1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

PayPal’dan Sonra Kripto Para Sektörüne Visa Giriyor

Dünyanın en büyük finanslar ödeme platformlarından biri olan PayPal’ın kripto para sektörüne girişiyle birlikte, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), büyük boğa koşusunun ilk adımlarını atmaya başlamıştı. PayPal’ın sektöre girişi devrim niteliğinde karşılanırken, bir başka finansal ödeme platformu olan dev şirket Visa da kripto para sektörüne giriş yapacağının sinyalini verdi. Daha önce kurduğu ortaklıklar ile sektöre giriş yapan Visa, artık kripto para piyasasına doğrudan girmeyi planlıyor.

PayPal’dan Sonra Kripto Para Sektörüne Visa Giriyor

Geçtiğimiz yıl lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart ayında 3 bin 500 dolar ile dip noktasını gördü. Salgından dolayı ekonomi piyasalarının tamamında görülen bu çöküşten sonra Bitcoin toparlanmaya başladı ve kademeli olarak yükselişini yıl boyunca sürdürdü. Ancak yılın ikinci yarısına geçilirken, Bitcoin ve beraberinde tüm kripto para piyasaları için çok önemli bir gelişme yaşandı. Dünyanın en büyük finansal ödeme platformlarından biri olan PayPal, daha önce Bitcoin’e ve kripto para sektörüne karşı takındığı düşmanca tavırlar ile gündeme gelirken, fikrini 180 derece değiştirdi ve kripto para piyasalarına giriş yaptı. PayPal’ın sektöre girişiyle birlikte, lider kripto para birimi Bitcoin, büyük boğa koşusunu da başlatmış oldu. Daha sonra bu boğa koşusunu tetikleyen birçok farklı etken de işin içine girdi ancak fitili ateşleyen PayPal olmuştu. PayPal’dan sonra, kripto para sektörüne bir başka dev finansal ödeme platformu olan Visa da giriş yaptı ancak bu atılımlar, ortaklıklar ile dallanarak yapıldı. Şimdi ise Visa, doğrudan kripto para sektörüne giriş yapacağının sinyallerini verdi.

Visa Sektöre Ortaklıklar ile Giriş Yapmıştı

PayPal’ın Bitcoin’e ve kripto para piyasalarına karşı gösterdiği sert tavrın ardından sektöre girmesi, Bitcoin’i 42 bin dolara kadar götürdü. Tıpkı PayPal gibi, Visa da başlarda kripto para sektörüne karşı sert bir tutum içindeydi ancak PayPal’ın atılımları ve kripto para birimlerini desteklemesi ile birlikte Visa da bu tavrını kırdı, birkaç ortaklıkla piyasaya girdi. Visa ilk olarak kripto para sektörüne BlockFi ve Fold şirketleriyle kurduğu ortaklıklar ile giriş yaptı. Ayrıca daha sonra Crypto.com, Visa tabanlı kartlarını piyasaya sürdü. Bu adımlar kripto paralar ve Visa için önemli adımlar olarak kaydedilirken, şimdi Visa daha net sinyaller verdi.

Visa CEO’su Konuya İlişkin Açıklama Yaptı

Visa bu ortaklıklar ile kripto para piyasalarının kenarından sektöre tutundu. Daha sonra Visa CEO’su Alfred Kelly’nin kripto para sektörüne doğrudan giriş yapmak istediği ortaya çıktı. Kelly, konuyla ilişkili olarak birtakım açıklamalarda bulundu ve açıklamalarında, sektöre giriş yaparak bazı kripto para birimlerini destekleyebileceklerini ifade etti. Kelly ayrıca Visa’nın 35 farklı platform ile ortaklık kurduğunu ve en büyük finans şirketi olduğunu ifade etti.

Kelly Sektörü “Bitcoin ve Diğerleri” Olarak Ayırıyor

Alfred Kelly, kripto para sektörünün büyümeye çok açık bir sektör olduğunu ifade etti ve kripto paraların “Bitcoin ve diğerleri” olarak ayrıldığını dile getirdi. Kelly, sektöre birkaç yeni kripto varlık ekleyebileceklerini söyledi ve Bitcoin dışında, stablecoins (sabit coinler) ile ilgili de olumlu vurgular yaptı. Kelly söz konusu, olası atılımdan önce kripto paraların ana akımda kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir