1. Anasayfa
  2. Altın

Piyasalar İkiye Bölündü, Altın Yükselecek Mi?

Altın, son yılların en dalgalı dönemlerini yaşıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında zirve noktasına ulaşan ons altın ve yurtiçi piyasalarında Kasım ayı başlarında zirve noktasına ulaşan gram altın, daha sonra düşüş eğilimine girdi ve şimdilerde o noktalarına oldukça uzak konumlarda fiyatlanıyorlar. Ancak son gündeki düşüşe rağmen, altın son haftayı haftalık bazda değer kazancı ile kapatmayı başardı. Altın piyasalarındaki belirsizlik devam ederken, uzmanlar altın yorumlarını paylaştı.

Piyasalar İkiye Bölündü, Altın Yükselecek Mi?

Altın fiyatları, uzun bir süredir düşüş eğiliminde seyrediyor. Küresel piyasalarda ons altın zirve noktasını Ağustos ayında gördükten sonra, yurtiçi piyasalarda da gram altın Kasım ayı başlarında tarihi zirvesini gördükten sonra altın fiyatlarında kademeli bir düşüş başladı ve altın 2020 yılını %25 değer kazancıyla kapattı. 2021 yılında da düşüşlerini sürdüren altın, dönemsel olarak hafif yükselişler yaşasa da 3 haftadır, 7 günlük bazda haftayı değer kazançlarıyla kapatamıyordu. Ancak son haftada altın, kazandığı değerler ile bu seriyi sonlardı ve haftayı değer kazançları ile kapatmayı başardı. Altın piyasalarında bir belirsizlik yaşanıyor ve yatırımcılar altında yükselişlerin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Altın fiyatlarının dalgalı ancak düşüş eğiliminde seyretmesi, yatırımcıları endişelendiren en büyük etkenlerin başında geliyor. Uzmanlar, altın fiyatlarında olası senaryoları değerlendirdi ve teknik analizlerini paylaştı.

Altın Düşüşünün Arkasında Ne Var?

Altın fiyatları yurtiçi piyasalarda olduğu gibi, ABD mali teşvik paketi ve Covid-19 aşılarındaki haber akışlarına bağlı olarak küresel piyasalarda da düşüş eğilimini koruyor. Ons altın fiyatlarında yaşanan değer kayıpları sonrasında, Wall Street analistleri ve Main Street yatırımcıları, altına ilişkin analiz ve beklentilerini açıkladı. Analistlerin büyük bir kısmı, altındaki düşüşlerin en büyük sebebinin, ons başına 1.850 dolar üzerinde kapanış yapamamasından kaynaklandığını belirtiyor. Fakat öte yandan, bireysel yatırımcıların büyük bir kısmı ise altın duyarlılığının son 3 ayın en düşük noktasına ulaşması ile birlikte altına olan taleplerini artırdı ve bu da sarı madene yükseliş getirdi.

Ekonomistler Düşüş, Yatırımcılar Yükseliş Bekliyor

Altının, değer kazancı ile kapattığı haftada, 14 uzman ekonomist bir ankete katıldı ve 14 analistten 10’u, altın fiyatının önümüzdeki hafta düşeceği öngörüsünde bulundu. Yani profesyonel ekonomistlerin %70’i, altından önümüzdeki hafta düşüş bekliyor. Ancak öte yandan, ankette tarafsız kalan ve artış bekleyen analistler de vardı ve Main Street yatırımcıları da farklı bir ankete katıldı. Bu online ankette toplamda 1.257 oy kullanıldı ve 644 kişi önümüzdeki hafta altından yükseliş beklediğini belirtti. Bu da yatırımcıların %51’lik bölümünün, altından yükseliş beklediğini gösteriyor.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrası, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.821,26 dolar – satış 1.821,65 dolar
  • Gram altın alış 411,99 TL – satış 412,09 TL
  • Çeyrek altın alış 673,00 TL – satış 694,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.682,00 TL – satış 2.732,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir