1. Anasayfa
  2. Nedir?

Pi Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Pi coin son dönemde adını sıklıkla duyurmaktadır. Peki, Pi coin nedir, özellikleri ve avantajları nelerdir? Pi coin yatırımı yapmak mantıklı mı? Ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Pi Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Pi coin için Pi Network ağına girdikten sonra internet ve elektriğe ihtiyaç duymaksızın madencilik yapabilirsiniz. Mobil uygulamalar üzerinden yapılan bu madencilik işlemini bir kez başlattıktan sonra telefonu kapatmış olsanız bile Pi Network madencilik işlemine devam ediyor. Aslında burada madencilik kazma işleminden ziyade yaygınlık ve bir zincir oluşturma çabası var. Uygulamayı kurup giriş yaptıktan sonra işlemini başlatın ve Pi Network her 24 saatlik zaman diliminde size Pi kazandırmaya başlayacak. 24 saatlik zaman diliminde bu madencilik işlemini üç kere tamamladıktan sonra artık katkıcı rolüne ulaşırsınız ve kendi güvenlik çemberinizi kurabilirsiniz. Oluşturduğunuz güvenlik çemberine istediğiniz kadar arkadaş veya katılımcı davet ederek madencilik işlemi yapabilirsiniz. Sisteme sizin referans kodunuz ile üye olan katılımcılardan sadece 5 tanesinin yaptığı madencilik işleminden yararlanırsınız. Tüm dijital kripto para birimlerinin üretiminde olduğu gibi Pi Coin de madencilik işlemi belirli seviyeye ulaştıktan sonra halving yani yarılanma denilen işlem gerçekleşir. Yani üye sayısın yeni değerlere ulaştıkça yaptığınız madencilik işleminden kazancınız da yarıya düşüyor. Kripto paralardaki bu sistem, paranın her geçen gün daha zor elde edilmesini ve değer kazanmasını amaçlamaktadır.

Pi Coin Nedir?

Son günlerde çeşitli platformlarda adından sıkça söz ettiren Pi Coin yeni nesil dijital bir kripto para birimidir. Temel mottoları ise dünyada en çok kullanılan platform olmak ve üyeler arasında dijital parayla hizmet veren bir pazar oluşturabilmektir. Pi Coin oldukça dağınık, çevre dostu ve minimum pil gücü tüketiyor. Pi Coin, Stanford üniversitesinde bulunan üç girişimci tarafından kullanıma sunulmuştur. Stellar platformu temel alınarak ortaya çıkarılan Pi, gelişim sürecinde Stellar platformunun madencilik işlemine izin vermemesine rağmen yaptıkları güncellemeler ile madencilik işlemini simüle ederek kişilerin yetenek ve liyakatine bağlı olan bir paylaşım modeli olmasını sağlamıştır. Pi, temelde Bitcoin ve diğer kripto paralar ile aynı mantığa sahip olsa da işleyiş açısından diğerlerinden ayrılmaktadır.

Pi Coin Nasıl Alınır?

Günümüzde kripto para birimleri örneğin Bitcoin madenciliği için grafiklere kazım işlemi karşılığında muazzam şekilde elektrik enerjisi sarf edilmektedir. Bitcoinin bir karşılığı olarak kabul edilen bu enerji sarfiyatı diğer kripto paralarda da benzer şekildedir. Pi coin almak için de bir karşılık vardır. Steller platformu örnek alınarak oluşturulan Pi coin için enerji sarfiyatı simule edilerek Pi üretilmesi esasına dayanır. Bunun için elektrik enerjisi kullanmak yerine indirilen uygulama telefonda çalışır ve Pi Coin karşılığı buradan sağlanır. Mademcilik işlemini bir bakıma sanala dönüştüren sistem kripto para dünyasında da bir ilktir. Şu anda davetiye ile üye olunabilen sistemde davet edilen maksimum 5 kişinin kazancı oranında da kazımdan kazanç elde edilir. 24 saatte bir kere girip uygulamadaki şimşek simgesine tıklanarak kazım işlemi sürdürülür.

Pi Network Nedir?

Pi Network, tamamen mobil uygulama üzerinden çalışan ve akıllı telefonlarınızdan madencilik yapmanızı sağlayan saadet zinciri modelini benimsemiş bir kripto para ağıdır.

Pi Network Ağına Nasıl Kayıt Olunur?

Pi Network ağına katılarak madencilik yapabilmeniz için telefonunuza uygulama mağazasından Pi Network uygulamasını indirmeniz ve tedarik ettiğiniz bir referans koduyla kaydolmanız gerekmektedir. Uygulamayı indirip üye olunca size her 24 saat aralığında bir bildirim gelecektir. Uygulama ara yüzünde yer alan yıldırım simgesine tıklayarak madencilik işlemine devam edebileceksiniz. Madencilik işlemine başladıktan sonra hem referansı ile üye olduğunuz şahıs, hem de sizin referans kodunuzla üye olan kişilerle birlikte bir çember kuracaksınız ve madencilik kapasiteniz %25 daha artacaktır. Madencilik işlemini başlattıktan sonra internetiniz veya telefonunuz kapalı olsa dahi madencilik işlemi kesintisiz devam edecektir.

Pi Coin Altyapısı Olan Güvenlik Çemberi Nedir?

Pi Network uygulamasını telefonunuza kurduktan sonra 3 periyot halinde, 24 saatlik madencilik işlemi tamamlanınca dahil olduğunuz sistem sizi katkıcı rolüne yükseltir ve bir güvenlik çemberi oluşturmanıza imkân sağlar. Güvenlik çemberine referans kodunuz ile davet ettiğiniz şahıslar da eklenir ve azami 5 kişiden faydalanma imkânınız olur. Oluşturduğunuz güvenlik çemberi sayesinde madencilik hızınız artar ve daha fazla Pi Coin kazanmaya devam edersiniz. Pi Coin altyapısı güvenlik çemberinde Pi kazanmak için sizin referans kodunuz ile üye olan şahıslarla aynı zamanda madencilik yapmak zorundasınız. Eğer madencilik işlemleriniz devam ederken referanslarınızın işlemi biterse maalesef Pi kazanamazsınız.

Pi Coin Borsalarda Ne Zaman Yerini Alacak ve Listelenecek?

Pi Coinin kripto para borsalarında listelenmesi için öncelikle kendi ana blok zincirine geçmesi gerekir. Sistemin tüm fonksiyonlarının da kopya bir blok zincir ile test edilmesi de gerekir. Tüm testlerden sonra Pi Coinin sorunsuz bir şekilde çalıştığı ortaya konursa ana blok zincir mainnet’e geçebilir. Tüm işlemlerin ardından kripto para borsaları Pi Coini listeleyebilir. Şimdilik Pi Coin’in ne zaman borsalara gireceği hakkında net bir veri bulunmamaktadır.

Pi Coin Fiyatı Nedir?

Pi Coin şimdilik kripto para borsalarında listelenmediği ve madencilik işlemi devam ettiği için Pi Coin’in maddi bir değeri yoktur. Biriktirip zamanla maddi olarak hangi noktaya geleceğini sabırla bekleyeceğiniz bir dijital yatırım aracı olarak Pi Coine sahip olmanızda fayda olabilir.

Pi Coin Geleceği Hakkında Bilgiler

Dijital para madencilik ve blok zincir teknolojisi için belirli bir gücün tüketilmesi ve dijital bir varlık üretilmesi gerekir. Eğer güç yoksa madencilik yapılamaz, madencilik yapılamaz ise blok zinciri de olmaz. Blok zinciri yoksa kripto para da olmaz. Pi Network madenciliği denilen şey esasen, diğer kripto paraların tamamından farklı olan bu dijital para teknolojisinin yaygınlaşmasına ve büyümesine katkı sağlamak, halkayı genişletmek ve bu katkıdan genişlemeden payınıza düşeni almaktır. Diğer tüm kripto para birimlerinin üretiminde olduğu gibi Pi’de de kazım işlemi belirli seviyelere ulaştıktan sonra yarılanma da denilen halving işlemi gerçekleşiyor. Yani anlayacağınız mevcut üye 10 sayısının yeni kuvvetlerine ulaştıkça yaptığınız kazım işleminden kazancınız yarıya düşüyor. Kripto paralarda bu sistemin var olması ise paranın gün geçtikçe zor elde edilmesini ve değer kazanmasını amaçlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir