1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Piyasaların Aksine Gümüş Yeni Günde Değer Kazandı

Şubat ayının üçüncü işlem haftasının gelmesiyle birlikte, geleneksel ekonomi piyasalarında yaşanan değer kayıpları dikkat çekti. Dolar kuru son 6 ayın en düşük seviyesine gerilerken, altın fiyatları da sert değer kayıpları yaşadı. Altının değer kaybettiği haftada, gümüş kayıplarını sınırlandırarak hafif değer kazanınca ilgiyi çekmeyi de başardı. Altından bağımsız olarak gümüşün değer kazanması sonrasında, uzmanlar çarpıcı yorumlarını ve teknik analizlerini paylaştı.

Piyasaların Aksine Gümüş Yeni Günde Değer Kazandı

Küresel ekonomi piyasaları, Şubat ayının üçüncü işlem haftasına genel tabloda değer kayıpları ile giriş yaptı. Küresel piyasalarda ons altın değer kayıplarını sürdürerek, geçtiğimiz hafta kazandığı değerleri geri verdi ve 1.820 dolar bandının altında kaldı. Öte yandan küresel piyasalarda önemli para birimlerine karşı zayıflama eğiliminde olan dolar da yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısında değer kayıplarını sürdürdü ve 6 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Dolar 7,00 TL seviyesinin altına gerilerken, gram altın da 410 TL barajının altında işlem gördü. Fakat öte yandan, değer kayıplarının devam ettiği haftada, gümüş hafif değer kazançları ile dikkatleri çekmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl %48 oranında değer kazanarak emtia varlıklar arasında yılı şampiyon tamamlayan gümüşten, uzmanlar ve yatırımcılar 2021 yılında yükseliş bekliyordu ancak bu beklenti bir türlü gerçekleşmemişti. Şimdilerde gümüş, değer kazanarak bu beklentileri tekrar gün yüzüne çıkardı. Gümüşün değer kazanmasıyla birlikte uzman isimler gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Memiş: “Mart’ta Gümüş Alanlar Bugün Karda”

Gümüş her ne kadar yeni haftaya yükseliş eğiliminde giriş yapmış olsa da geçtiğimiz yıl gördüğü zirvesinden oldukça uzak konumlarda fiyatlanıyor. Gümüşteki düşük fiyat seviyelerini ve altında yaşanan değer kayıplarını işaret eden ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş “Panik ve korkuyla sattığınız altın ve gümüşlerinizi terör örgütlerini destekleyen sisteme kaptırdığınızı çok iyi bir şekilde bilin” sözlerini dile getirdi. Memiş ayrıca, 2020 Mart döneminde 2,5 TL seviyesinden gümüş alanların bugün 6 TL bandı ile oldukça karda olduğunu vurguladı.

Şatıroğlu: “Yükseliş Devam Ederse 29 Dolar Çabuk Geçilir”

Bir diğer yandan, ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da gümüşün yeni haftadaki hareketliliklerini değerlendirdi. Şatıroğlu, altındaki düşüşlerden etkilenmeyen ons gümüşün, 27,44 dolar seviyesindeki desteğe tutunmaya çalıştığını, olası bir yükseliş trendinde ise 29 dolar barajının çabuk aşılacağını iddia etti. Altında hafif satıcılı seyrin sürdüğünü ifade eden Şatıroğlu, gümüşün güncel olarak yükselişini sürdürdüğünü belirtti. Öte yandan Şatıroğlu, altındaki düşüşlerde ise ABD tahvil getirilerinin etkisi olduğunu ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.823,50 dolar – satış 1.823,88 dolar
  • Ons gümüş alış 27,56 dolar – satış 27,58 dolar
  • Gram gümüş alış 6,19 TL – satış 6,20 TL
  • Paladyum alış 2.401,96 dolar – satış 2.415,20 dolar
  • Platin alış 1.284,26 dolar – satış 1.289,74 dolar

Yorum Yap