1. Anasayfa
  2. Piyasalar

Para Biriminde Uzun Pozisyon Ne Demektir?

Para biriminde uzun pozisyon nedir, neden açılır? Para biriminde uzun pozisyonu kimler açar? Para biriminde uzun pozisyon ile alakalı detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Para Biriminde Uzun Pozisyon Ne Demektir?

Para birimi için uzun pozisyon, alım pozisyonu demektir. Eğer yatırımcı fiyatın yukarı yönlü devam edeceğini öngörüyorsa alım gerçekleştirerek uzun pozisyon açılışı yapar. Para biriminde uzun pozisyon para değerini yatırım amaçlı satın almayı ifade eder.

Para Biriminde Uzun Pozisyon Neden Açılır?

Para biriminde uzun pozisyon açma sebebi, kar getireceği düşünülen bir yatırım yapabilmektir. Bir yatırımcı bir paranın veya varlığın uzun vadede kar getireceğini düşünüyorsa alım gerçekleştirerek uzun pozisyon açar. Bu işlemde alınan varlığın veya paranın belirli bir süre yatırımcının elinden çıkmayacağı net şekilde bilinir. Çünkü yatırımcı aklında yatan tepe fiyatı bekleyecek ve bu noktaya ulaştığında varlığı satışa çıkaracak veya parayı tercih ettiği diğer para değerine çevirecektir. İşlem açısından kar elde etme ve bunu uzun vadede gerçekleştirme hedefi görülür.

Para Biriminde Uzun Pozisyon Kimler Yapar?

Para biriminde uzun pozisyon yapanlar, boğalar olarak tanımlanırlar. Örneğin bir yatırımcı doların TL karşısındaki fiyatının artacağını doğru tahmin ediyor ve direk olarak dolar alımı gerçekleştiriyor ise bu yatırımcı bir dolar boğası olarak adlandırılır. Yaptığı işlem ise aklında yer alan rakama kadar doları elde tutacağını ifade ettiğinden para biriminde uzun pozisyon açar.

Diğer bir örnekte ise yatırımcı kendisinin altın konusunda boğacı olduğunu ifade ediyorsa bu altın fiyatlarının artışa geçeceğini düşündüğünü ifade eder. Bu yatırımcı gurubu genel olarak uzun pozisyon yaparak dolar veya altın alma eğilimindedir. Daha sonra belirli bir süre değerleri ellerinde tutarak, en yüksek fiyat üzerinden satış yapmaya çalışırlar.

Para Biriminde Uzun Pozisyon ve Trend Bağlantısı Nedir?

Para biriminde uzun pozisyon ve trend ilişkisi, trendin yükselişe geçemeye başlayacağı anda uzun pozisyona yönelik alım emri verilmesidir. Uzun pozisyon oluşumu için yatırımcı tercih ettiği paranın diğer para birimlerine göre daha yüksek bir fiyata ulaşacağını fark ettirmesini bekler. Para ise bunu sahip olduğu trend hareketler ile belli eder. Örneğin doların TL karşısındaki kur grafiğine bakıldığında yükseliş trendine girildiği görülüyorsa, yatırımcı para birimi alımında uzun pozisyonu yani dolar alımını tercih ederek TL karşısında kara geçmeye çalışır.

Aynı durum borsa piyasalarında da izlenir. Borsa yer alan bir varlığın yükseliş trendine gireceği görüldüğü an uzun pozisyon diğer bir ifade ile varlık alımı tercih edilir. Daha sonra bu varlık akılda yer alan tepe fiyatına ulaşana kadar elde bekletilir. Para biriminde uzun pozisyon ve borsada uygulanan uzun pozisyon işlemleri benzerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir