1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Piyasalar Kan Ağlıyor, Bitcoin Neden Düştü?

Kripto para piyasaları, son 24 saat içinde gerçekleşen sert değer kayıpları ile çalkalanıyor. Bu düşüşlerde yine başı lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çekti. Bitcoin yılbaşından bu yana sergilediği dalgalı hareketlerde, kırdığı rekorların yanı sıra son günlerde kaybettiği değerler ile gündeme geldi. Son olarak 30 bin doların altına sarkan ve yeniden toparlanmaya başlayan Bitcoin’deki bu düşüşün sebepleri neler olabilir?

Piyasalar Kan Ağlıyor, Bitcoin Neden Düştü?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çizdiği dalgalı fiyat grafikleri ile son aylarda oldukça ilgi çeker hale geldi. Önce kırdığı rekorlar ile gündeme gelen Bitcoin, daha sonra sert değer kayıpları ile gündeme gelmeye başladı. Daha önceki fiyatlanmalarında, değer artışları sonrasında daha hafif fiyat düzeltmelerine giden Bitcoin, rekorunu 42 bin dolar seviyesine taşıdıktan sonra, fiyat düzeltmelerinde de daha sert değer kayıpları yaşamaya başladı. Yılbaşında 30 bin dolar rekorunu kıran ve 8 Ocak tarihinde de 42 bin dolar seviyesine ulaşan BTC, daha sonra 11 Ocak tarihinde büyük bir fiyat düzeltmesi yaşayarak 31 bin dolara kadar gerilemişti. Bu düzletmenin ardından, tekrar 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkamayan Bitcoin, yine de 38 bin 500 dolar seviyesini aşmayı başarmıştı ancak bu seviyede tutunamadı ve son günlerde 35 bin dolar etrafında fiyatlanmaya başladı. Bitcoin daha sonra son 24 saat içinde yaklaşık altı bin dolar değer kaybederek 29 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Lider Bitcoin’deki bu değer kayıpları yatırımcıları endişelendiriyor. Peki Bitcoin’deki bu değer kayıplarının sebepleri neler olabilir?

Düşüş Rüzgarı Sadece Bitcoin’i Vurmadı

Geçtiğimiz günlerde kripto para piyasaları adına birçok olumsuz gelişme yaşandı ve bunlarla birlikte lider Bitcoin fiyatı son 24 saatte 35 bin dolar seviyesinden 29 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme beraberinde kripto para sektöründen 70 milyar dolardan fazla paranın silinmesine yol açtı. Kripto para piyasalarının değerinin azalması ile birlikte sektörün toplam değeri de 1 trilyon dolar bandının altına geriledi. Bu gerilemelerden etkilenen kripto varlık sadece Bitcoin olmadı ve altcoinler de bu düşüşten payını aldı. Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Ripple (XRP) gibi altcoinler de değer kaybetti.

Uzun Pozisyonlarda Ciddi Tasfiyeler Yapıldı

Son 24 saatte kripto para piyasalarında yaşanan düşüşlerde, Bybit’ten alınan verilere göre 1,7 milyar dolarlık pozisyon tasfiye edildi. Bu tasfiyelerin %78’i uzun pozisyonlardan oluşurken yaklaşık 200 bin trader bu tasfiyelerden doğrudan etkilendi. En çok tasfiye işlemi 700 milyon dolarlık işlemler ile Binance üzerinde ve daha sonra 343 milyon dolarlık işlemler ile Huobi üzerinden gerçekleştirildi.

Neden Düşüş Yaşanmış Olabilir?

Kripto para piyasalarında, yaşanan bu düşüşlerin sebebine ilişkin oluşan ortak fikirde, BitMEX tarafından yapıldığı düşünülen çifte harcama raporu yer alıyor. Ortaya çıkan rapor sonrasında Melbourne merkezli IG Markets analisti Kyle Rodda “Yatırımcılar büyük ihtimalle bu raporu gördü ve korkarak satış pozisyonuna geçti” sözlerini dile getirdi. Fakat yine de Rodda, bu düşüşlerde rasyonel ve spesifik bir sebebin olmayabileceğini de vurguladı.

Yorum Yap