1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

PayPal CFO’sundan Önemli Bitcoin Açıklamaları

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarına adım atmasıyla birlikte piyasalarda bir dönüm noktası oluşturmayı başarmış olan dev finansal ödeme ve transfer platformu PayPal, Bitcoin yatırımlarına ilişkin yeni ve önemli açıklamalarda bulundu. Şirket CFO’su John Rainey “Muhtemelen Bitcoin yatırımı yapmayız” dedi. Öte yandan Rainey, PayPal’ın ilerleyen dönemlerdeki hedeflerini ve amaçlarını da paylaştı. Bitcoin yatırımı konusunda geri adım atan PayPal yine de bir açıdan kripto para piyasalarına sıcak bakıyor.

PayPal CFO’sundan Önemli Bitcoin Açıklamaları

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarını olumlu yönde etkileyebilecek birçok gelişme yaşandı. Özellikle 2020 yılının ikinci yarısında başlayan bu hareketliliklerde, dünyanın en büyük ödeme ve transfer platformlarından biri olan PayPal’ın attığı adımlar etkili oldu. PayPal, uzun bir süre kripto para piyasalarına ve Bitcoin’e (BTC) karşı sert tavırlar sergiliyordu ancak şirket bu kararını 180 derece değiştirerek, yılın ikinci yarısında kripto para piyasalarına giriş yaptı. Bu haberin etkisiyle birlikte, kripto para piyasalarına güven duyma konusunda tereddüt yaşayan birçok kişi ve ünlü isim de piyasalara ve Bitcoin’e güven duymaya başladı. Piyasalarda devrim niteliğinde karşılanan bu adımın ardından, özellikle kurumsal şirketler piyasalara girmeye başladı ve bu durum nihayetinde Bitcoin’e muazzam değer artışları getirdi. Geçtiğimiz gün, PayPal CFO’su John Rainey katıldığı bir programda şirketin gelecek adımlarını ve hedeflerini paylaştı. Rainey açıklamalarında “Muhtemelen Bitcoin yatırımı yapmayız” dedi.

PayPal’ın BTC Yatırımı Yapması Olasılık Dahilinde Değil

PayPal CFO’su John Rainey, geçtiğimiz gün CNBC’de Mad Money programına konuk oldu ve programda Jim Cramer’in sorularını cevapladı. PayPal’ın gelecek hedeflerine ve adımlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Rainey, hedefleri arasında Bitcoin yatırımının olasılık dahilinde olmadığını ifade etti. Rainey buna rağmen, şirketin kripto para piyasalarına attığı adımla birlikte, dijital cüzdanların kendilerine çok büyük avantajlar sağladığını da söyledi. PayPal şirketinin kripto para piyasalarında devrim niteliğinde karşılanan adımının ardından, şirketin nakit akışında %48’lik bir artış oldu ve şirketin nakit akışı 5 milyar dolara yükseldi.

PayPal’ın Gelecek Hedefinde Ne Var?

John Rainey, geçtiğimiz yıl yaşanan nakit akışındaki bu artışın, ilerleyen dönemlerde devam edeceğini düşündüklerini belirtti ve şirketin 2025 yılı için nakit akışındaki hedefinin 10 milyar dolar olduğunu söyledi. PayPal’ın bu hedefi, “büyüme potansiyeli” olarak yorumlanıyor. Konuya ilişkin olarak ayrıca PayPal CEO’su Dan Schulman da önemli açıklamalarda bulundu. Schulman “Nakit akışındaki her bir dolar bizim için çok değerli. Şirket sermayemiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Schulman ayrıca şirket bilançosunu, stratejik açıdan bir araç olarak kullanmak istediklerini de belirtti.

CEO Schulman’dan CBDC Vurgusu

CFO Rainey her ne kadar Bitcoin yatırımı yapmayacaklarını söylese de CEO Schulman kripto para piyasalarından tamamen uzak kalmayacaklarını vurguladı. Schulman, ilerleyen dönemlerde merkez bankaları dijital paraları (CBDC) kullanımlarında PayPal’ın çok önemli bir rol üstlenebileceğini ifade etti. PayPal, CBDC’ler için dijital cüzdan rolünü üstlenmeye devam edecek ve CEO’nun açıklamalarına göre PayPal şirketi bu konuda insanlara CBDC’lerin ulaşması için önemli bir araç haline gelecek.

Yorum Yap