1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Philip Gradwell BTC Yükseliş Sinyalleri Yakaladı!

Bitcoin (BTC) fiyatının 2017 yılından bu yana yeni zirvesini görüp görmeyeceği en çok merak edilen konulardan biri. Aslında BTC güçlü adımlarla yeni rekor seviyelerine doğru yürüyor zaten fakat bu adımları henüz 2017 rekorunu geride bırakacak türden olmadı. Son dönemlerde ise yeni bir artış hamlesi ile 19 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan BTC, tüm zamanlarının en yüksek seviyesine daha da yaklaşmış oldu. Chainalysis ise konuyla ilgili verileri paylaştı.

Philip Gradwell BTC Yükseliş Sinyalleri Yakaladı!

Son bir haftada borsalara akan BTC fonlarında, Chainalysis verilerine göre artış görüldü. Şirketin analistleri arasında yer alan Philip Gradwell, sosyal medyada Twitter üzerinden bazı veri akışlarını paylaştı ve BTC için yükseliş sinyalleri yakaladığını dile getirdi. Bitcoin’in 19 bin doları aşmasının ardından Chainalysis analistlerinden Gradwell’in veri akışından, BTC için yükseliş mesajları içeren paylaşımda bulunması, kripto para kullanıcıları tarafından ilgi ile takip edildi.

Gradwell Chainalysis Verilerinden Bir Grafik Paylaştı

Chainalysis analistlerinden Philip Gradwell, son 7 gündeki kripto para borsalarında gerçekleşen BTC akışının fiyattaki yükselişe rağmen, uzun vadeli ortalamaların çok az miktarda üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek analizlerine başladı. Gradwell’e göre bu durum, satın alınabilecek BTC arzının kısıtlı olduğunun bir göstergesi. Chainalysis verilerinden bir grafik paylaşan Gradwell; “Borsalarda tutulan BTC, son 7 gün içinde artış gösterdi. Alt sınırda bulunan bakiyeler 11,9 bin BTC arttı. Bu, borsalara yapılan günlük Bitcoin akışının %14’ü bile değil. Fakat borsalardan yapılan net çıkışlarda görünen tren eğilimi tersine dönmüş oldu.”

Kullanıcılar BTC Almaktansa Satmayı Tercih Etmiş

Philip Gradwell’in Chainalysis verilerinden alarak paylaştığı bir başka grafite, borsalarda tutulan BTC’nin 7 günlük ortalaması paylaşıldı. Açıklamaya göre; borsalarda tutulan Bitcoin’lerin artış göstermesi, piyasadaki BTC kullanıcılarının BTC almaktansa, daha çok BTC satmayı tercih ettiklerini ve ellerindeki krpto varlıklarını borsada tutmak istediklerini gösteriyor. Gradwell bu durumu, standart bir arz talep olarak yorumluyor.

Gradwell “Trade Intensity”yi Yorumladı

Trade intensity (trade/işlem yoğunluğu), siparişler ile borsa girişlerini karşılaştırır. Yani yoğunluk arttıkça piyasa kullanıcıları satmaktan çok alma pozisyonuna geçer. Philip Gradwell ise BTC için trade intensity’yi şu sözlerle yorumladı: “Trade intensity, borsalara akan BTC’nin gördüğü işlem sayısının uzun vadeli ortalamaların çok üstünde olduğunu gösteriyor. Yani, borsalara gelen arza bakıldığında talep oldukça yüksektir. Bunun da fiyatı desteklemesi gerekir.”

Alex Saunders’a Göre BTC Katlanarak Artmalı

Bir başka ünlü analist Alex Saunders, 21 Kasım’da BTC talebinin karşılanması için fiyatın katlanarak artması gerektiğini dile getirmişti.  Alex Saunders, yaptığı yorumu altın ve BTC kıyaslaması üzerinden dile getirmişti. Boğa piyasalarında altın talebinde gözlemlenen artış ile beraber üretimin de iki katına çıktığını fakat BTC’de buna benzer bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmiş ve Bitcoin fiyatında katlanmalı artışın gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Yorum Yap