1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Peru’da Kripto Para Yasaları Önerisi!

Peru Mali İstihbarat Birimi (UIF) yetkilisi Sergio Espinosa, ülkesinde kripto paraların yasal olarak düzenlenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Peru’da Kripto Para Yasaları Önerisi!

Peru Mali İstihbarat Birimi (UIF) yetkilisi Sergio Espinosa, ülkesinde kripto para birimlerini düzenlemek için harekete geçilmesi uyarısında bulunarak, gerekli adımların atılmaması durumunda bunun ülkesi için kötü sonuçlar doğurabilecek olduğu uyarısında bulundu. Tüm dünyada olduğu gibi ülkesinin de kripto para birimleri yasalarına ihtiyacının olduğu açıklamasında bulunan Espinosa, “Peru’da kripto para birimleri durmuyor, aktif olarak sürekli kripto paralar kullanımda. Ancak ülkemizde herhangi bir yasal engel veya koruyucu yasalar henüz şimdilik bulunmuyor” dedi.

Yasal Düzenleme Yapılması Zor

ABD dahil çok sayıda ülkenin bugüne dek hiçbir şekilde kripto paraları düzenlemediği biliniyor. Bu gerçeğin arkasında kripto para birimlerini düzenlemek için oluşan zorluklar, engeller ve aynı zamanda kripto para birimlerinin yasal olarak düzenlenmesinin gerekli olup olmadığı konusundaki yasa yapıcıların soru işaretleri bulunmakta.

Yasa yapıcıların bir bölümü kripto para birimlerinin düzenlenmesini gerekli bulmazken, bir bölümü ise düzenlemelerin yapılmasının zorunlu olduğunu ve çok fazla güvenlik ve gizlilik yönünde problemler yaşandığını iddia etmekte.

Yasal Düzenleme Şart Mı?

Peru Mali İstihbarat Birimi (UIF) yetkilisi Sergio Espinosa, ülkesinde kripto para birimlerinin her alanda düzenlenmesi gerektiği uyarısında bulunurken, gerekli adımların atıldığını ve çalışmaların yapıldığını açıklayarak, “yasal düzenlemeler üzerinde bazı çalışmalar mevcut” dedi.

Yasal düzenlemelerin şart olup olmadığı hakkında soru işaretleri olsa da Peru ve diğer birçok ülkede sadece vergi açısından düzenlemelerin bile yeterli olabileceğine dair kripto para yatırımcılarının görüşleri var.

Türkiye’de Yok

Türkiye, kripto para birimlerini düzenlemeyen ve kripto paralara özel olarak yasalarında yer vermeyen diğer birçok ülke arasında. Ancak uzmanlar Türkiye ve ABD’nin gelecek yıllarda bile kripto para yasalarını oluşturmasını beklemediklerini düşünüyor. Bunun nedeni olarak ise yasa yapmanın zorluğundan çok gerekli görülmüyor olmasını sebep göstermekteler.

Yorum Yap