1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Piyasa Emri Nedir?

Kripto para piyasasında yapılan işlemler düzenli olarak artmaya devam ediyor. Bununla birlikte piyasa emri işlemi önemi de artıyor. Peki, piyasa emri nedir, avantajları nelerdir? İşte detaylar...

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri, alınmak veya satılmak istenilen kripto parayı, o anki en iyi fiyat üzerinden satabilmeyi sağlayan emir türüdür. Piyasa emri ile işlem gerçekleştirirken alış veya satış fiyatı belirlemek gerekmez. O anda emir defterlerinde yer alan en iyi emir ile eşleşerek, en iyi fiyat üzerinden satış yapmak mümkün hale gelir. Sistemin kişiye verdiği en yüksek emirden daha yüksek bir emir fiyatı kişice tanımlanırsa sistem bu emir fiyatını yakalayan kadar bekler, yakaladığında satışı yapar.

Piyasa Yapıcı Emir Nedir?

Piyasa yapıcısı emri, piyasaya iletildiği anda herhangi bir emirle eşleşmeyen, emir defterine eklenerek derinlik oluşturmaya yarayan emir türüdür. Bu sistemde girilen emir üzerinde belirli miktar belirtilebilir. Bu miktara karşılık bir emrin ise ağda bulunmaması halinde emir deftere kayıt edilerek bekletilir. Bu işlem sırasında deftere alıcı kaydı yapılır.

Stop limit emir tipinde bilgi girildikten sonra, bu emir uygun bir bilgi ile tetiklene kadar bakiye piyasa alıcı komisyonu oranı üzerinden bloke edilir. Bekleyen emri tetikleyen ve onun tutarına uygun olan başka bir emir ağa girdikten sonra ise eşleşme ve satış açığa çıkar. Bloke edilen komisyon farkı ise yatırımcının bakiyesine iade edilir.

Piyasa Emrinin Avantajları Neler?

Piyasa emri fırsatları hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

  • Hızlı ve hacimli fiyatların bulunduğu piyasalarda fiyat fırsatını yakalama avantajı sunar.
  • Yeterli derinliğe sahip piyasalarda yüksek kazanç elde etme avantajı sağlar.
  • En iyi alış ve satış emirlerinin araştırma yapmaya gerek duymadan eşleşmesi sağlanır.
  • Belirli bir fiyat üzerinden yapılan tanımlamada uygun emir fiyatı gelene kadar sistem tarafından otomatik bekletme avantajından yararlanılır.
  • Piyasa emri verilmesi ile bilgilerin kayıt aşamasına alınmasında uygulanan komisyonlar satışta geri kazanılır.

Piyasa Alıcı Emri Nedir?

Piyasa alıcı emir, iletildiği anda emir defterine giren ve en iyi alış ile en iyi satış emirleriyle eşleşen, kısa sürede karşılık bulan emir çeşididir. Girilen emir, girişi yapıldığı anda defter üzerinden en iyi alış veya en iyi satış emri ile eşleşirse, piyasa alıcı emir ortaya çıkarak, yatırımcıya kar getirir.

Piyasa Emri Dezavantajları Neler?

Piyasa emri eksileri hakkında bilgiler şu şekildedir:

  • Emir defterinde yeterli derinliğe sahip olmayan piyasalarda riskli yatırıma sebep olur.
  • Çok yüksek limit ile girilirse sistemde uzun süre kalma riski içeriri.
  • Fiyatların hızla düştüğü bir durumda kullanılırsa yüksek zarar ortaya çıkarır. Bu kapsamda piyasa emri fiyat takibi ardından verilmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir