar satılarak kazanım sağlanır.
 • Fiziki yatırım tercih edilerek paladyum alınıp, işlenebilir fakat bu seçenek diğerlerine göre risklidir ve çok tercih edilmez.

Paladyum Piyasasında Yaşanan Problemler Nelerdir?

Paladyum kullanım alanlarındaki problemler genellikle tedarik güçlüğünden kaynaklanır. Paladyum sayılı ülke sınırları içinde çıkarılan bir madendir. Altın ve gümüş ile doğru oranda artış gösteren paladyum fiyatında büyük bir yükseliş görülür. Bu yükseliş, paladyum sınırlı kaynaklı olduğu için talebe cevap verememe sorununu da beraberinde getirir.

Emtia yatırım piyasasının yanı sıra paladyum devlet politikası haline de gelir. Yaşanan hava kirliliğinin hızla devam ediyor olması paladyumun otomotiv sanayide değer yükseltmesine sebep olur.

Araç egzozlarının kirli havaya neden olmaması için hava temizleyici olarak paladyum elementi kullanılır. Dünya genelinde devlet politikası haline gelmiş olan bu durum da paladyum ihtiyacını arttırır.

Yorum Yap