1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Paribu CEO’sundan Regülasyon Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para sektörüne yönelik gerçekleştirdiği açıklamaların ardından vergi ve regülasyonlar Türkiye gündeminde yer almaya başladı. Türkiye’de kripto para sektöründe hizmet veren önemli şirketlerden biri olan Paribu’nun CEO’su Yasin Oral regülasyonlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Paribu CEO’sundan Regülasyon Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı nisan ayının başında kripto para sektörünü ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Türkiye’de dijital paraların altyapısı için çalışmaların devam ettiği bu süreçte bakanlık regülasyonlarla ilgili de çalışmalara başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı nisan ayının başında MASAK’ın  kripto para borsaları ile iletişime geçtiğini açıklamıştı. Bunun üzerine sektördeki borsa temsilcilerinden de konu ile ilgili açıklamalar gelmeye başladı. Regülasyonlarla ilgili değerlendirme yapan isimlerden biri de Paribu CEO’su Yasin Oral oldu.

Yasin Oral: Regülasyonlar Yatırımcıların Korunması Noktasında Önemli

Paribu CEO’su Yasin Oral son dönemlerde sık konuşulmaya başlayan regülasyonlara sıcak baktıklarını açıkladı. Ünlü isim regülasyon açıklamalarından sonra gündeme gelen vergi sorunsalının bu alanda konuşulacak en son konu olduğunu belirtti. Oral regülasyonların yatırımcıların korunması açısından gerekli ve önemli olduğunu belirtti. Yasin Oral’ın tutumuna benzer bir tutum da daha önce Vebitcoin CEO’su İlker Baş’tan gelmişti. İlker Baş açıklamalarında vergi konusunun çok büyütülmemesi gerektiğini açıklamış ve regülasyonları desteklerini belirtmişti.

Yasin Oral regülasyonların özelliklere yatırımcıların yanlış yönlendirilmesinin önüne geçeceğini belirtti. Sosyal medya üzerinden çok fazla alım ve satım yönlendirmesi gerçekleştirildiğini ve bu nedenle yatırımcıların zarar edebildiğini belirten Oral regüle piyasalarda bu tür yönlendirmelerin yapılmasının yasak olduğunu bu nedenle yatırımcıların daha güvende olacağını açıkladı.

Paribu Regülasyon Çalışmalarını Yakından Takip Ediyor

Regülasyon konusunda vergi tartışmalarının çok önemli olmadığını ve yatırımcıların alım satım konularında yönlendirilmesi ya da kandırılması gibi risklerin regülasyonlar ile en aza indirilebileceğini iddia eden Yasin Oral, bu nedenle regülasyon çalışmalarını yakından takip ettiklerini açıkladı. Ünlü CEO, Paribu’nun regülasyon çalışmaları noktasında devlet kurumları ile aktif iletişim içinde olduğunu belirtti.

Yasin Oral regülasyon çalışmalarının sonucunda nereye bağlanacağı ile ilgili çok fazla öngörüsünün bulunmadığını bununla beraber sonuç ne olursa olsun önemli aşama kaydedileceğini açıkladı.

Türkiye Kripto Para Piyasasında Öncü Ülkelerden Biri Olabilir

Regülasyonların faydalı olmasının beklendiği alanlardan biri de yabancı borsalar oldu. Türkiye’ye her geçen gün birçok yabancı kripto para borsası giriş yapıyor. Yasin Oral bu platformlara yatırım yapan insanların paralarının nerede ve nasıl saklandığını bilmediğini ve güvenli olmadığını aktardı. Yasin Oral regülasyonların bu konuda etkili olacağı düşünürken, Bitexen CEO’su Yahya Tuğyan Erdem de konuyla ilgili farklı bir açıklama yaptı. Ünlü isim regülasyonların Türkiye’deki kripto para borsalarını güçlendireceğini iddia ediyor. Yahya Tuğyan Erdem bu şekilde Türkiye’nin kripto para sektörünün öncü ülkeleri arasında yer almasının da mümkün olduğunu düşünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir