1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. PayPal Neden Ripple’ı Değil Bitcoin’i Destekliyor?

PayPal Neden Ripple’ı Değil Bitcoin’i Destekliyor?

Bitcoin’i destekleyeceğini açıkladığı günden bu yana sık sık gündemde yer almaya başlayan PayPal şirketinin neden Ripple’ı desteklemediği ortaya çıktı. Yeni alınan karar ile tam 8 kripto para birimi için hizmet vermeye başlayan PayPal’ın bu para birimleri arasında neden XPR’a yer vermediği merak ediliyordu. PayPal’ın kripto para hizmeti için ortak olduğu Paxos Trust Company’nin CEO’su XRP hizmetinin neden verilmediğini açıkladı.

featured

PayPal bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda kripto para birimlerinden Bitcoin’i destekleyeceğini açıklamıştı. Bitcoin ile ilgili gelen bu açıklamadan kısa süre sonra da PayPal kullanıcılarına kripto para hizmeti sunmaya başladı. 4 farklı kripto para biriminin kullanıldığı hizmetin sınırları ise genişledi. PayPal şuanda kullanıcılarına 8 farklı kripto para birimi üzerinde alım, satım v saklama hizmeti sunuyor.

PayPal’ın Paxos Trust Company ile ortaklık kurarak başlattığı bu hizmetin kapsamında olan 8 kripto para birimi içerisinde dünyanın en büyük 4. kripto para birimi XRP yer almıyor. PayPal kullanıcıları ise neden Ripple’a destek verilmediğini merak ediyordu. Paxos Trust Company şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Charles Cascarilla geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda bu konuya açıklık getirdi.

PayPal Hangi Kripto Paralar İçin Hizmet Sağlıyor?

PayPal şirketi geçtiğimiz aylarda Paxos Trust Company ile ortaklık kurarak dünya üzerindeki binlerce kullanıcısına kripto para alım, satım, saklama ya da depolama hizmeti sağlamaya başlamıştı. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin kripto para birimlerinde sağlanmaya başlanan bu hizmet kullanıcılar tarafından da ilgi görmüştü. Bilindiği gibi PayPal dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi olan XPR’yi bu hizmet sınırlarına dahil etmedi.

PayPal’ın hizmet kapsamına alacağı kripto para birimlerinin neye göre seçildiği ise merak konusu olmuştu. Şirketin kripto para hizmetleri için ortaklık kurduğu Paxos Turst Company’nin kurucu ortağı ve CEO’su Charles Cascarilla geçtiğimiz günlerde Unchained Podcast’e röportaj verdi. Carilla verdiği röportajda hangi kripto paralarında destekleneceğine Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bakarak karar verildiğini açıkladı.

PayPal Paxos Trust Company Ortaklığının Alanı Genişliyor

Paxos Trust Company CEO’su Charles Cascarilla verdiği röportajda Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin gözetiminin yapılmasının kolay olduğunu, kripto para birimlerinin genişlemesi ile soru işaretlerinin ve şüphelerin de arttığını belirtti. Kripto para birimlerini duyarlı şekilde seçmeye çalıştıklarını belirten Cascarilla yeni eklenen para birimlerini de açıkladı.

Cascarilla PayPal tarafından sunulan bu 4 kripto para birimine yenilerinin eklenmesi için New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanından onay geldiğini de açıkladı. Binance USD, Gemini Dolar, Pax Gold ve Paxos Standard varlıklarının da PayPal üzerinden işlem görmeye başlayacağının açıklanması üzerine XPR’nin neden bu kapsama alınmadığı da açıklandı.

Ripple’ın Ticaret Onay Yok

Cascarilla New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın XPR’nin saklanmasına izin verdiğinin ancak kripto para biriminin ticaret işlemleri için izin alamadığını açıkladı. Bu sebeple de uzun bir süre daha PayPal’ın seçenekleri arasında görülmesi beklenmiyor.

Yorum Yap