1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

PDAX Borsası Bitcoin Skandalına İmza Attı

Kripto para piyasalarında yatırımcılar, daha önceki dönemlerde hiç olmadığı kadar piyasalara ilgi göstermeye başladı. Dünyanın dört bir yanında artık aktif olarak kripto para yatırımcıları, kripto para borsalarında işlem yapmaya başladı. Güneydoğu Asya bölgesinin en yoğun şekilde kullanıldığı kripto para borsası olan PDAX de bu yoğunluktan dolayı, büyük bir skandala imza attı.

PDAX Borsası Bitcoin Skandalına İmza Attı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son zamanlarda hiç olmadığı kadar popüler hale gelmeye başladı. Ana akım medyanın büyük bir parçası haline gelen Bitcoin, artık dünya üzerinde neredeyse herkes tarafından biliniyor. Geçtiğimiz yılın Mart döneminde 3 bin 500 dolar seviyelerinde olan ve bir yıldan daha kısa bir sürede neredeyse 60 bin dolara kadar ulaşan Bitcoin, insanların ilgisini çekmeyi başardı ve bu alanda kazanç sağlamak isteyen birçok yatırımcı, bu artışlar karşısında kayıtsız kalamayarak piyasalara giriş yaptı. Bu yoğunluğun en gözle görülür biçimde yaşandığı Güneydoğu Asya ülkelerinde, oldukça popüler olarak kullanılan kripto para borsası PDAX de büyük bir skandala imza attı. PDAX borsasındaki kullanıcılar, hafta arasında büyük bir yanlışlıkla karşılaştı ve borsanın, Bitcoin’leri %88 indirimli sattığını fark etti. Güncel fiyatı 48 bin dolar olan Bitcoin, borsa üzerinden 5 bin dolara satışa çıkarılınca, birçok kullanıcı bu fırsatı kaçırmadı ancak borsanın, kullanıcılardan bu Bitcoin’leri tekrar talep ettiği gündeme geldi. Ancak kullanıcıların böyle bir niyeti yok gibi ve avukatlar da kullanıcıların masum olduğunu ifade ediyor.

Borsanın Hacmi 70 Kat Arttı, Teknik Sorun Ortaya Çıktı

Güneydoğu Asya bölgesinin, işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Filipinler merkezli PDAX borsası, hafta arasında o sırada 48 bin dolar olan Bitcoin’i 6 bin dolar fiyatından satışa çıkardı. Borsanın %88 indirimle Bitcoin satışı ise borsadaki hacmin 70 kat artması sonrasında gerçekleşti. Borsa üzerinde hacim rekoru kırılınca teknik bir sorun ortaya çıktı ve sadece Bitcoin üzerinde değil, bütün emirlerde ciddi düşük fiyatlar ortaya çıktı. Ancak PDAX yetkilileri, yaşanan aksaklık sonrası borsayı savundu.

PDAX CEO’su Gaba, Durumu Açıkladı

PDAX borsasının CEO’su Nichel Gaba yaşanan sorun sonrasında açıklamalarda bulundu ve borsayı savundu. Gaba, hacmin 70 kat arttığı sıralarda aslında çok az kişinin Bitcoin aldığını ve borsadaki çok az emrin onaylandığını ifade etti. Ayrıca yaşanan skandal sonrasında birçok kullanıcı, borsanın kendilerine bu Bitcoin’leri vermediğini ifade etmişti ve CEO Gaba, bu iddiaları sert bir dille yalanladı. Gaba, bu emirlerin onaylanmaması gerektiğini ancak yine de kullanıcılara Bitcoin’lerin verildiğini söyledi.

Avukat Padilla, Borsayı Hatalı Buluyor

Nichel Gaba, böyle bir teknik sorun sonrasında, kullanıcıların kendilerini suçlamasının anlamsız olduğunu ifade etti. O fiyattan Bitcoin aldığını düşünenlerin, borsayı suçlamaması gerektiğini savunan Gaba, bu Bitcoin’lerin borsanın malı olmadığını, Bitcoin satışı yapan kullanıcılarına bu Bitcoin’lerin iade edileceğini ifade etti. Bir avukat olan Rafael Padilla da kullanıcıların haklı olduğunu, ortada hukuksal bir sorun olmadığını ve borsanın hatalı olduğunu dile getirdi. Borsadaki skandal sonrasında 48 bin dolar bandında olan Bitcoin, 43 bin dolara kadar geri çekilmişti.

Yorum Yap